Pro nováčky se svět cyklistiky někdy zdá být příliš složitý, protože kolo je vždy poměrně velká investice. I při pouhém pokusu o koupi kola zjistíte, že na výběr je spousta kol pro dospělé muže. Výběr kola závisí na několika faktorech, které je třeba zvážit podle toho, jakým způsobem plánujete kolo využívat. Jak tedy vybrat to správné kolo?
Jak poznáte, jak zdatný jste cyklista?
- Cyklista začátečník – nemáte za sebou mnoho hodin jízdy na kole a stále se cítíte trochu nervózní, když se blížíte ke složitým křižovatkám nebo když musíte opravit defekt.
- Středně pokročilý cyklista – umíte jezdit v provozu, bez problémů zvládáte jízdu ve skupině a znáte schopnosti svého kola zevnitř.
- Pokročilý cyklista – jezdíte téměř každý den v týdnu, vydáváte se na vícedenní výlety a zvládáte náročná stoupání i technické sjezdy.
Výběr kola s ohledem na terén
Zvažte, jakým způsobem plánujete kolo používat. Jestliže hledáte kolo pro dojíždění do práce nebo pro krátké výlety po městě? Či na delší výlety a terénní jízdu? Nebo hodláte na kole pravidelně sportovat? Je tedy potřeba prvně si zodpovědět, jaký jste tedy typ cyklisty.
- Městský cyklista – používáte (nebo plánujete používat) kolo k pohybu po městě. Nejspíše jezdíte do práce na kole a kolo považujete spíše za dopravní prostředek než za oddychový prostředek.
- Hobby cyklista – na kolo nasedáte spíše pro zábavu než proto, abyste se dostali z bodu A do bodu B. O víkendech se vydáváte na stezky a každý rok si užíváte příležitostné cyklistické výlety.
- Rekreační cyklista – rekreační cyklista je dalším stupněm zájmové činnosti. Pravděpodobně vlastníte alespoň několik kusů lycrového oblečení a rádi jezdíte pro zábavu, pro udržování kondice a dobrodružství.
- Závodní cyklista – pravidelně používáte kolo na závody a rychlost je pro vás nejvyšší prioritou.
Výběr kola podle velikosti rámu
Velikost rámu kola je klíčovým faktorem při výběru správného kola, aby jízda byla pohodlná a bezpečná. A jak zjistit správnou velikost rámu pro vás?
Jako první je potřeba změřit svou výšku od paty po temeno. Tímto číslem se budete orientovat. Prozkoumejte tabulky velikostí online, než si kolo objednáte nebo si pro něj půjdete do prodejny. Pozor, tyto tabulky se ale mohou od výrobce lišit.
Rám a jeho geometrie se také může lišit od zaměření kola. Například horská kola obvykle mají kratší a nižší rámy, zatímco silniční kola mají delší a vyšší rámy. Zvažte typ kola, které hledáte, a zvolte velikost rámu, která vyhovuje danému stylu jízdy. Pokud můžete, vyzkoušejte různá kola s více rámy nebo se poraďte přímo s odborníkem na prodejně.
Výběr kola podle komponentů
Často se na komponenty zapomíná, nicméně je třeba si uvědomit, že se jedná také o důležité části vybavení. Jaké mají být správné komponenty?
- Brzdy – existují 3 typy brzd – kotoučové, ráfkové a bubnové. Kotoučové jsou dražší, ale mají zajištěný skvělý výkon i v nepříznivých venkovních podmínkách. Ráfkové brzy jsou levnější, ale ne moc efektivní v mokrých podmínkách. A bubnové brzdy jsou sice odolné, ale také méně účinné.
- Řazení – je důležité pro změnu rychlosti a přizpůsobení terénu. Existují různé typy řazení, včetně řazení s pevným převodem, vnějšími přehazovačkami a vnitřními nábojovými převody. Vnější přehazovačky poskytují široký rozsah převodních poměrů a jsou obvykle lehké a rychlé, ale mohou vyžadovat více údržby. Vnitřní nábojové převody jsou odolné a vyžadují méně údržby, ale mohou být těžší a dražší.
- Sedlo a řídítka – tyto komponenty ovlivňují pohodlí a ovládání kola. Sedlo by mělo být pohodlné a přizpůsobené vaší anatomii. Řídítka by měla být dostatečně široká pro dobré ovládání a dostatečně nízká pro aerodynamický postoj.
Dále si dejte také pozor na správný výběr vidlic a pláště kola. Pokud jste ve výběru ale opravdu začátečník, určitě se poraďte se specialistou na prodejně.
Zdroj foto: www.freepik.com