Stres je strašákem 21. století. Zatímco předchozí generace se o své duševní zdraví příliš nezajímaly, v současnosti je zcela běžné docházet do ordinace psychologa bez toho, aniž by si o vás okolí šeptalo, že jste blázni. Péče o duši je zkrátka důležitá a neměla by být brána na lehkou váhu. Jak o ni správně pečovat a proč je pracovní vyhoření tak velkou hrozbou?
Hrozí vám vyhoření? Statistická data jsou nemilosrdná
Pokud bychom se podívali na statistiky týkající se pracovního přetížení, stresu a rizika vyhoření, zjistili bychom, že čísla jsou skutečně šokující. Stresu je v práci vystaveno 75 % Čechů a 33 % hrozí reálné riziko pracovního vyhoření. Co s tím? Zasáhnout a situaci řešit dřív, než bude příliš pozdě.
Jenomže o svém duševním rozpoložení je v práci ochotných mluvit jen 7 % zaměstnanců. Ohromné rozdíly v přístupu k duševní péči panují mezi lidmi také na základě dosaženého vzdělání. Obyvatelé se základním vzděláním věnují psychické pohodě mnohem méně pozornosti než vysokoškoláci.
Jak poznat, že jste vystaveni stresu?
Některým stresovým situacím se nelze vyhnout, ať se snažíte jakkoliv. Stanou-li se ale součástí vašeho každodenního života, měli byste zpozornět. Jak poznat, že jste neustále pod stresem?
Zaměřte se na následující příznaky:
- podrážděnost
- časté změny nálad
- nespavost
- bolest na hrudi
- ztráta zájmu o koníčky
- nechuť do práce
- sociální izolace
Muži versus ženy
Protože muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, reagují na nadbytečný stres obě pohlaví trochu jinak. Zatímco muži častěji uvádějí, že si na sobě všímají ztráty motivace, chuti do práce a tím pádem i nižší produktivity, ženy si u sebe všímají nižší hladiny energie a méně elánu.
Mluvte o tom, jak se cítíte
Dát najevo emoce a svěřit se kolegům či partnerce s tím, jak se cítíte, není nic slabošského. Čím otevřenější a komunikativnější budete, tím snáze budete moci svým psychickým problémům čelit a zvýšíte pravděpodobnost toho, že se vám vyhoření vyhne.
Jak na riziko vyhoření reagují české společnosti?
Přestože řada firem poskytuje svým zaměstnancům mnoho benefitů, možnost schůzky s koučem, psychologem či seminář o duševním zdraví jsou stále spíše výjimkami. Místo toho si mohou pracovníci vzít takzvané sick days, pracovat v moderně řešeném prostředí, účastnit se zábavných teambuildingů či pracovat z domova.
V případě, že zaměstnance něco trápí a zažívá v práci náročné období, pravděpodobnost, že se se svými problémy svěří kolegovi, je vyšší než ta, že by své psychické obtíže řešil se svým nadřízeným. Vedení tak často o duševním rozpoložení svých podřízených nemá ponětí.
Pečujte o svou psychickou pohodu a věnujte se svým koníčkům i rodině
Je pro vás práce vším a na nic jiného vám již nezbývá čas? Pracujete od rána do večera a rodina ani přátelé vás téměř nevídají? Takovým chováním si o pracovní vyhoření sami říkáte. Nechcete-li se sesypat, zastavte se včas a rozdělte svůj čas mezi práci, rodinu, přátele a své koníčky. Právě čas strávený s rodinou a přáteli vám pomůže dohnat endorfiny a posílíte tím své sociální vazby. Koníčky vám rovněž pomohou s odreagováním a pokud se mezi vaše oblíbené aktivity řadí také sport, uděláte něco pozitivního pro své zdraví.
Myslete sami na sebe a věnujte čas péči o své duševní zdraví. Vyhoření se možná brzy stane oficiální diagnózou, což jen potvrzuje fakt, že se nejedná o syndrom, který by měl být brán na lehkou váhu. Najděte si ve svém plném rozvrhu místo na přátele, rodinu i své koníčky. Právě čas strávený činnostmi, které máte rádi a v obklopení vašich blízkých, vám dokáže dobít baterky.
Zdroj foto: www.freepik.com