Hlídat si důležité termíny, zařídit vše, co je potřeba a ještě si najít čas na své vlastní koníčky – zdá se vám to nemožné? Když už na vás nefungují klasické diáře, trhací kalendář ani poznámky ve vašem chytrém telefonu, přichází na řadu metoda Bullet Journal.
Co je metoda Bullet Journal?
Tvůrcem metody Bullet Journal je Ryder Carroll. Kvůli poruše pozornosti pro něj bylo obtížné udržet si přehled o svých denních, natož dlouhodobějších povinnostech, plánech a cílech. Právě proto se zrodil Bullet Journal (zkráceně také BuJo) – plánovač, díky kterému máte přehled o minulosti, pořádek v přítomnosti a možnost navrhnout si budoucnost.
Jak BuJo funguje?
Na rozdíl od klasických diářů, ve kterých máte předem daný prostor pro každý den či týden, vám Bullet Journal poskytuje především svobodu. Do zápisníku zaznamenáváte vše, co je pro vás podstatné. Jednotlivé informace značíte za pomocí vámi zvolených symbolů, díky kterým máte dokonalý přehled o svých plánech. Hvězdička může označovat úkoly, kolečko události a vykřičník inspirativní myšlenky.
Váš BuJo je tak plně přizpůsoben právě vašemu životu. Vytvoříte si přehled dlouhodobých a krátkodobých cílů, opatříte je symboly a pak se k nim jen v rámci deníku vracíte a vyhodnocujete je. Ostatně, právě plánování je jednou ze 3 věcí, které úspěšní dělají každý den.
Obsah zápisníku
Svůj Bullet Journal si tvoříte sami a přizpůsobujete ho tomu, jak funguje vaše mysl a paměť. Přesto se doporučuje rozdělit si ho na několik konkrétních částí, které slouží k zaznamenávání každodenních úkolů, měsíčního kalendáře, poznámek, dlouhodobých cílů a podobně.
- Rejstřík – Obsah na začátku zápisníku vám pomůže lépe se v něm orientovat.
- Protokol o budoucnosti – Zhruba čtyři stránky, na které si zapíšete své dlouhodobé plány a roční předsevzetí. Zároveň se jedná o vhodné místo k zápisu důležitých dat, jako jsou narozeniny, svátky nebo výročí.
- Měsíční deník – Co všechno chcete v daném měsíci stihnout? Ať už se jedná o pracovní povinnosti, nebo čistě osobní radosti, jako je seznam knih nebo restaurací, které chcete vyzkoušet, zapište je právě sem.
- Denní deník – Poslední část, která vám slouží k zápisu každodenních úkolů a aktivit.
Kdy začít?
Na Bullet Journalu je nejlepší, že s jeho tvorbou můžete začít doslova kdykoliv. Jediné, co potřebujete, je zápisník – zpravidla se doporučuje zápisník s prázdnými nebo tečkovanými stránkami, které vás neomezují ve vaší kreativitě – a psací potřeby. Pak už si jen sednete, zamyslíte se nad svými profesními i osobními cíli a pustíte se do tvoření.
Pochlubte se – jak jste na tom s organizací času a plánováním vy? Máte přehled nejen o svých krátkodobých, ale také dlouhodobých cílech? Pokud máte pocit, že je pro vás metoda Bullet Journal ta pravá, přečtěte si knihu od Rydera Carrolla, ve které se dozvíte vše podstatné.