Pro někoho je práce z domova benefitem, pro druhého trápením. Ať už se řadíte do jakékoli z těchto dvou skupin, poradíme vám, jak svou práci zefektivnit. Jak si čas strávený na home office vychutnat naplno a při plné produktivitě? Inspirujte se našimi konkrétními 6 tipy.
Klíčem k úspěchu při práci z domova je sebedisciplína. Jenže co když zrovna vy naděleno moře sebedisciplíny nemáte? Nevadí – i zdravé návyky při práci na home office se dají naučit. Ochočte si pravidla pro práci z domu díky našim 6 radám, které vám pomohou nastavit si jasná a příjemná pravidla. Nakonec uvidíte, že i home office má své plusy. Je čas vyhnout se minusům a zamířit do vaší domácí kanceláře!
Příprava začíná den předem
Jistě, už víte, kde budete pracovat, a také znáte vaši pracovní náplň. Jak si tedy zajistit produktivitu a efektivitu? Jednoduše: připravte se na další pracovní den již předchozí večer. Nejenže budete mít připraveno pracovní zázemí a úkoly, váš mozek bude mít pocit, že pracovní den začínáte s kusem práce za sebou – a vy tak opravdu začnete s tím nejdůležitějším – s čistým štítem. Večer si udělejte pořádek kolem sebe, sepište si jednoduchý TO-DO list a zapište si vše, na co nechcete zapomenout nebo komu se máte ozvat. Hned se vám bude lépe usínat – a dokonce i lépe startovat následující pracovní den.
TIP: Připravte si pracovní kout, ale i elektroniku či nápoje, aby vás během pracovního dne nic nemile překvapilo. Zkontrolujte náplň do tiskárny, baterie v myši a klávesnici, dostatek kávy a vody.
Neodbývejte ranní rutinu
Kdepak, jestli jste si mysleli, že pracovní morálku zahodíte a vrhnete do práce třeba v pyžamu, pak věřte, že to není zrovna dobrý nápad. Naopak – váš mozek by měl dostat signál, že osobní čas měníte na pracovní. To je důvod, proč jsou ranní hygiena, dobrá snídaně a změna oblečení tak důležité. Převlečte se, jako byste šli do práce. Vaše energie se opravdu změní – a o to tu jde.
Naplánujte si celý den
Proč jsou úspěšní lidé tak úspěšní? Protože si osvojili umění plánovat. Jakmile s plánováním začnete, změní se váš pohled na každý (ne)všední den. Dokážete si udržet tempo, stanovit si cíle, třídit si priority a nastavit si pracovní časové bloky.Jak na plánování práce na home office? Před začátkem pracovní doby si vytiskněte jednoduchý plánovač. Určete si tři hlavní cíle na daný den, zapište si úkoly a e-maily s telefonáty, které je potřeba vyřídit. Jak se při plánování motivovat, abyste svá předsevzetí skutečně splnili? Plánujte si i osobní volno – zapište si i to, co budete dělat po práci.
Místo práce odpočinek? No jasně!
Ačkoli je skvělé čapnout produktivitu za pačesy a proklouznout celým dnem v plném pracovním nasazení, není to zcela správný postup. Abyste za pár dní nevyhořeli a nezačínali znovu, je důležité střídat pracovní čas s přestávkami – stejně, jako to děláte v běžném zaměstnání. Dopřejte si okamžiky jen pro sebe – změňte prostředí. Zacvičte si, skočte si pro kávu či svačinu, vyběhněte na zahradu nebo do parku. Výhodou home office bývá možnost naplánovat si svůj ideální den. Kdo říká, že si mezi pracovními bloky nemůžete jít zaběhat nebo si skočit na oběd s přáteli? Nastavte si práci tak, aby vás celý váš den naplňoval.
Nezapomínejte na zpětnou vazbu
Přestože je home office při správném plánování a nastavení si hranic lákavý a velmi příjemný, ani vy nepatříte mezi superhrdiny – a tak je dobré mít na svoji práci pohled zvenčí. Abyste se hrdinou home office stali, nebojte se pravidelně žádat o zpětnou vazbu. Tu si ostatně můžete dát i vy sami. Zhodnoťte svůj pracovní týden. Co se vám nepovedlo? Co můžete zlepšit? A nakonec: za co se můžete pochválit?
TIP: Pokud víte, že jste odvedli skvělou práci, odměňte se. Odměnu si dokonce můžete určit předem – mozek miluje výzvy. Bude se vám lépe plnit výzvy každého pracovního dne.
Na konci pracovního dne závisí vaše nasazení
Máte padla? Skvělý pocit, že? Je tu však ještě poslední nezanedbatelný tip, jak ukončit pracovní den v domácím prostředí. Chovejte se tak, jako byste se chystali vyrazit z práce domů. Ukliďte si pracovní místo. Tento krok je důležitý zejména pro oddělení pracovní části dne a vašeho osobního volna. I tato rada funguje jako prevence vyhoření – když budete mít nastavené hranice, bude pro vás home office skvělou zkušeností. Třeba i dlouhodobou.