Jste vystresovaní až na půdu? Termíny klepou na dveře a váš mozek nemá čas odpočívat? Neustále řešíte, zda jste na něco nezapomněli a v noci se budíte s děsivými myšlenkami? Nejen, že máte našlápnuto na syndrom vyhoření, ale taky jste velkými kandidáty na týden ve tmě.
Týden ve tmě aneb Terapie tmou
Jedná se o druh relaxace. Někteří jej využívají k léčebným účelům. Zpravidla záleží na tom, jaký je náš cíl. Praxe je však taková, že po celý týden dvacet čtyři hodin denně trávíme v absolutní tmě. Nemáme ponětí, zda je den nebo noc. Jsme zcela sami a nemáme přístup k žádným elektronickým zařízením. Offline odpočinek má něco do sebe!
Co to obnáší?
Hlavním požadavkem je především naše touha něco změnit. Něčeho dosáhnout a posunout se dál. Vědomě se na celý týden vzdáváme světla, elektroniky a kontaktu s okolním světem. K ničemu nám nebude ani kniha, protože na text zkrátka neuvidíme. V chatce jsme jen my, tma a naše myšlenky. V některých případech máme k dispozici terapeuta, který si s námi bude povídat.
Jak vypadá příbytek?
Obvyklým příbytkem je chatka, kterou budeme mít sami pro sebe. Je zařízená jednoduše, abychom si po tmě neublížili. Najdeme v ní jednoduchou kuchyňku a koupelnu s toaletou. Samozřejmostí je postel. Jídlo si můžeme přivézt vlastní nebo nám jej bude nosit terapeut. Často jde o stravu veganskou nebo vegetariánskou s ohledem na naše alergie a jiné potíže.
Co získáte pobytem ve tmě?
Především klid v duši a nadhled. Většina lidí říká, že první tři dny prospí. To je logické. Tělo je zvyklé ve tmě spát, ale také jsme z okolního světa natolik vyčerpaní, že absolutní klid využijeme ke své regeneraci. Další dny už se zpravidla spánkový režim ustálí a přizpůsobí času, kdy se podává jídlo. Ve zbývající čas máme možnost meditovat, cvičit, přemýšlet o svém životě a svých snech.
Proč jej podstoupit?
Mnoho lidí říká, že být ve tmě je hloupost. Není to normální. Já nesouhlasím. Představte si náš typický den. Ráno zazvoní budík – nejspíše mobil. Jdeme se nasnídat, dost často ve spěchu. Už v ten moment na nás útočí různé zvuky, zprávy, reklamy. Vyrážíme na cestu, kde se setkáme s velkým množstvím lidí. V práci zrovna tak. Vracíme se domů, věnujeme se rodině, přátelům. Jsme neustále uzavření v kruhu informací a pozornosti. Mysl ani tělo nemá čas na kvalitní odpočinek a dochází k permanentnímu stresu. Dopřejme si klid právě touto formou.
Existují nějaká rizika?
Ano. Jen jedno jediné. Až se otevřou dveře a my dokončíme celý proces, bude se nám pořádně motat hlava! Některým lidem je dokonce nevolno a jiní musí vyhledat toaletu nebo nejbližší keřík. Důvodem je změna prostředí. Oči a mozek se snadno přizpůsobí tmě. Naučí se vnímat a fungovat v odlišných podmínkách. Jakmile se však dostaneme ven, oči navyklé těkat sem a tam ve tmě, budou více než zmatené. Odtud pochází ona nevolnost.
Před odjezdem opatrně
Než vyrazíme zpátky domů, dejme si minimálně půl hodiny na odpočinek. Nedoporučuje se usednout za volant a vyrazit. Naopak, pochutnejme si i na něčem sladkém, opatrně se projděme, nadýchejme se vzduchu. Nespěchejme. Chaos každodenního života nikam neuteče a navíc je to obrovská změna.
Co se stane po skončení?
Pravděpodobně z nás nebude zcela nový člověk. Na druhou stranu získáme nadhled a pochopíme, že lpíme na věcech, které pro nás nejsou důležité. Možná dokonce zjistíme, že náš současný život nás vůbec nebaví a dojde ke změně. Kdo ví?
A co vy, pánové, využili byste týden ve tmě pro svůj odpočinek? Nebo spoléháte na masáže a fitness centra?