Skutečně kvalitní zvuk nepotřebují jen profesionálové, luxus dokonalého přenosu hudby si můžete užívat i vy. Dnes jsou technologie skutečně pokročilé, jde jen o to umět vybrat reproduktory a reprosoustavy, které mají potřebnou kvalitu a parametry. Na co je dobré se při výběru zaměřit? Skutečně kvalitní zvuk si žádá sledování hned několika podstatných kategorií.
Výkon
Výkon se u reproduktorů měří dle standardu RMS. Obvykle bývá RMS přibližně polovinou nejvyššího možného výkonu daného zařízení. Standardní hodnoty výkonu se pohybují mezi 20 W až 200 W. Je také možné, aby zdroj měl vyšší výkon než reproduktory, ale neměl by být výrazně nižší, protože pak by mohlo docházet k tomu, že reproduktory nebudou hrát dostatečně hlasitě.
Impedance
Jedná se o veličinu, která nám říká, kolik elektřiny musí reproduktorem proudit, aby podal plný výkon. Při profesionálním využití by ji reprosoustava měla mít vyšší, než jaká se uvádí jako minimální u zesilovače. Pokud jde ale o zcela běžné domácí využití reproduktorů, není to zas tak zásadní ukazatel. 6 Ω je možné bez potíží připojit na 8Ω zesilovač.
Frekvenční rozsah
Tento parametr udává, jaké rozmezí frekvence dokáže zařízení reprodukovat. Počítejte ale s určitou tolerancí, na přesně udávané hodnoty se dá spolehnout jen orientačně.
Citlivost
Je to ukazatel toho, jak hlasitě dovede reproduktor hrát na 1 W výkonu. U výškových reproduktorů bývá vyšší než u basových. Je otázka, zda je pro vás tento parametr klíčový, ale u profesionálnější reproduktorů bychom jej rozhodně měli sledovat.
Rozměry a hmotnost
Určitě neplatí, že čím větší reproduktor, tím lépe bude hrát. Na velikosti ale přesto může záležet. Třeba i luxusní audio Voix nabízí spoustu velmi malých reproduktorů s úžasnými vlastnostmi. Velikost nicméně může mít vliv třeba na kvalitu basů. Také se do většího přístroje může vejít výkonnější měnič, díky čemuž dokáže hrát hlasitěji.
Materiál
Asi nejčastější jsou klasické plastové konstrukce, ale setkat se můžete i s kovovými či dřevěnými reproduktory. Materiál nemá přitom vliv pouze na designovou a vizuální složku, ale také může měnit rezonanční vlastnosti. Slyšitelné rozdíly obvykle dovede rozpoznat jen zkušený a trénovaný posluchač.
Napájení
Domácí reproduktory se obvykle běžně připojují do elektrické sítě, výkonnější mohou mít i vlastní transformátor. U reproduktorů pro použití s počítači se lze setkat s připojením pomocí USB a energii odebírají přímo z PC. Přenosné reproduktory se obvykle dobíjejí pomocí microUSB konektoru. Dnes už je dobíjení poměrně rychlé a snadné a výdrž bývá velmi dobrá. Přesto je užitečné si ji ověřit, zejména pokud víte, že právě přenosnost je pro vás klíčovým parametrem.
Záleží na značce?
To je samozřejmě otázka, která zajímá spoustu lidí. Je totiž pravdou, že na trhu lze najít mnoho neznačkových reproduktorů, které samozřejmě lákají svou nízkou cenou. Je to ale dobré řešení? Podobně jako i každá jiná technologie, reproduktory se nabízí v různé kvalitě a provedení. Všechny budou hrát, ale kvalita zvuku a požitek z hudby bude prostě zákonitě jiný. Pokud vám jde jen o to, aby něco nějak hrálo, pak skutečně nepotřebujete investovat do dražších značek, ale pokud chcete mít zvuk kvalitní, který bude dobře reprodukovat různé styly hudby, pak je třeba vybírat ze značkových modelů.
Například oblíbená značka Sonos je dlouho jednou z nejoblíbenějších na trhu, a ne náhodou. Nabízí skutečně vysokou kvalitu zvuku, krásný design výrobků a splňuje i očekávání náročnějších uživatelů. Je samozřejmě jen na vás, čemu dáte přednost, ale možná se vyplatí si v obchodě vyzkoušet zvuk levného reproduktoru a porovnat jej se zvukem toho značkového – možná budete překvapeni, jak velký rozdíl to může být.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay