fbpx

Staňte se mistrem labužníkem aneb 6 tipů, jak si neudělat ostudu

Stravování v dobré restauraci můžeme považovat za vyšší dívčí. Aby ne. Vždyť pravidla etikety jsou dalekosáhlá. Dneska se podíváme na několik fíglů, které z vás udělají opravdového gurmána. Pánové, ovládněte skvěle etiketu při příští návštěvě restaurace. 



Proč se etiketou vůbec zabývat?

Možná si říkáte, proč byste se měli zajímat o nějaká další pravidla. Jíst jste se naučili už ve školce a v restauraci jste od toho, abyste se najedli. Personál je tam pouze pro vás a na ničem jiném nezáleží. Jenže to je omyl. Znalost etikety vám přináší obrovskou výhodu. Můžete jít do pětihvězdičkové restaurace i do místní pivnice. Vždycky budete ten gentleman, který ví, jak se chovat. A to je k nezaplacení.

1) Sklenice vína patří nalevo od sklenice s vodou

Jste požitkáři a rádi si dopřáváte kvalitní víno? Ať už sáhnete po lahvince z moravských sklepů nebo po Chardonnay z Francie, měli byste vědět, kam taková sklenička patří. I když jste praváci, sklenici s vínem pokládejte vždy vlevo od sklenice s vodou.

2) Salát na talíři se nekrájí

Někdy jsou listy v salátu poněkud objemnější. Možná hrozí, že se přílohou ušpiníte nebo dresink poletí na ubrus. Můžete listy přehnout a napíchnout je na vidličku přeložené. Tak se pohodlně najíte. Nikdy však salát nekrájejte. Nedělá se to. Salát jezte v takovém skupenství, v jakém vám ho naservírovali na talíř.

TIP: Naučte se jíst i ty nejkomplikovanější lahůdky elegantně a bez skvrn na kravatě

3) Pečivo jako předkrm není dětská svačina

Je zvykem, že před hlavním chodem se v dobré restauraci pokládá na stůl ošatka s pečivem a nějakou pomazánkou. Vezměte si kousek a položte ho na svůj talířek. Pečivo trhejte na kousíčky a ty si vkládejte do úst, případně každý kousek namažte pomazánkou. Nekousejte celý plátek pečiva namazaný pomazánkou. Nejste dřevorubci v lese ani děti ve škole o přestávce, pánové.



4) Dolejte pití nejprve sobě, až poté svým spolusedícím

Už jste vyprázdnili svou sklenici a máte žízeň? Nebuďte s doléváním tak hrr. Nejprve dolijte sklenici svým spolusedícím u stolu a nakonec dolijte sobě. Opačný postup je nezdvořilý a sobecký. Nakonec, šli jste do restaurace kvůli dobrému jídlu a příjemné společnosti. Nemusíte nikam spěchat.

TIP: Přečtěte si, jak se správně konzumovat šampaňské

5) Příbory vkládáme do talíře

Ještě jste nedojedli, ale potřebujete malou pauzu? To je celkem běžné. Příbor položte do talíře do písmene V. Nikdy však příbor neopírejte zvnějšku o talíř a stůl. Ve většině případů příbor sklouzne a udělá zbytečný rámus. Sbírat příbor zpod stolu navíc není právě ideální.

6) Ubrousek pokládejte vlevo od talíře

V Česku bývá zvykem, že po dojedení jídla a otření úst skončí ubrousek zmuchlaný a zabořený v talíři. V horším případě ve zbytcích jídla. Vypadá to poněkud nechutně a navíc to není správné. Ideální postup zní: Otřete si ústa, ubrousek přeložte a odložte ho na levou stranu stolu vedle talíře. Alespoň v britských kruzích je to zvykem.

 Je pro vás některé z pravidel novinkou? Podělte se s námi pánové o své historky z restaurace. Jakou bizarní událost jste zažili?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články