Doba se mění. Kde jsou ty časy, když jsme před dovolenou směřovali ve stresu do směnáren za účelem vybrat dost na celý týden, nedejbože ještě déle. Podle několika výzkumů už ale s celým budgetem na dovolenou po kapsách cestuje jen hrstka lidí. Vše nahrazují v plném rozpětí karty. Jak se nenechat obalamutit i o tisíce na poplatcích? Přesně o tom je dnešní článek.
Kartou to jde skoro všude, opravdu…
Hned na začátek mi dovolte vyvrátit teorii mnoha lidí, kteří se stále ještě domnívají, že v destinaci, kam se chystají, snad nebude možno kartou platit. To s oblibou mnoho cestovatelů možná i se smutným povzdechem vyvrací. Proč povzdechem? Víte, když se setkáte uprostřed venezuelského pralesa s hospodou, která díky jakémusi plastovému satelitu nabízí platbu kartou a přijme ji mnohem raději, než například zde tolik ceněné americké dolary, poněkud vás to zarazí. Na druhou stranu to jen dokonale potvrzuje, že svět se opravdu terminály jen hemží. Ale pozor, rozhodně neříkám neberte hotovost. Nějaká záloha se vždycky hodí. Sám jsem se poměrně solidně v tomto ohledu spálil a od té doby vždy něco málo v místně měně nosím.
Důležitou poznámkou k této sekci je ještě fakt, že karta od vaší banky nemusí zaplatit úplně všude. Myšleno tak, že terminál je přítomen, ovšem platbu nepřijme. Některé české banky totiž stále bohužel blokují platby v nejrůznějších státech, občas i celých částí kontinentů! Toto téma bychom dle zájmu mohli probrat více do detailů. Zatím však výrazně dbejte na kontrolu těchto údajů, poletíte-li na opravdu exotickou dovolenou.
„credit card“ a „debit card“ – pozor na záměnu významů
Ještě, než se plně pustíme do rad proti ztrátám, pozor na tuto informaci. V některých zemích se totiž významy „credit card“ a „debit card“ otáčejí. „Credit card“ tedy chápou, jakožto kartu spojenou s bankovním účtem, kde čerpá z vašich vlastních peněz – v zahraničí právě onen “credit”. „Debit card“ je pak naopak karta, která čerpá z peněz banky, které jí pak splácíte. Pokud budete tedy u některého zahraničního obchodníka platit, nestyďte se mu říct hned z patra, jaký typ karty máte. Často se setkáte s tím, že tento typ bude muset přímo na pokladně přeťuknout.
Obchodník chce abych zvolil, kterou měnou zaplatit, co s tím?!
Nyní začíná přituhovat. Možná už jste někdy byli svědky toho, že vám obchodník na terminálu nebo bankomat dali možnost výběru ze dvou měn. Jedna je samozřejmě ta místní, chápejte jako měnu státu, ve kterém se peníze snažíte zaplatit potažmo vybrat. Druhá možnost a ta, co dost často mnoho Čechů zláká, jsou koruny. Proč? Za celou tuto šlamastiku může služba Dynamic Currency Conversion (DCC). Zprvu fungovala jen na bankomatech, ale už se hojně přemístila i do mnoha terminálů. Bodejť by taky ne, je to solidní byznys…
Jak funguje DCC a proč nám tak přitěžuje radost z nákupu?
Služba DCC funguje na úplně jednoduchém principu. Přijme od vás platbu v korunách, kterou obchodníkovi převede na jeho měnu. To, co se ale odehrává za oponou, vás možná trošku vyleká. Kurz, kterým služba bude operovat si totiž určuje ona sama. V praxi vám tak může uniknou až 12% částky jen za “poplatky” za tuto službu. Šílené, co? U větších částek může takovýto přestřel klidně i několikanásobně překonat ty “zlodějské” poplatky za zahraniční platby, které ještě stále některé banky mají. Nejhorší na tom všem je ale fakt, že tahle služba nabízí obchodníkům provize, když ji u nich využijete. Pravidla sice tučně udávají, že se vás před zaplacením musí zeptat, jakou měnou chcete platit, v praxi ale občas rovnou odklikne tuto možnost. Ještě, že můžete v případě takového zacházení peníze reklamovat u vaší banky. Jen musíte mít důkaz, alespoň onu účtenku…
Jak tedy budu s kartou neztrátový?
Pokud to z předchozího odstavce není příliš jasné, uvedu to velice krátce. Platba v měně státu, ve kterém platíte bude levnější a výhodnější! Pokud tedy dostanete tuto nabídku na výběr měny, vůbec se nerozmýš… No, myslet byste přece jen měli. Stává se totiž, že vás budou chtít za každou cenu přesvědčit, abyste zaplatili v korunách. Grafika dost často bývá tomuto velice nakloněná. Například platbu v korunách nabídne na zeleném tlačítku vpravo dole a rozhodně výhodnější platbu v měně státu pak na červeném tlačítku vlevo dole (láká nás to vybrat zelené tlačítko vpravo – mozek v rychlosti totiž tlačítka vpravo ještě v zelené považuje za krok vpřed, červenou nalevo naopak). Dejte si tedy pozor, ať zvolíte správně.
Jaký mají vliv zahraniční poplatky a kurzy bank?
Placení v zahraničí bohužel není jenom výběr mezi měnami. Dost razantně můžete totiž ušetřit na poplatcích či kurzech i využitím lepších nabídek bank, případně nebankovních variant. Toto téma je ale snad ještě obsáhlejší, než to, co jsme vyřešili dnes. Počkejte si tedy na pokračování, kde si doporučíme několik variant a možností, jak pobyt v zahraničí učinit ještě méně ztrátovým, prakticky až bezztrátovým.
A co vy, jaká je vlastně vaše zkušenost s platbami v zahraničí? Také jste se již někdy v tomto ohledu poměrně spálili?