Občas přijdou chvíle, kdy si říkáme, že už toho bylo prostě dost. Jsme unaveni. Věci, které nám normálně skvěle jdou teď stěží zvládáme. Ale co je nejhorší? Někde uvnitř nás drásají fakta: „Naspal jsem toho dost, tak co se mnou je?!“. Inu samotný spánek často nestačí. Takový odpočinek například během dne ale zvládne tento šrám skvěle zacelit. Víte jak správně odpočívat?
Možná se právě snažíte přijít na kloub rozdílu mezi spánkem a odpočinkem. Už právě tento způsob přemýšlení o vás hlasitě říká, že nejste v tomto tématu mnoho znalí. Každopádně je to jednodušší, než si myslíte. Při odpočinku totiž ani nemusíte přejít do spánku. Respektive pokud umíte odpočívat správně, spánek se stane jen doménou nocí. Proč tohle všechno?
Většina lidí totiž v dnešní uspěchané době žije s myšlenkou, že chodit pozdě spát a brzy vstávat prodlužuje den. Z praktického hlediska to tak opravdu být může, ovšem po nějaké době tento způsob začne přinášet i problémy. Za těmi vidíme především dny, kdy se nám prostě nic nechce. Respektive chceme něco dělat, jen nám to nejde. Takovéto situace často vyústí i ve stres. Nemyslete si ale, že jim předejdete jen tím, že budete déle spát. Možná vám to krátkodobě pomůže, ale tento pocit se jednou vrátí. Jak proti němu bojovat a dát mu sbohem? Naučte se jak odpočívat.
Způsoby jak si dopřát odpočinek
Odpočívat lze hned dvěma způsoby: pasivně a aktivně.
Pasivní odpočinek zahrnuje vše, při čem nevyvíjíme žádnou činnost. Při pasivním odpočinku tak například uvolněně sedíme nebo ležíme a ničím se nezabýváme.
Naopak odpočinek aktivní je v zásadě nahrazení aktivity, která nás unavila, aktivitou jiného druhu. Při aktivním odpočinku tak využíváme nerovnoměrné zátěže organismu při různých činnostech. V praxi to funguje tak, že určitou činností zatěžujete ty orgány a funkce, které jste při předchozí aktivitě nezatěžovali.
Pro příklad poslouží model sportovce. Ten pracuje zejména tělesně, takže pro odpočinek volí spíše činnosti duševní. Pro aktivní odpočinek tak vždy volte naprostý opak činnosti, jenž jste vykonávali předtím. Tím zajistíte rovnováhu, která vám pomůže lépe zvládat náročné dny.
Aktivní způsob bude vždy ten efektivnější, bavíme-li se o obnovení práceschopnosti. Měl by se tedy stát významnou součástí dne každého vytíženého člověka. Nemusíme tímto ovšem hned odepisovat odpočinek pasivní. Ten může totiž plánovanému aktivnímu předcházet. Pozor si ovšem dejte na časové rozpětí. Aktivní odpočinek by měl vždy převažovat nad pasivním, který nemusí mít ani velký podíl.
Jak tedy odpočívat?
Již znáte oba způsoby odpočinku a nebude pro vás nijak složité pochopit následující. Do odpočinku vždy vstupujeme bez jakéhokoli stresu. Zkuste tedy úplně vypnout a přestat řešit věci týkající se předešlé činnosti.
Pokud chcete začít pasivně, pak je dobré se sami sebe zeptat, zda máte vůbec odvahu nic nedělat. Mnoho lidí totiž ve volném čase neláká nicnedělání a spíše hledají způsoby, jak jej smysluplně a činorodě využít. Chcete-li i přesto opravdu pasivně odpočívat, nezbývá vám nic jiného než se úplně zastavit. V tuto chvíli si musíte uvědomit, co je pro vás v životě důležité. Naslouchejte svým potřebám a nemyslete na věci, které bez problému počkají. Prostě jen relaxujte. Zkuste vypnout i telefon nebo televizi a naprosto se oddejte dlouhé chvíli.
Začínáte-li aktivně, pak není nic jednoduššího. Prostě si jen ve svém denním rozpise najděte čas například na své koníčky, které se naprosto odlišují od běžného zaměstnání. Pokud tedy sedíte celý den v kanceláři, zkuste třeba vyrazit na kolo, zahrát si golf, nebo se projít se psem. Aktivního odpočinku můžete ale také důvtipně využít. Doporučujeme si ho plánovat dopředu. Třeba takový úklid domácnosti potěší a skvěle si při něm odpočinou lidé, kteří neustále musí zaměstnávat hlavu. Naopak po těžkém fyzickém tréninku si zase rádi něco přečtete. Fantazii se meze nekladou.
Jak odpočíváte vy? Máte nějaký osvědčený rituál nebo plán? Rozhodně se s ostatními podělte o zkušenosti v komentářích.