fbpx

5 tipů pro posílení imunity před tím, než přijde podzim

Za nedlouho skončí babí léto a nastane podzim, s ním přijde také chladné a vlhké počasí, vítr, déšť. Kromě toho se také možná opět zhorší situace ohledně Covidu-19. V dnešním článku probereme způsoby, jak můžeme podpořit imunitu, aby lépe zvládala nejen podzimní počasí, ale také se lépe ubránila před viry a bacily.

Existuje obrovské množství produktů a doplňků stravy, které slibují posílení imunitního systému a zlepšení zdraví. Zní to velmi snadno, ale opravdu jsou tak účinné, jak slibují? Imunitní systém je mnohem složitější komplex, který nemůžete odbýt jen tak nějakými pilulkami. Udržení dobrého zdraví je obtížnější, ovlivňuje jej řada faktorů. Většinu z nich však můžete snadno ovlivnit a přizpůsobit tak, aby vám byly ku prospěchu. Pokud si osvojíte alespoň některé z následujících návyků, váš imunitní systém se vám odvděčí.

Stravujte se zdravě

V létě jsme všichni mlsali zmrzliny na pláži, pili víno na terase a užívali si chutná jídla na zahrádkách restaurací. Byla to ale vyvážená strava? Pokud ne, měli byste to dohnat. Pro zdravý imunitní systém je vyvážená dieta klíčovým faktorem. Ujistěte se, že jíte dostatek zeleniny, ovoce, luštěnin, obilovin, vlákniny a zdravých tuků. 

Kromě toho, že si tím zajistíte dostatečný přísun energie, vyváženou stravou také získáte množství mikroživin, které hrají důležitou roli v udržení silného imunitního systému. Nejdůležitější z nich zahrnují vitamín B6 (kuřecí maso, losos, tuňák, banány, zelená zelenina), vitamín C (citrusy, jahody, rajčata, brokolice, špenát) a vitamín E (mandle, slunečnicová semínka a olej, burákové máslo, špenát). 

Odborníci uvádějí, že tělo tyto vitamíny mnohem lépe vstřebává z přirozené stravy než z potravinových doplňků, proto je důležité mít vyvážený jídelníček a nedohánět nedostatky pomocí doplňků stravy.

Pravidelně cvičte

Fyzická aktivita neslouží jen k nabírání svalstva, funguje také jako podpora imunitního systému. Pomáhá zlepšovat celkovou krevní cirkulaci, čímž usnadňuje pohyb buněk imunitního systému a dalších obranných molekul v těle. 

Studie prokazují, že i 30 minut nenáročného cvičení denně, pomáhá stimulovat imunitní systém. Znamená to, že je důležité být každý den aktivní a cvičit pravidelně.

Dopřejte si dostatek spánku

Spaní se nezdá jako zrovna aktivní proces, děje se během něj však mnoho věcí, které si neuvědomujeme. Příkladem je tvorba molekul s obrannou funkcí proti infekcím. Studie prokazují, že lidé, kteří nemají dostatečné množství kvalitního spánku, jsou více náchylní na onemocnění při styku s virem. Zjistěte, kolik hodin spánku denně je pro vás optimální, a dejte svému imunitnímu systému šanci viry porazit!

Minimalizujte stres

Ať už zažíváte stres pravidelně nebo občas přijde náhle, je důležité vědět, jaký vliv má na váš imunitní systém a zdraví. Během stresového období, zejména pokud se jedná o chronický stres, který je stálý a dlouhotrvající, tělo reaguje stresovou reakcí. Tato reakce jako odpověď na stres mimo jiné potlačuje funkci imunitního systému, a tím zvyšuje šanci na onemocnění. 

Stres prožíváme každý trochu jinak, a taky se s ním každý vyrovnáváme po svém. S ohledem na to, jaký vliv má stres na naše zdraví, je důležité, abychom se jej naučili identifikovat a pracovat s ním. Můžete zkusit hluboké dýchání, meditaci, cvičení nebo úplně jinou taktiku, která vám zajistí zmenšení stresu.

Pijte dostatek tekutin

Voda hraje v našem těle mnoho důležitých rolí, které zahrnují i správnou funkci imunitního systému. Tekutina v oběhovém systému zvaná lymfa, která po těle distribuuje mnoho důležitých obranných buněk, je tvořena převážně z vody. Pokud je tělo dehydrované, pohyb lymfy po těle se zpomaluje a to oslabuje imunitní systém.

I když se zrovna nepotíte, neustále ztrácíte vodu skrze dýchání a vylučování. Abyste pomohli imunitnímu systému, zajistěte, aby měl dostatečný přísun tekutin.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články