Hlavním problémem, který nám brání v plnění si snů, je často naše vlastní pohodlnost. Z místa, kde nám je dobře, se zkrátka nechceme hnout, ostatně proč taky? Tento přístup s sebou ale nese řadu negativ a to hlavně v rámci osobního rozvoje. Zastavíme-li se v přítomném pohodlí, přestaneme rozvíjet sami sebe a náš život se sice stane pohodlným a klidným, ale přijdeme o fůru zážitků a zkušeností. Stojí to za to?
Komfortní zónu má každý člověk jinou. Stejným rysem však nadále zůstává stavební kámen komfortu – jistota. Komfortní zónu tedy můžeme jinak chápat jakožto soubor jistot, který nás uklidňuje a nenutí jednat. Z psychologického hlediska je tato zóna jakousi hranicí, ve které si udržujete pocit bezpečí a vše okolo ní vnímáte jako velké nepohodlí. Často tohle všechno bývá odrazem našeho sebevědomí a vnímání světa.
Proč si mnoho lidí vybírá komfortní zónu?
Nad touto otázkou jsem se ani nemusel dlouho zamýšlet. Hromada lidí totiž spadá do komfortní zóny čistě proto, že v minulosti zažila nelichotivou situaci, které se nyní chce za každou cenu vyhnout. Tito lidé tak zůstávají v zaměstnáních, vztazích i situacích, které byť pro ně již nemají žádnou hodnotu, alespoň působí jako klidné místo, kde se nemůže stát nic neočekávávaného. Bojí se nových věcí a hlavně neznámého okolo…
Ruku na srdce, rozhodnete-li se tímto způsobem žít svůj život, musíte počítat s několika negativy. Pravděpodobně totiž nikdy nerozvinete svůj potenciál a nedosáhnete toho, čeho byste dosáhnout mohli. Proč? Snad každý citát, ať už ho řekl kdokoli kdykoli, hovoří o tom, že úspěch bez opuštění komfortní zóny je nemožný. V tomto musím dát za pravdu. Jak můžete růst, bojíte-li se neznámého?!
Jak z ní ale vystoupit?
Okamžitě se mi vybaví například film Bucket list, ale pozor, vystupování z komfortní zóny nemusí být vždy s extrémními zážitky. Myslím to tak, že vystoupit z komfortní zóny se dá mnoha způsoby a nemusí to být jen expedice na Everest. Bohatě stačí najít něco, čeho se například bojíte nebo něco, co jste ještě nevyzkoušeli, protože jste se báli trapasu nebo jen neznáma. Každý to má jinak, v konečném důsledku to ale vždy povede k úžasnému pocitu. Poznáte jiný svět – svět za branami vašeho pohodlí. Svět, který vám otevře oči a nabídne mnohem více příležitostí než ten minulý. Dost možná to bude svět, o kterém jste roky snili…
Jednoduché tipy pro vystoupení z pevnosti komfortu
- Upusťte od rutiny. Zkuste změnit vaše rána a vůbec celý denní program.
- Pracujete celý den v kanceláři a pak se jen válíte doma? Najděte si aktivitu a zkuste najít zalíbení ve sportech. Jste naopak velice aktivní? Objevte kouzlo odpočinku.
- Přečtěte si knihu, zhlédněte film nebo poslechněte hudbu na míru vzdálenou od vašeho běžného žánru. Sci-fi zkuste nahradit autobiografií a podobně.
- Nemluvíte příliš s lidmi? Postavte se do situací, kdy budete muset. Například vycestujte sami do zahraničí nebo vyrazte na nějakou diskusní přednášku.
- Zkuste překvapit chutě. Vyzkoušejte jinou kuchyni, na míle vzdálenou vaší běžné.
- Pomozte potřebným. Hodně zajímavým tipem je také dobrovolnická činnost. Při ní často zjistíme, jak moc je nás život pohodlný oproti životům ostatních. Takto získané zkušenosti jsou velice cenné…
Odchod z komfortní zóny má samozřejmě i význam jak pro vaše duševní, tak i fyzické zdraví. Rázově se vám totiž zvýší potěšení ze života a získávání nových zkušeností. Zvyšuje také sebedůvěru a tím vás dělá odolnějšími do budoucna. Pomáhá také zabránit avizovanému uvíznutí v zajetých kolejích nebo hůře, v depresi. Primárně vás ale hlavně vyzývá ke zlepšení sebe sama. A co je víc…
Napište nám další způsoby, které vám pomohly skoncovat s komfortní zónou.