fbpx

Jak začít s jachtingem

Chtěli byste si užít dovolenou na jachtě na moři a nevíte jak na to? Nebo třeba vyzkoušet sportovní a závodní jachting? V dnešní době to již není nereálná představa. Jachting se stal dostupným koníčkem, zábavou ba dokonce životním stylem plným adrenalinu a dobrodružství.

Nenechte se odradit

První důležitou informací je, že začít můžete v jakémkoliv věku. Je jedno, zda jste teenager, nebo si užíváte zaslouženého důchodu. Pokud se rozhodnete, jděte do toho bez ohledu na věk.

Určitě jste slyšeli, že jde o drahý špás – není to pravda. Pronájem menší jachty, třeba na projížďku po některé z našich přehrad, vyjde na několik málo tisíc. Stejně tak neplatí, že jachting je namáhavý nebo dokonce složitý. Naučit se ho může každý, kdo má trochu trpělivosti a ochotu učit se nové věci.

Vyzkoušejte si to

Než se vrhnete na kurz pro získání kapitánského průkazu, je vhodné si pobyt na plachetnici vyzkoušet. I za pouhý jeden den na lodi zjistíte, že například počasí se může změnit během chvilky a je nutné ho několikrát za den sledovat. Ideální na vyzkoušení je například zakoupení zážitku a vyzkoušení si jednoho dne na plachetnici pod vedením zkušených instruktorů.

Úplně nejlepší variantou je však strávit týden na moři, například v Chorvatsku. Užijete si nejen skvělou dovolenou, ale také naberete spoustu zkušeností, které se budou v budoucnu hodit.

Děláme si “papíry na lod”

Předtím, než se rozhodnete pro obstarání si kapitánského průkazu, je dobré znát, jaký průkaz potřebujete a zda ho země, kam se chystáte vyrazit, akceptuje.

Pokud se budete plavit po českých vodách, můžete si udělat průkaz Vůdce malého plavidla (VMP) nebo Vůdce rekreačního plavidla (VRP). V případě, že se chystáte do zahraničí, je tu Průkaz způsobilosti velitele námořní jachty (nesprávně označován jako “Český kapitánský průkaz”).

V Chorvatsku si můžete poměrně snadno udělat průkaz “Voditelj brodice B”, se kterým můžete řídit loď až do 30 t hrubého výtlaku. Tento průkaz však není široce mezinárodně uznávaný a hodí se spíše jen pro Chorvatské vody.

Plachtit, plachtit a zase plachtit

Co je největší problém, když už máte vlastní kapitánský průkaz? Že jej necháte odpočívat v šuplíku nebo peněžence. Je to stejné jako s autem – musíte nabrat zkušenosti a “vyjezdit (vyplachtit) se“, ideálně co nejvíce. Na každé plavbě se vždy naučíte něco nového a dostanete se do situací, které jste na kurzu nezažili, přesto je jako kapitán musíte zvládnout.

Školy jachtingu

Své schopnosti můžete zdokonalovat v nejrůznějších školách jachtingu. Nové věci se můžete naučit na kurzech zaměřených na jednotlivá témata a dovednosti:

  • Přístavní manévry
  • Servis lodí
  • Meteorologie
  • Uzly
  • Plavební právo
  • Navigace
  • A další

Jachting pro děti

Začít s jachtingem můžou i ti nejmenší. Nejedná se o nic neobvyklého. Děti nejčastěji začínají na malých plachetnicích u nás rozšířených jednoposádkových nebo dvouposádkových tříd. Nejjednodušší je vyhledat ve vašem okolí jachtklub a dítě přihlásit na kurz.

Závodní jachting

Pokud máte zájem se v jachtingu posunout dál a přejít třeba z rekreačního na závodní (nebo rovnou začít jako závodní jachtař) jachting, není nic snazšího než navštívit některý z jachklubů. Závody (jachtařsky „regaty“) se jezdí v několik třídách (kategoriích). Dělí se podle věku, typu lodě a velikosti posádky.

Jdete do toho?

Překonejte poslední zbytky obav a nejistoty a vyzkoušejte si tento nádherný sport, který si hned zamiluje téměř každý. Nemusíte rovnou zdolávat oceán nebo vyhrávat regaty. Ona i představa dovolené na moři bez přeplněných pláží, s klidem na opalování a romantickými západy slunce, nezní špatně co říkáte?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články