fbpx

Šetřete dítěti, aby při vylétnutí z hnízda nedopadlo tvrdě na zem

Táta a syn

Osamostatnění a opuštění domova jednou čeká každé dítě. Proč a jak mu šetřit peníze, aby z hnízda vylétlo s lehkostí a hned nedopadlo tvrdě na zem? Máte několik možností, kam peníze ukládat, zároveň je zhodnotit, a usnadnit tak dítěti začátek života na vlastní triko.

Na dětský účet mohou přispívat i příbuzní

Ať se vám právě narodilo miminko, nebo máte starší dítě, někdo z rodiny vám s největší pravděpodobností dal pro potomka nějakou tu korunu. Příbuzní si často nevědí rady s dárkem, a tak nejsou finanční dary žádnou výjimkou. V začátku vám možná bude připadat divné zakládat kvůli pár stovkám dětský účet. Jenomže když k těmto penězům každý měsíc něco přidáte i vy, pár stovek se časem promění v několik tisíc, k tomu připočtěte zúročení a dítě bude mít k 18. narozeninám našetřenou pěknou startovní sumu.

Rekonstrukce, studium, cestování nebo první auto

Možná že jste vy sami na prahu dospělosti nic neměli, a tak si říkáte „taky jsem to zvládl“. To ale není důvod, proč svému dítěti vstup do dospělosti neulehčit. K finančním příspěvkům od příbuzných pravidelně přidávejte na dětský účet něco i vy. Každý dává stranou tolik, kolik si může v rámci rozpočtu domácnosti dovolit. I menší částky mají smysl. Než dítě dospěje, máte dost času našetřit peníze, které mu pomohou například s rekonstrukcí bytu, hypotékou nebo které využije na studium doma, v zahraničí či na koupi prvního auta.

K dětskému účtu dostanete až 4 spořicí účty

Míst, kam můžete peníze posílat, je několik. První variantou je dětský účet. Například mBank vám společně s dětským účtem zpřístupní až 4 spořicí účty, takže si dítě může odkládat peníze i samo a učí se šetřit. Nad účtem máte samozřejmě plnou kontrolu vy. Dětský účet je pro děti od 8 do 15 let. K účtu náleží i platební karta zdarma a vy sami určíte denní limit plateb, tudíž budete mít výdaje dítěte plně pod dohledem.

Vyzkoušejte oblíbené stavební spoření nebo investiční fond

Dítěti můžete šetřit peníze také na stavebním spoření, ke kterému se za splnění určitých podmínek váže ještě každoroční státní příspěvek v maximální výši 2 000 korun. Další možností jsou pak investice například do podílových fondů. Nevyznáte-li se v investicích, pak vám rádi pomohou přímo v bance a nebudete na to sami. Investování je sice riskantnější, ale v dlouhodobém horizontu můžete získat nejvyšší zhodnocení vkladů. Vždy samozřejmě záleží na míře rizika, kterou jste ochotni podstoupit. Investování je ale rovněž velmi dobrý způsob nakládání s penězi, do kterého můžete zasvětit starší potomky.

Zdroj náhledového obrázku: Freepik.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články