Je mi jasné, že z dnešního tématu nebudete skákat radostí. Vždyť na pohřbu nic veselého není. Faktem však zůstává, že existuje řada lidí, kteří nemají ponětí, jak se na pohřbu chovat. Neznají svou roli, obecná pravidla, a tak se potýkají s řadou faux pas, kterou škodí nejen sobě, ale také tím pohoršují ostatní pozůstalé. S čím byste měli na pohřbu počítat, pánové?
Jak se obléknout?
Oblečení na pohřeb je velice striktní záležitost a porušení pravidel oblékání je pro pozůstalé i zesnulého velmi urážlivé.
Projevte úctu
Plno lidí si volbu svého outfitu omlouvá tak, že zesnulý není přímý příbuzný. Ale to je hloupost. Nezáleží na tom, jak blízcí jste si byli. Pokud se na pohřeb chystáte, dodržujte všechna pravidla etikety a projevte zesnulému náležitou úctu.
Barvy a vzory nechte doma
Je nepřípustné, abyste na pohřeb chodili v barevném oblečení. Jediná přípustná barva je černá. Například u společenského kabátu však můžete udělat výjimku a vzít si tmavě šedou barvu. Černá je však základ. Totéž platí pro jakékoliv vzory. Vaše oblečení musí být jednobarevné a matné. Lesklé kravaty s puntíky na pohřeb opravdu nepatří.
Zvažte pokrývku hlavy
Na pohřbu platí, že pokrývka hlavy se smeká. Pokud tedy běžně nosíte klobouky nebo kšiltovky, po dobu obřadu je musíte mít sundané. Jednodušším řešením je svůj doplněk nechat doma.
Opatrně s doplňky
Obecně platí, že oblečení na pohřbu má být elegantní, společenské a prosté. Proto všechny kapesníčky určené do kapsy u saka nechte doma. V kapse oblekových kalhot mějte pouze obyčejný plátěný kapesník. Nikdy nevíte, komu se bude hodit.
Volnočasový oděv je nevkusný
Sportovní obuv, tenisky, džíny, trička nebo šortky nechte za každé situace doma. Pro vás, pánové, je přípustný pouze oblek. Oblek na pohřeb je celý černý a matný. K němu je ideální černá kravata a prostá bílá košile. Černé boty, opasek a ponožky ve stejné barvě jsou nezbytnost.
Jak se chovat na pohřbu?
I chování na pohřbu má svá pravidla. Není jich mnoho, protože pohřeb není právě networkingová akce. Přesto jich pár je a my si je představíme.
Nevtipkujte
Nezáleží, v jaké náladě jsou ostatní. Nevtipkujte. Na pohřbu se to nehodí. Pokud jste „starý sarkasta“, co nic nebere vážně (jsem stejná, chápu, že je to těžké), ovládejte se. Nenechte se unést a chovejte se tiše a kultivovaně.
Děti nechte doma
Malé děti nechte doma nebo jim najděte hlídání. Je nepřípustné, aby obřad rušil dětský pláč, křik, chichotání nebo pobíhání. Pokud vaše děti neposedí, neberte je s sebou.
Neusmívejte se
Já vím, že i na pohřbu dochází k všelijakým situacím. Ale ať se děje cokoli, nesmějte se. Je to neuctivé. Ani soucitný úsměv směrem k pozůstalým není právě ideální. Dotyční si ho nemusí vyložit správně.
Květiny
Čas na květiny přichází vždy před začátkem obřadu. Jakmile se dostavíte na místo, automaticky k rakvi nebo na ni položíte květiny. Pak se přesouváte na své místo v kostele nebo v obřadní síni. Během pokládání květin se nekondoluje.
Pokud nevíte, jaký typ květin zvolit a co nechat napsat na stuhu, přečtěte si tento článek o smutečních kyticích. Jsou zde popsány typy obvyklých vazeb květin, doporučený počet květin v kytici a další s tím spojené zvyklosti.
Jak kondolovat na pohřbu?
Na telefon a emaily zapomeňte
Kondolujte vždy osobně nebo písemně. Písemná kondolence se pak píše rukou. Nikdy nikomu nekondolujte telefonicky nebo dopis netiskněte z počítače. Je to neuctivé. Buďte věcní a struční. Vyhnete se tak trapnosti.
Kondolujte nejdéle dva týdny po smrti
Pamatujte, že kondolence je vhodná maximálně do dvou týdnů od smrti. Kondolence po měsíci nebo delším časovém úseku nemá smysl.
Buďte struční
Jednoduše řekněte: „Upřímnou soustrast“ nebo “Soucítím s vámi“. Věcné a stručné. Vyhněte se dlouhým proslovům.
Nabídněte pomoc
Nikdy nenabízejte pomocnou ruku během obřadu nebo při kondolenci. Nehodí se to. Pokud cítíte tu potřebu, najděte si na to čas ještě před pohřbem nebo až po něm.
Jaká pravidla dodržujete na pohřbech vy? Setkali jste se s nějakým etickým prohřeškem?