Někdy je den, kdy se probudíte a cítíte, že máte energie na rozdávání, ovšem někdy se stane, že byste nejraději zůstali v posteli, nic se vám nechce, jste znechuceni, zcela bez nálady. Je naprosto přirozené, že se člověk cítí unavený, bez nálady. Jestliže u vás však únava přetrvává, existují důvody, proč jste tak vyčerpaní.
Nedostatek železa
Nedostatek železa zvaný jako anémie může být jedním z hlavních důvodů, proč jste stále unavení. Anémie vzniká na základě nezdravé stravy, častým krvácením (například z nosu nebo u žen při menstruaci), opakovaným darováním krve nebo i krvácením vnitřním. Dokonce i nedostatek vitamínu B12 může za vznik anémie. A jak tento stav poznat?
- Kůže je bledá a studená.
- Často se u vás projevuje brnění rukou a nohou.
- Trápí vás závratě a časté bolesti hlavy.
- Váš srdeční tep je nepravidelný.
Myslíte si, že vám chybí železo? Na nic nečekejte a vydejte se ke svému lékaři, který už pomocí odběrů krve zjistí, jak na tom ve skutečnosti jste a podle toho vám s velkou pravděpodobností předepíše doplňky stravy.
Nízká hladina testosteronu
Hormon testosteron je mužský hormon, který je zodpovědný především za tvorbu svalové hmoty, hustotu kostí, vlasů, ochlupení, dokonce za energii a samozřejmostí je mužská sexualita. Hladina testosteronu však může během života kolísat, zejména s přibývajícím se věkem. Následkem jsou nejrůznější zdravotní problémy, jako je například nekvalitní spánek a jeho nedostatek, padání a řídnutí vlasů, vysoká hmotnost, chronická únava. I v tomto případě je dobré oslovit svého lékaře, který hladiny testosteronu zjistí odběrem krve.
Štítná žláza
Snížená funkce štítné žlázy neboli hypotyreóza oslabuje imunitní systém, což výrazně ovlivňuje funkci celého organismu. Pokud se toto onemocnění nebude včas léčit, můžete si přivodit různé zdravotní problémy. Hypotyreóza se projevuje především následujícími příznaky.
- Citlivost na chlad, zimomřivost,
- otoky,
- deprese a úzkosti,
- suchá a popraskaná kůže,
- bolesti svalů,
- zácpa,
- vysoká hmotnost,
- vypadávání vlasů.
Jakmile štítná žláza vykazuje nízké hodnoty společně s hormonem testosteronem, může dojít k naprostému vyčerpání.
Deprese
Deprese patří mezi nejčastější důvody, proč se člověk cítí stále unavený. Mezi základní příznaky patří problémy se spánkem, špatné soustředění, ztráta zájmu o svět a okolí, beznaděj, nízká nebo dokonce žádná energie, nechuť k jídlu.
Deprese souvisí se špatným psychickým stavem, bez odborné pomoci a případných léků se jen těžko zvládá. Navštívit psychologa či psychiatra není vůbec ostudou, ba naopak, může vás zachránit před vámi samotným.
Ostatní důvody únavy
Někdy je možné, že za únavou mohou stát i mnohem závažnější důvody jako je například srdeční onemocnění, selhání ledvin, infekce jater, cukrovka, rakoviny, chronický únavový syndrom či CHOPN.
V některých případech jsou příčinou únavy také léky, zejména ty proti bolesti, na krevní tlak, antidepresiva nebo jiné léky na srdce a dokonce kašel. Také alkohol a kofein únavu jen podporují, proto je lepší se jim na nějaký čas vyhnout.
Unavení se můžete také cítit i tehdy, pokud pijete málo tekutin a vaše strava se zakládá na nezdravých cukrech a tucích. V tomto případě se zaměřte na zdravý životní styl. Pokud si nevíte rady, existuje řada odborníků, kteří člověka navedou, jak se začít správně stravovat.
Hlavní jsou spánkové návyky, na které byste se měli zaměřit. Choďte spát brzy, zapomeňte na telefon a počítač před spaním. Věnujte se pravidelně nějaké fyzické aktivitě, choďte na procházky. Osvědčená je také jóga, kterou můžete vyzkoušet. Samozřejmostí je také pestrá strava a pitný režim. Nepouštějte se ale do aktivit, které vyžadují spoustu energie, častou únavu byste jen podpořili.
Zdroj foto: www.freepik.com