fbpx

Buďte vlastním šéfem! Naučte se řídit každý den

V našlapaném rozvrhu často zapomínáme, jak důležitý je kromě rozvoje podniku také rozvoj sebe samotného. Umět řídit sám sebe patří mezi velké výhody v jakémkoliv aspektu života. V čem tkví self management?

Nejprve si pojďme na pravou míru uvést, o čem se budeme bavit. Pod pojmem self management si každý představí něco jiného. Nejpravděpodobněji vás napadla tvorba plánů, rozvrhů a vůbec nejrůznějších dalších nástrojů k lepšímu a produktivnější využívání času. Zakončení tématu self management rozvrhováním času nás ovšem připraví o další výrazné benefity. Pojďme proto nahlédnout přímo do jádra této filozofie.

V čem tkví self management?

V přeneseném významu je self management sbírka dovednostní, která obsahuje mimo jiných zkušenost s rozhodováním o důležitosti úkolu, zkušenost s jasným plánem činností nebo také zkušenost se zodpovědností k vykonané práci nebo aktivitě. Vnímat lze ve čtyřech rovinách, tedy fyzické, emocionální, sociální a spirituální.

V budoucnosti se počítá s vyšší mírou remote spoluprací  (= práce odkudkoli s volným časovým plánem) , což jasně ukazuje na důležitost self managementu jako celku. Řídit sám sebe vyžaduje píli, která ovšem může být jak v kariérním tak i v osobním životě klíčová. Jak začít rozvíjet dovednosti?

Kde se začít zlepšovat?

Abychom mohli začít naše dovednosti v okruhu self managementu vyvíjet, potřebujeme věnovat maximální pozornost našim každodenním aktivitám. Vůbec když se to vezme kolem a kolem se self management ve velké míře staví na brainstormingu a následných akčních krocích.

Hledání silných stránek

Zamyslete se nad svými silnými stránkami. Umíte dobře programovat? Rád se bavíte s lidmi? Věnujte více času věcem, které vás naplňují a zároveň jim už trochu rozumíte. Místo pro zlepšení je vždy a odborníky cení trh práce i samotní zaměstnavatelé nejvíce. Co se týče školních let, stanovení silných stránek a rozvíjení dovedností v tomto směru vedou k jistějšímu zvolení kariérní cesty. Pokud se tedy rozhodujete, kam dále vyrazit na školu, vyzkoušejte v klidu přemýšlet nad tím, co vlastně umíte a chcete nadále rozvíjet.

Prioritizace důležitých aktivit

Času není neomezeně. Rozhodně se tak setkáte s momentem, kdy budete zahlcen úkoly a cesta ven bude daleko v nedohlednu. V těchto situacích právě self management pomáhá být nad věcí. Pokud totiž s klidnou hlavou dokážete úkoly rozdělit podle jejich důležitosti a s přihlédnutím na to i nějaké úplně vypustit, budete se méně stresovat a výsledná činnost bude mnohem více kvalitní. Zkuste se proto kriticky zhodnotit své úkoly a soustředit se na ty důležité. Doporučuji v hlavě probrat i dopady rozhodnutí, i ty mohou hrát v prioritizaci roli.

Trpělivost

Naučit se být klidný možná zní jako triviální záležitost. Pokud ovšem patříte k výbušnější povaze, opak bude pravdou. V tomto případě se vyplatí trénovat extrémní situace, které posilní vaši schopnost udržet klid. Vyzkoušet můžete například otužování podle Wim Hof metody. Klidná hlava umí podat o poznání lepší a soustředěnější výkony než hlava v afektu.

Práce s jasnými deadliny

Už na začátku jsem zmiňoval práci s časem. Pokud pracujete na nějakém projektu nebo vás čeká důležitý úkol v osobním životě, stanovte si jasný deadline. Dávejte pozor, ať je reálně splnitelný, jinak se dostanete pod tlak úplně zbytečně a nepotkáte benefity. Mezi nimi kraluje hlavně motivace, kterou přibližující se termín přináší. Lehké uvedení pod tlak následně přejde v příjemný pocit hrdosti, že jste vše stihli podle plánu.

Potřeba zdraví a odpočinku

Nejsme roboti. I self management vysokou měrou dbá na zdraví jedince. Důvod je poměrně jasný: „ve zdravém těle zdravý duch.” Proto si nezapomeňte například během práce občas odskočit na krátké přestávky na protažení a pročištění myšlenek. Vyzkoušejte také různé zdravé svačiny, případně si nechte sestavit zdravý jídelníček. Benefity ucítíte takřka po prvním dni. Nejtěžší je vydržet.

ČTĚTE TAKÉ: Ovládáte umění odpočinku?

Kreativní práce s časem

Ještě jednou se pojďme vrátit k času. Aby vám fungovalo plánování přesně podle představ, bude důležité začít přemýšlet nad formou rozvrhu. Bude lepší napsat jej do deníčku? Postačí vám kalendář v telefonu? Uděláte si nástěnku? V tomto ohledu se vyplatí především zkoušet, dokud nenajdete co možná nejpraktičtější metodu právě pro vás.

Cílené soustředění

Při práci s úkoly mějte na paměti, že multitasking (= práce na více úkolech na jednou) nepřipadá v úvahu. Kvalita provedené práce totiž ani zdaleka neodpovídá vašim možnostem. Dávejte proto vždy maximální úsilí do jednoho nejdůležitějšího úkolu a až po jeho úplném dokončení přejděte na druhý. Tak si zajistíte lepší produktivitu a méně stresových situací.

Kritické zhodnocení

Nakonec je velmi důležité svůj postup kriticky hodnotit. Rozhodně v tomto ohledu nehledejte výmluvy a spíš se co nejdetailněji soustřeďte na slabá místa, která si zaslouží vylepšit. Pro lepší motivaci jistě krom negativ nezapomeňte zmínit také pozitiva. Co se vám tento týden povedlo?

 

Umíte řídit sami sebe a byli byste schopni z místa nastoupit na remote spolupráci?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články