fbpx

Co dělat, když jste přehnali trénink?

Každému z nás se občas stane, že to při cvičení přežene, což vám dá najevo vaše tělo, které si tu a tam zaslouží pořádný odpočinek. Co tedy dělat a nedělat, když přeženete trénink a tělo začne stávkovat?

Ne nadarmo se říká, aby člověk poslouchal své tělo. Jenže chuť a vůle něco dokázat je často silnější. Přetažení je problémem častých a skutečně těžkých tréninků, po kterých nemá tělo čas se pořádně zregenerovat. V takovém případě nastává proces zvaný syndrom vyhoření, člověk může přijít k různým úrazům, a dokonce i nemocem.

Správná strava a vitamíny

Tak jako auto, tak i naše tělo potřebuje ke správné funkci jakési palivo. V našem případě se jedná o dodání energie prostřednictvím správné a vyvážené stravy, která se skládá z dostatečného množství bílkovin, zdravých tuků, komplexních sacharidů, vitamínů a minerálů. Právě energie je totiž potřebná, aby se zhojily jak svalové tkáně, tak i naše mysl.

Na co rozhodně nesmíme zapomenout je také hydratace, která je jednou z klíčových faktorů při regeneraci. Díky dostatečnému pitnému režimu dochází k vyplavení toxinů z těla pryč, a následnému doplnění ztracených tekutin. Každý sportovec ví, že při sportu se člověk zapotí. S potem však z těla odchází i elektrolyty, proto je dobré je do pitného režimu zakomponovat.

Spánek

Spánek je naprosto nepostradatelnou součástí při regeneraci z přetažení. Během spánku dochází k produkci hormonů, které jsou tolik důležité při znovuobnovení svalů a tkání. Kromě toho spánek také reguluje správnou funkci metabolismu a hladinu energie. Také spánkový režim byste neměli brát na lehkou váhu, dospělý člověk by měl spát 7 až 8 hodin denně. Proto vždy poslouchejte své tělo. Jestliže se cítíte unavení, je lepší odpoledne proválet na gauči než se z posledních sil trápit ve fitku.

Stres

Jakmile je člověk přetažený, unavený, stres se na něm začne podepisovat v mnohem horším měřítku. Kortizol – hormon, který tělo při stresu produkuje – je viníkem toho, že se tělo nehojí tak, jak by mělo. Z tohoto důvodu je důležité se co nejvíce při regeneraci stresovým situacím vyhýbat. Jistěže je to často až nemožné, proto dalším řešením je naučit se stres ovládat, nenechat se jím pohltit. K tomu slouží různé relaxační techniky jako je jóga, meditace, procházky v přírodě nebo jen poslouchání příjemné hudby.

Pryč s telefony a tablety

Během své regenerace se také zaměřte na to, abyste co nejméně času strávili na telefonech, tabletech či počítačích – zejména před spaním. Je obecně známo, že tato elektronika negativně působí na kvalitu spánku, která je při léčbě nesmírně důležitá. Místo toho si raději přečtěte nějakou knihu od oblíbeného autora, vařte nebo se věnujte tomu, co jste tak rádi dříve dělali. A pokud to bez svého telefonu skutečně nemůžete vydržet, nainstalujte si do telefonu večerní režim, který omezí nebezpečné modré světlo. Na trhu jsou také speciální brýle proti tomuto světlu.

Pozor na analgetika

Spousta z nás při jakékoliv bolesti okamžitě sahá pro léky tišící bolest. Ovšem v tomto případě je to hloupost, protože dojde k jakémusi klamnému utišení bolesti a následnému opětovnému zatížení, kdy si člověk řekne, že už ho vlastně nic nebolí. A tak v klidu pokračuje v tom, co mu přetížení svalů a šlach způsobilo. Místo pilulek si naordinujte klidový režim, dostatek spánku, nezapomínejte na pestrou stravu a pitný režim. Jestliže vám nic nepomůže a bolesti přetrvávají víc jak tři dny, nezbyde vám nic jiného než se obrátit na odborníka, který si už poradí.

A jak řešíte přetažení těla vy? Dodržujete zmiňované body nebo patříte do skupiny rebelů, kteří nevydrží odpočívat?

Zdroj foto: www.freepik.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články