fbpx

8 zajímavých tipů, se kterými vylepšíte svoji paměť

Méně vážné problémy s pamětí se objevují u většiny populace. Jsme jen lidé a občas zapomínáme. Někdy však potíže s pamětí mohou způsobovat problémy, mohou být frustrující nebo obtěžující. Existují ale způsoby, jak svoji paměť můžeme posilovat! V našem článku vám poskytneme ty nejzajímavější z nich. Najdete mezi nimi kromě kognitivních cvičení také tipy na potraviny, které mozek pomohou posílit.

1. Konzumujte rybí maso

Rybí maso obsahuje důležité omega-3 mastné kyseliny, které velkou měrou přispívají ke zdravému fungování mozku. Konkrétně látku DHA ze skupiny omega-3 lze nalézt téměř výlučně pouze v rybím mase a dle odborníků je právě ona zodpovědná za pozitivní účinky rybího masa na činnost mozku. Jediným dalším zdrojem DHA jsou mořské řasy, pro vegany tedy existuje vhodná alternativa ve formě suplementů.

2. Sledujte méně televizi

Televize sice může poskytnou hodiny a hodiny zábavy, paměť však spíše otupuje. Vyzkoušejte nový koníček! Veškeré aktivity, při kterých jste aktivní mysl a paměť posilují. Namísto času stráveného před obrazovkou příště zkuste třeba stolní hry, zahradničení, pletení, skládání modelů nebo vyražte ven a sledujte svět kolem sebe.

3. Používejte při vaření kurkumu a černý pepř

Studie provedené na indické populaci, která ve velké míře konzumuje tato koření v každodenních pokrmech, nasvědčují tomu, že právě tato kombinace zajišťuje velmi malé množství případů onemocnění Alzheimerovou chorobou v této zemi. Tato koření odbourávají odpadní látky, které vedou k poruchám s ztrátám paměti. Kurkuma je méně výrazné koření, dá se tedy přidat do téměř jakéhokoliv pokrmu, zkuste jej ji příště přidat do míchaných vajíček nebo rýže.

4. Vyzkoušejte vitamínové doplňky

Zejména vitamíny skupiny B jsou důležité pro správnou funkci paměti a mentálních procesů. Nedostatek vitamínu B12 způsobuje výrazné ztráty paměti. Čím je lidské tělo starší, tím hůře tyto vitamíny dokáže vstřebat z běžné stravy, je proto potřeba je doplňovat umělými suplementy. Odborníci doporučují zajistit 100% denní příjem vitamínu B6, B12 a kyseliny listové ve formě doplňků stravy.

5. Zacvičte si jógu

Jóga propojuje mysl a tělo. Studie uvádí, že i několik minut cvičení denně pomáhá zlepšovat kognici. Během jógy neposilujeme pouze tělo, soustředíme se také na dech a vědomě vnímáme tělesné pocity v každé poloze. Jóga také vylepšuje rovnováhu. Zapojení svalů při snaze o udržení rovnováhy aktivuje mozkovou činnost. V kanadské studii bylo například zjištěno, že při každodenním tréninku rovnováhy byly u participantů zlepšeny rozhodovací schopnosti až o 13 % za šest měsíců.

6. Pusťte si před spaním „růžový šum“

Tzv. růžový šum zahrnuje relaxační zvuky s ustáleným rytmem, například zvuk deště, větru nebo šumění listů na stromech. Tyto zvuky dokážou aktivovat a vylepšit paměť a soustředění. Růžový šum si můžete vyhledat například na youtube nebo si do telefonu stáhnout speciální aplikaci.

7. Používejte asociace

Pokud máte potíže se zapamatováním si různých věcí, vyzkoušejte propojení různými asociacemi. Myšlenky, které spolu sousedí se člověku lépe vybavují.  Příkladem může být například situace, kdy si nemůžete vzpomenout na název filmu, vybavte si herce, kteří ve filmu hrají a název filmu vám pravděpodobně mnohem snáz naskočí.

8. Udržujte svůj život zajímavý

Nenechte se stáhnout rutinou, zkoušejte nové věci, měňte zaběhlé způsoby řešení problémů, objevujte. Jen tak můžete svůj mozek udržet mladistvým. Poskytujte svému mozku nové vjemy a on se vám zato odvděčí dlouhým mentálním zdravím. Tímto přístupem zlepšíte i emocionální zdraví svého mozku.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články