Dneska se podíváme na osobní rozvoj trochu z jiného úhlu. Obvykle se probíráme psychikou a egem. V čem to bude jiné? Zaměříme se na fyzickou stránku člověka. Uvidíte, co všechno vám o vás samotných řeknou bosoboty!
Proč zrovna bosoboty?
Chůze naboso a tomu upravená obuv se na český trh dostala relativně nedávno a ještě stále je pro mnohé novinkou. Očekáváte, že vám řeknu, jak bosochůze funguje nebo proč byste ji měli praktikovat? Kdepak. Zato vám ale ukážu, co všechno se dozvíte o sobě, svém těle, vnitřním cítění a souhře se svým tělem.
Rovnováha je základ
Chůze naboso vám nejlépe ukáže, jak skvělou máte rovnováhu. V běžných teniskách nebo běžeckých botách jste zvyklí dupat na patu. Výrobci vás k tomu svými vypolstrovanými podrážkami dokonce nutí. Když si však navléknete bosoboty, zjistíte, že přenést rovnováhu na přední část chodidla je nadlidský výkon. A zkuste si tak jít na túru! Možná zjistíte, že to není až taková hračka.
Co jste se dozvěděli v tomto kroku?
Pokud jste vyrazili do terénu bos nebo v bosobotách a nečinilo vám to žádné potíže, pogratulujte si. Váš balanc je brilantní. Jestli vás bolela kolena, lupaly vám prsty u nohou nebo to prostě nešlo, objevili jste oblast, ve které se můžete zdokonalit.
Stav chodidel
Bosochůze vám ledacos poví o stavu vašich chodidel. Stěžujete si na ploché nohy? Padá vám klenba nebo máte naopak vysoké nárty? Je to tím, že jste celý život nosili nevhodnou obuv a podpůrné vložky, které způsobily ochabnutí vašich svalů. Praktikováním bosochůze se stav vašich chodidel sám upraví. Nebo myslíte, že původní obyvatelé při běhu bez bot trpěli plochými chodidly? Ale kdeže.
Co jste se dozvěděli v tomto kroku?
Už víte, že můžete svým chodidlům ulevit a napravit nebo zlepšit svůj zdravotní stav. A jde to i bez předražených ortopedických pomůcek, které většinou nefungují. Ale nezapomeňte, že ne každou vadu vyřeší bosochůze! Takže s citem.
Vztah k přírodě
Jaký je váš vztah k přírodě? Umíte se pohybovat v terénu tiše a ladně, aniž by vám pod nohama praskla větvička? Vsadím se, že tohle většina z vás neumí. Společenská obuv příliš volnosti nenabízí. Spíše vás nutí k dusavému těžkému kroku.
Co jste se dozvěděli v tomto kroku?
Máte vztah k přírodě a dokážete ovládat svoje tělo? Zvládáte se lehce pohybovat v terénu nebo lesem? Pokud ne, berte to jako osobní výzvu. Za jak dlouho se naučíte koordinovat svoje pohyby?
Schopnost chodit a běhat
Chůzi a běh ovládáme všichni už od malička. Ale po letech? Nohy se neustále mačkají, západní populace si libuje v bačkorách, přezůvkách a uzavřené obuvi. Jenže nohy milují svobodu a volnost. Když se naučíte principy bosochůze, zjistíte, že se vám bude mnohem lépe běhat i chodit. Vydržíte více, budete méně vyčerpaní a poběžíte rychleji.
Co jste se dozvěděli v tomto kroku?
Vyzkoušejte si běh nebo pěší túru v bosobotách. Jak vám to šlo? Cítíte se lépe? Máte lepší fyzičku? Zvládáte terén bez větší námahy?
Rozvíjíte mozek
Díky tenkým podrážkám bosobot se naučíte číst terén svými chodidly. Budete mnohem vnímavější k terénu, kterým se pohybujete. Mozek je tak schopný vnímat další nové vjemy. Podobné znalosti pomáhají denně slepcům, kteří se jinak než pomocí povrchu orientovat nemohou.
Pár tipů na závěr
- Všechno chce svůj čas. Princip bosochůze se musíte naučit.
- Některé zdravotní potíže vám bosochůzi zkrátka nedovolí.
- Nic nelámejte přes koleno a nenuťte svoje tělo.
- Jakmile vás během chůze cokoli bolí, děláte to špatně.
- Z počátku chůze v bosobotách pálí lýtkové svaly, které jsou oproti „klasické“ obuvi více zapojeny. To je přirozené.
- A k čemu, že je to všechno dobré? Přirozeným způsobem protáhnete celé tělo i během chůze.
A co vy, pánové? Jsou bosoboty vaše gusto nebo i volný čas trávíte v uzavřené těsné obuvi?