Mnoho z nás tráví roky života touhami po tom, aby se naše přání splnila. Možná si přejete napsat román, naučit se tančit tango nebo měsíce cestovat. Ale je to pro vás jen vzdáleným snem. Jak ale tato přání můžeme zhmotnit?
Nepotřebujeme magickou Aladinovu lampu ani kouzelnou hůlku. Takže jaký je klíč? Vyzkoušejte metodu WOOP (Wish, Outcome, Obstacle, Plan – tedy Přání, Výsledek, Překážka, Plán). Dle studií tato metoda pomáhá mnoha lidem dosáhnout svých přání a pozitivních změn v životě. Stačí pracovat s překážkami a vytvářet si nezdolný individuální plán k dosažení úspěchu. V dnešním článku si krok za krokem projdeme jednotlivé body vedoucí ke splněným přáním.
1. Krok: Identifikujte své přání
Naše přání vznikají z našich nejhlubších potřeb. Jde o hluboko zakořeněné potřeby, které jsme v minulosti potlačovali a zasouvali v naší hlavě, co nejdál. Jak ale tato „ztracená“ přání nalézt?
Najděte si klidné místo, kde vás nebude nikdo rušit. Zavřete oči a obraťte svoji pozornost do svého nitra. Zeptejte se sami sebe, co by vás udělalo šťastnými a co by vám do života přineslo radost. Projděte veškeré oblasti vašeho života, od práce přes zdraví až k sociálním vazbám. Možná je to změna kariéry nebo vytváření hlubších vztahů s druhými. Vaše přání by každopádně mělo být smysluplné a realistické.
2. Představujte si výsledek splněného přání
Vizualizace je mocným nástrojem, který vám pomůže zvýšit sebevědomí a motivaci. Mnohonásobně zvýší šance na splnění vašich přání.
Jak na to? Představte si sami sebe, jak uskutečňujete vaše přání. Jak se cítíte? Jaký je ten nejlepší výsledek, jaký může být? Použijte ve vaší fantazii obraz, který je tak realistický, jak jen může být. Zahrňte do něj kromě vizuální stránky také vaše pocity během něj, zvuky nebo třeba vůně. K těmto vizualizacím se vracejte vždy, když budete potřebovat dobít motivaci.
3. Vypořádejte se s překážkami
Pokud jde o plnění našich snů, máme tendence sami sobě házet klacky pod nohy a hledat důvody, proč se nám to nikdy nepovede. Ať už je to ze strachu ze selhání nebo nedostatku sebedůvěry. Klíčem k překonání těchto negativních myšlenek tkví v identifikování přesvědčení, chování nebo emocí, které nás drží zpátky. Obvykle to může být problém, který nám brání dosahovat všechna naše přání, ne jen toto konkrétní.
Vyhraďte si chvíli, kdy se budete soustředit na to, co vám stojí v cestě. Můžete se pohodlně usadit a meditovat, zkusit se ze svých pocitů vypsat nebo si promluvit s blízkým člověkem. Příkladem toho, co může být vaše překážka, je například pocit, že na to nemáte, nebo pocit viny, že svůj čas věnujete vlastnímu projektu a ne něčemu jinému.
4. Uskutečněte svůj plán
Nyní je čas na akci! Klíč k úspěšnému plánu, se kterým si splníte svá přání? Identifikace překonání překážek. Dalším kritická část v cestě za vašimi sny? Rozdělení vašeho velkého přání na menší cíle a naplánování konkrétního postupu, který vás k jednotlivým cílům dovede. Tímto způsobem se zbavíte pocitu, že to přece nemůžete zvládnout, že je toho na vás moc. Když si velký cíl rozdělíte na menší, zjistíte, že je mnohem snazší je splnit.
Abyste se vypořádali s překážkami použijte metodu „jestli, tak“. Jestli mám pocit, že nemám čas napsat román, tak si musím připomínat, že si můžu udělat čas na věci, na kterých mi záleží. Připněte si tuto větu na viditelné místo a pravidelně si ji připomínejte. Zajistí, že ve chvílích, kdy o sobě pochybujete, znovu nakopne vaši motivaci a odežene sabotující chování.
Dalším krokem může být vytvoření 3-6 měsíčního plánu, ve kterém si rozložíte jednotlivé kroky, které povedou ke splnění. Naplánujte si, co přesně budete jednotlivé dny dělat pro splnění cíle. Například „v pondělí, středu a pátek po práci budu vždy hodinu psát, za týden napíšu alespoň 1500 slov“.
Vaše přání nemusejí zůstat nesplněnými touhami. Nad velkou částí našeho života máme moc, využijte ji a žijte život, jaký si přejete.