fbpx

10 pravidel etikety z každodenního života

10 pravidel etikety z každodenního života

Dneska se podíváme na praxi všedních dní. Kolik prohřešků proti slušnosti a etiketě jsme schopni napáchat? Najdete se v nějakém z pravidel, pánové? Pojďme se společně mrknout, co se běžně opomíná, ale nemělo by.

1) Mobil na stůl nepatří

A nezáleží na tom, zda sedíme v restauraci, doma s rodinou nebo s přáteli na zahradě. Mobil má patří do kapsy. Říkaly to už paní učitelky na základní škole. A měly pravdu. Mít před sebou mobil je vůči protějšku nezdvořilé a dáváme tak najevo, že máme na práci něco mnohem důležitějšího.



2) Pozor, jak zveme do restaurace

Velké faux pas zapříčiníme snadno. Stačí říct: „Zvu tě.“ Možná si to ani neuvědomujeme, ale zavazujeme se tak k placení. Toužíme-li s někým zajít na dobré jídlo a pití, ale nechceme platit, stačí říct: „Co kdybychom zašli do restaurace?“ Pozvání je nezávazné a placení se může vyřešit až na místě.

3) Nezvané návštěvy nepřijímáme

Nikdy nikoho nenavštěvujeme bez ohlášení. Ideálně se hlásíme více jak jeden den předem. Také respektujeme rozhodnutí lidí, se kterými žijeme. Pokud naše žena opravdu nestíhá svou práci a potřebuje si nutně odpočinout, nebudeme si zvát hosty. Stejně tak se k nikomu nevnucujeme se slovy: „Šel jsem kolem.“ Hostitel má právo nás nepřijmout.

4) Zdravíme i cizí lidi

Jdeme po ulici ve skupině a někdo ze skupiny pozdravil cizího člověka? Ať je to kdokoli, pozdravme také. Nejen, že je to slušné, ale nikdy nevíme, kdo druhá osoba je. Co kdyby šlo o našeho budoucího obchodního partnera?



5) Skrze SMS neřešíme spory

Ať máme jakékoli trable a chceme je řešit seberychleji, neukvapujme se a nesnažme se problém vyřešit skrze telefon. SMS zprávy, telefonáty či chat jsou zcela nepřípustné. Pokud zrovna nemáme vztah na dálku, vše řešíme z očí do očí.

6) Omlouváme se pouze jednou

Nastala situace, za kterou se musíme omluvit? Pak se omluvme pouze jednou. Nikdy svou omluvu neopakujeme vícekrát. Na druhé straně je, aby omluvu přijala. Pokud tak neučiní, nebo ji přejde mlčky, jde o nevychovanost. Pokud nelze omluvu přijmout, protože jsme provedli něco opravdu zlého, druhá strana nám to musí říct.

7) Na smích a zírání opatrně

Buďme obezřetní v případě hlasitého smíchu. Osobně mám tendence se hlasitě rozesmát. Na veselí není nic zlého, ale některé lidi to může obtěžovat nebo budeme působit nevhodně. Než něčemu podobnému propadneme, ujistěme se, že je pro to vhodná příležitost. Stejně tak na nikoho upřeně nezíráme. Sledovaná osoba se může cítit nepříjemně.



8) Pozor na deštníky

Je venku deštivo? Pak si zapamatujme jediné pravidlo. V práci nebo na návštěvě nikdy nesušíme deštníky rozložené. Deštníky mají své místo ve stojanu. Pokud domácnost stojan na deštníky nemá, využijeme odkapávač na boty nebo požádáme hostitele.

9) Do výtahu vcházejte první, pánové

Výtahy jsou denním chlebem velké spousty z nás. V bytových domech, v kancelářích, nemocnicích nebo na úřadech. Věděli jste ale, pánové, že do výtahu vždy vstupujete první? Pamatujte na to, až příště vejdete dovnitř.

10) Pravdivé klišé aneb O tomhle se nemluví

Pamatujme na témata, o kterých se nemluví. Náboženství, politika, věk nebo intimní záležitosti. Některé informace jsou příliš citlivé, jiné se snadno přemění v hádku. Ani jedno není ideální.

Peníze jsou výjimka

Říká se, že o penězích se nemluví. Jenže to je nepodařený zvyk u nás, v České republice. Máme-li vhodné společníky, rozhovoru na téma financí se nevyhýbejme. Vždyť téma investic, zisků, úspěchů nebo neúspěchů v byznyse je značně rozšířené a nikterak tabuizované. Samozřejmě stále existují lidé, kterým jsou takové rozhovory nepříjemné. Respektujme to. 

A co vy, pánové? Jaké prohřešky vám tu a tam uklouznou?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články