Závěr naší trilogie je konečně tady! Nejprve jsme se seznámili se zarytými vzorci chování, které sahají až do našeho dětství. Zjistili jsme, že tito duchové nám pořádně ztrpčují život a vlastně nepřinášejí nic dobrého. V druhém dílu jsme si ukázali, jak se malých padouchů zbavíme, a co nám pomůže. Už víme, že to není nemožné. A dnes? Dnes se podíváme na to, jak nešířit negativitu a umět se ovládat. Protože i když si myslíte, že jste své duchy vyřešili, nevyřešili. Moc rádi se ozývají!
Démoni nikdy neodejdou
Ačkoli se s vlastními vnitřními předsudky a jinými nešvary vypořádáme, stále nejsme zcela bez démonů. Mají nadání objevit se ve chvíli, kdy je zkrátka nečekáme. Největším rizikem jsou situace, u kterých máme uvnitř sebe zaryté vzorce chování. Pravidelně tak reagujeme špatně, dokud si to neuvědomíme. Je to opravdová výzva. Ale jakmile zvládneme jednu, zvládneme i ty další.
Když se ozve vnitřní démon…
Představte si, že stojíte u kávomatu v práci, zrovna jste si oblékli ten nový oblek. Vždyť za pár minut vám začíná schůze! Přijde jiný kolega, klopýtne, a svou dávku kávy na vás vyšplíchne.
… zapříčiníte neštěstí jiného člověka
Co se stane? Pokud jste v dětství zažili šikanu, váš mozek možná zareaguje ostře. Bude se chtít bránit. Přece tuhle potupu nebudete zažívat znovu! Pod vlivem zlého ducha vybouchnete a křičíte. Celé oddělení rázem ví, že kolega je neschopný, neomalený, hloupý, nešikovný a vlastně úplně k ničemu.
K čemu to povede?
Kolega vám uvěří! Možná je tichý a nekonfliktní typ, zvyklý od mala všechny poslouchat a přikyvovat na vše, co mu doma řekli. Co jste svými slovy způsobili? Předali jste mu další informaci, kterou on zpracuje a přijme za vlastní. Od toho okamžiku bude ještě více nejistý a pravděpodobně dojde k vyššímu počtu podobných nehod.
Ovládněme démona!
Pokus si včas uvědomíme, o co se ten neřád uvnitř nás pokouší, celou situaci vezmeme plně do svých rukou a vše dopadne dobře. Vždyť existuje tolik nekonfliktních řešení! Váš kolega je už tak vyděšený a v rozpacích z toho, co provedl. Naučme se odlehčovat situace. Napětí hravě odstraníte větou:
“Tak dneska budu nabuzený dvojnásobně!”
Přijměte upřímnou kolegovu omluvu a zavolejte někomu ze schůze, že se zdržíte. Celou situaci jste vyřešili s úsměvem, rychle a snadno.
Souboj dvou démonů
Život má smysl pro humor a každým okamžikem nám dává lekci. Proto se domnívám, že častějším protivníkem nebude tichý nekonfliktní typ, ale pořádný vzteklý křikloun! Co s ním? Jak ovládnout svého démona a ještě vyjít dobře s tím cizím?
Vykolejte démona z jeho dráhy
Hned poté, co se vám podaří ovládnout toho svého ničemu, soustřeďte se na toho druhého. Co dělá? Jak se chová? Čeho chce dosáhnout? Jak ho můžeme usměrnit? Mám pro vás pár tipů, které zabírají na démony různých druhů.
- Zachovejte ledový klid
- Vyhněte se ironii, provokacím nebo metaforám
- Buďte věcní a držte se tématu
- Pokládejte otázky
Poslední bod je zásadní! Položením otázky donutíte protějšek i jeho démona zpomalit a začít přemýšlet nad odpovědí. Tím dojde k tomu, že démon už nemůže dál křičet a způsobovat rozruch. Jako příklad pokládání otázek a krocení démona si dovolím použít příklad ze života.
Jak se krotí démoni?
Nějaký čas jsem byla ajťákem v jedné firmě. Ani nevím proč, někteří mne prostě moc nemuseli. A jejich démoni se mě snažili popudit. Asi takto:
“Jak si to jako představujete?! Už toho mám vážně plný zuby!”
JÁ: “Promiňte, co máte na mysli?”
“No ten váš přístup!”
JÁ: “Jaký přístup?”
Konverzace skončila. Odpovědi jsem se nedočkala.
Pevně věřím, že vám, milí pánové, trilogie o vnitřních démonech pomohla a pochopili jste, proč možná někteří lidé reagují tak, jak reagují. Zároveň máte možnost ovládnout své vlastní zlé duchy a být lepším člověkem. O své pokroky nebo zkušenosti se neváhejte podělit v komentářích!