fbpx

Český předsudek zvaný ANO: Naučte se říkat NE a zůstaňte zdvořilí

Ne. Kolikrát jste tohle slovo neřekli, protože jste se obávali, že budete nezdvořilí? Okolí si bude myslet, že jste líní, neochotní a sobečtí. Velkým českým nešvarem je dojem, že ANO je symbolem zdvořilosti a součást slušného vychování. Naučím vás, jak zdvořile odmítnout. Protože si to přiznejme, pánové, z neustálého přikyvování byste se brzy zbláznili.

ANO jako součást kultury

Jestli se dá něco říct o české kultuře, tak to, že svébytnost se neodpouští. Považuje se za zcela samozřejmé o nic nežádat, nic po nikom nechtít. Když vás ale někdo o cokoli požádá, vaší mravní povinností je srdečně přikývnout, sklapnout paty a běžet přání okamžitě splnit. V opačném případě jste sobci, kteří se starají jen sami o sebe. Anebo lenoši, kteří pro druhého nehnou prstem. Ukážu vám, že tak to není.

Odmítnutí je zcela přirozený jev

Většina lidí si vaše odmítnutí bere jako osobní záležitost. Vnímají odmítnutí jako urážku vlastní osoby a cítí se ukřivdění. Úplně zbytečně. Vždyť vyřknutí požadavku a jeho přijetí či odmítnutí je záležitost daného problému, nikoli osoby. Když říkáte NE na pozvání na večeři, odmítáte večeři, nikoli člověka, který vás pozval. (Většinou.) Odmítnutí se osobně netýká žádného člověka ani vzájemných sympatií. NE není urážka.

Naučte se říkat NE a zůstaňte zdvořilí

Umění říkat NE je skutečný kumšt, který málokdo ovládá. V našich podmínkách je to obzvláště těžké, ale ne nemožné. Pokud patříte k té šťastné menšině, která to s přehledem zvládá, pak vám gratuluji.

1) Nevymlouvejte se

Nechcete říct NE napřímo? To chápu. Ale nepoužívejte ani bezduché výmluvy, které vám komplikují život. Nikdo na ně moc nedá a navíc jsou úplně zbytečné. Vždy mluvte pravdu a buďte upřímní. Nevymýšlejte si.

2) Vysvětlujte

Jednoduše řekněte pravdu a vysvětlete svůj důvod. Říct NE chce velkou odvahu a ne každý ji na první pokus sebere. Mnohem snazší je odmítnout a zároveň se trošku ospravedlnit, proč jste se tak rozhodli. Má to řadu výhod. Jste upřímní a dosáhnete svého NE. A stále si zachováte slušnost. Nikdy se však za své odmítnutí neomlouvejte.

„Mám hodně práce. V šest mě čeká schůzka s klientem a chci si ještě uvařit dobrý čaj a připravit materiály.“

I takové odmítnutí může být. Zdvořilé a stoprocentně pravdivé.

3) Použijte ALE správným způsobem

Řada lidí používá argumenty nebo různá ospravedlnění. Slůvko ALE však používá špatně. Schválně se podívejte na dva příklady níže:

„Rád bych jel tenhle víkend s tebou, ale nemyslím si, že je to dobrý nápad.“

„Nemyslím si, že tenhle víkend je to dobrý nápad, ale příště rád pojedu s tebou.“

Cítíte ten rozdíl? První věta vyznívá negativně. Naopak ta druhá má pozitivní konec. A to je ta správná varianta. Pamatujte si, že cokoli před slůvkem ALE se nepočítá a nemá žádnou váhu. Proto vždycky začínejte negativem a větu zakončete pozitivně.

4) Prostě NE

Jakmile se naučíte odmítat jemnějšími metodami, získáte cvik. Zjistíte, že za odmítnutí vám nikdo hlavu neutrhne, nikdo se na vás nebude zlobit. Naopak. Dostane se vám pochopení. Navíc si zvýšíte sebevědomí. Až si NE nacvičíte, můžete lehce přejít na další metodu. Prostě NE. Ti nejasertivnější lidé odmítají zcela přirozeně pouhým slůvkem NE. A neomlouvají se za to. Když to tak cítí, tak to tak udělají. Přidejte se mezi ně.

Naučte se říkat NE. Získáte vyšší sebevědomí, více času, uchopíte svůj život pevně do svých rukou. Navíc si udržíte zdvořilost a okolí vás neodsoudí. A co vy, pánové? Umíte říkat NE?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články