fbpx

Spolehlivý parťák do hor? Je to především správně vybraná treková obuv

obuv na hory

Jakou obuv si vezmete, když jdete na vycházku do přírody? Je zcela zásadní rozdíl v tom, jestli se jdete projít do městského parku, do lesa za městem, anebo vyrážíte do hor. Podle toho je třeba také uzpůsobit vaši obuv. Skutečně není radno pokoušet se do hor brát boty, které jsou určeny do běžného městského terénu. Nejen že vás v nich bude daleko rychleji bolet noha, ale také hrozí nebezpečí úrazu. Do hor se hodí trekové boty, které mají pevnou konstrukci, tlustou a dostatečně členěnou podrážku a poskytují bezpečnou oporu. Jak vybrat správně?

Tuhost obuvi

Platí, že čím náročnější terén, tím tužší, odolnější a robustnější obuv si musíte pořídit. Do českých hor si tedy vystačíte s klasickými trekovými botami, nějaké pořádné Alpy už bude potřeba zdolávat v pevných pohorkách. Na horách tvoří cestu často balvany, ostré kameny, tráva nebo bláto, a proto musí outdoorová obuv perfektně nohu chránit a umožnit pevný a jistý došlap.

Zaměřte se na tyto znaky

Kvalitní treková obuv by měla splňovat tyto požadavky:

  • Podešev musí být vyrobená z odolného materiálu, který neklouže a je také dostatečně odolný proti poškození.
  • Bota musí mít dostatečné tlumicí schopnosti, které zajišťuje vrstva zvaná mezipodešev.
  • Pro stabilitu nohy v botě musí být v obuvi perfektně ukotvená zejména pata.
  • Na botě by neměly chybět dodatečné svorky a úchytky pro pevné stažení tkaniček.
  • Svrchní materiál bot musí být odolný vůči oděru a být vyroben z kvalitní kůže nebo podobně spolehlivého materiálu.
  • Chybět by neměla také nepromokavá membrána.
  • Vždy je potřeba si takové boty vyzkoušet a než s nimi někam vyrazíte, také je pořádně rozchodit.

Nízké, nebo vysoké?

Nejlehčí jsou nízké boty, které jsou velmi univerzální a běžně se využívají pro každodenní použití ve městech. Je nicméně nedostatečné chodit s takovými botami do náročného vysokohorského terénu nebo se pokoušet o nějaké lezecké aktivity. Vyšší boty jsou pak nejlepší pro delší přechody s těžším batohem na zádech. Zvýšený kotník chrání nohy před podvrtnutím a dostatečně tuhá podešev zajišťuje komfort chodidla po celý den. Vysoké boty na trekking by nicméně neměly být jen robustní, ale také lehké, protože při celodenním chození je cítit každý kus váhy navíc.

Boty na horolezení

Tvrdé pohorky na horolezení jsou specifické především tím, že se na ně dají ukotvit rámová stoupací železa. Samozřejmě to znamená, že takové boty musí mít mimořádnou odolnost vůči oděru a vnějšímu poškození. Některé z těchto bot také mívají zateplovací vrstvu.

Na skutečné expedice

Na takové výpravy se asi člověk jen tak nevydá, ale kdyby přeci jen, vyžaduje to ještě jinou přípravu. Expediční boty jsou velmi tvrdé a mají integrovanými návleky. Berou se obvykle do výšek nad 6000 metrů, a kromě dalších parametrů je klíčové, aby nohy dokázaly ochránit i před mrazem.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

 

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články