Magazín Forbes opět sestrojil žebříček nejbohatších lidí Česka. Jaká jména se vyskytují na předních desti příčkách?
Desítka nejbohatších Čechů podle Forbes
Pojďme si představit první desítku ze žebříčku 100 nejbohatších Čechů a Češek. Impérium rodiny Renáty Kellnerové, Daniela Křetínského či Karla Komárka vás asi nepřekvapí. Ale víte, jaké vykázali finanční ztráty oproti loňsku a kdo se umístil na dalších příčkách?
Renáta Kellnerová s rodinou
Asi nikoho nepřekvapí, že první příčka patří Renátě Kellnerové s rodinou. Oproti loňskému roku se jejich majetek navýšil o osm miliard korun a hlavním zdrojem příjmů rodiny je PPF. Mezi další splečnosti, které jim generují zisky, patří O2, TV Nova, Air Bank, Cetin, Škoda Transportation a Home Credit.
Daniel Křetínský
Jmění druhého nejbohatšího Čecha oproti loňskému roku nabylo o více jak 78 miliard korun. Odvětví, kterým se tento muž věnuje, jsou dvě: energetika a média. Tou nejvýraznější položkou v Křetínského portfoliu je jednoznačně energetická skupina se sídlem v Praze EPH. Do jeho portfolia ale spadá také Royal Mail, ThyssenKrupp, Sparta, West Ham, Le Monde, Blesk a Makro.
Karel Komárek
Třetí příčka patří Karlu Komárkovi. Oproti loňskému roku rozšířil svůj majetek o dalších 29 miliard korun. Největším obchodem roku 2024 je pro Komárka jednoznačně převzetí britské Národní loterie. Hlavní firmou třetího nejbohatšího Čecha je společnost KKCG, těmi dalšími Sazka, MND, OPAP, Aricoma a Betano. Jak se ukazuje, loterie a energetika jsou zkrátka zlatým dolem.
Pavel Tykač
Přestože oproti loňskému roku si Pavel Tykač pohoršil o 9 miliard korun, umístil se na čtvrtém místě mezi nejbohatšími Čechy a Češkami. Tento muž se pohybuje v energetice a těžbě a jeho hlavní firmou je Sev.en AG. V USA a Austrálii vlastní uhelné a potašové doly a letos dokonce investoval do uhelné elektrárny ve Vietnamu.
Radovan Vítek
Pátou příčku mezi nejbohatšími Čechy a Češkami pro letošní rok podle magazínu Forbes obsadil Radovan Vítek. Stejně jako Pavel Tykač, také Radovan Vítek je oproti loňsku ve ztrátě, a to dokonce o 20,5 miliardy korun. Oborem, ve kterém Vítek exceluje, jsou reality a společností, jež mu přináší největší příjmy, je CPI Property Group. Dále mu zisky přinášejí společnosti Quadrio, Warsaw Spire a Chuchle Arena Praha. V letošním roce se Vítek soustředil také na to, aby do svých aktivit více zapojil svou rodinu a podíl, jenž má v akciích CPIPG, vložil do svěřeneckého fondu.
Michal Strnad
O více jak 55 miliard korun si oproti loňskému roku polepšil Michal Strnad, jemuž patří šestá příčka v letošním žebříčku nejbohatších Čechů a Češek. Není divu, že se jedná o nejvýraznějšího českého zbrojaře a jeho pozice se posouvá také v celosvětovém žebříčku miliardářů. Hlavní Strnadovou firmou je CSG, ale zisky má také ze společností Tatra Trucks, Prim, Fiocchi, Excalibur Army a Dako-CZ. Již nyní se předpokládá, že jeho majetek bude i v příštím roce raketově stoupat a možná se v dalším žebříčku magazínu Forbes posune o několik příček výše.
Andrej Babiš
Navzdory propadu majetku oproti loňskému roku o 91 miliard korun se Andrej Babiš drží v první desítce nejbohatších Čechů a Češek. Jeho hlavní společností je Agrofert, ačkoliv zemědělství není jediným oborem, ve kterém se pohybuje. Mezi další firmy, z nichž mu plynou nemalé zisky, se řadí Borealis, Duslo, Deza, Lieken, Lovochemie a Kostelecké uzeniny. Agrofert se mimochodem zařadil na druhé místo v seznamu výrobců hnojiv v Evropě. S Andrejem Babišem se rovněž pojí největší aktivita na sociálních sítích, alespoň v porovnání s ostatními miliardáři. Na sítích se tak zcela otevřeně se svými sledujícími dělí o fotografie ze svého soukromí.
Pavel Baudiš
Jméno osmého nejbohatšího muže Česka je neodmyslitelně spjato s Avastem. Pavel Baudiš svůj první antivirus naprogramoval již v roce 1988. Nyní se jeho jméno pojí s firmou Gen Digital, kde se řadí k členům představenstva. Oproti loňsku si polepšil o více jak 10 miliard korun a z jeho nejnovějších aktivit stojí za zmínku investice do soukromé odvykací léčebny v Doubravčicích.
Jaromír Tesař
Devátý muž žebříčku, Jaromír Tesař, je muž, jehož obličej možná neznáte, ale o jeho práci jste již určitě slyšeli. Podobně jako Pavel Baudiš, také Jaromír Tesař si oproti loňsku polepšil o více jak 10 miliard korun. Jeho hlavní společností je Energo-Pro a srdcem jeho multimiliardového hydroenergetického impéria jsou dvě přehrady s vodními elektrárnami, které leží v Turecku. Ovšem tato země není tou jedinou, ve které Jaromír Tesař podniká. Aktivně působí také v Bulharsku, Gruzii, Španělsku a samozřejmě také v České republice. V rodné zemi se začal v posledních letech zajímat zejména o zemědělství.
Aleš Zavoral
Desátá příčka v žebříčku nejbohatších Čechů a Češek patří Aleši Zavoralovi. Stejně jako v případě Jaromíra Tesaře, také u Aleše Zavorala platí, že jeho obličej možná neznáte, nicméně jeho internetový obchod se zeleným ufonem znáte velmi dobře a pravděpodobně ho také pravidelně navštěvujete. Aleš Zavoral založil Alzu již v roce 1994 a v posledních letech si zvykl na to, že společnost tvoří velice pěkný obrat a její ziskovost se pohybuje v miliardách. Ovšem propad nastal v roce 2022, kdy ziskovost spadla do stovek milionů. Nicméně Alza je v českém prostředí stále nedostižnou jedničkou a oproti roku 2023 si Aleš Zavoral polepšil téměř o 1,5 miliardy korun.
Kolik jmen z první desítky nejbohatších mužů a žen Česka vám je povědomých a jaká z nich vás naopak překvapila?
Zdroj textu: www.forbes.cz
Zdroj foto: www.freepik.com