Za život se setkáme s velmi rozličnými povahami různých lidí z různých vrstev. Zachovat si tvář gentlemana může být někdy pekelně těžké! Každý z nás si jistě vybaví při nejmenším jeden telefonát, kdy jsme měli chuť se sluchátkem praštit. Jak předejít tomuto negentlemanskému chování?
Proč je důležité umět komunikovat?
Způsob, jakým hovoříme s lidmi, vypovídá především o nás a naší úrovni. Samozřejmě, že je někdy snažší danou osobu usměrnit do patřičných mezí. Ale! Volme diplomatičtější metody.
„Diplomacie je umění říct lidem aby šli k čertu takovým způsobem, že se tě ještě zeptají na cestu.“
– Winston Churchill –
Předejděte vzájemným nesympatiím
Ačkoli se protějšek jeví jako nepříjemná osoba, snažme se vyzařovat vstřícnost a otevřenost. Pozor bychom si měli dávat především na neverbální řeč těla. Máme založené paže na hrudi? Ruce zastrčené v kapsách? To není dobrý začátek!
Vsaďte na první dojem
Tento bod úzce souvisí s tím předchozím. První dojem o naší maličkosti si ostatní vytvoří za několik vteřin. Ve výjimečných případech máme pár minut. Za tu chvíli prochází hlubokým zkoumáním náš výraz, postoj, oblečení, způsob, jakým jsme pozdravili, ale i celkový postoj. Pochopitelně, každému je sympatický někdo jiný. Ale proč si kazit budoucí možné vztahy již odbytým začátkem? Pamatujme, dobrý dojem je gró gentlemana!
Dejte pozor, co říkáte
I dobře míněná věta může přinést hluboký nesoulad ba dokonce hádku. Nezapomínejme, že každý člověk vnímá různá slova odlišným způsobem. Co nám přijde naprosto v pořádku, pro jiného je zcela pobuřující. Za velkou urážku se považuje podrývání názoru jiných lidí. Nikdy nikomu neříkejme, že se mýlí.
Naučte se kompromisu
Umění ovládat kompromis je v těchto případech nepostradatelné. Lepší, než vyvolat hádku, je zvolit třetí možnost řešení. Nemůžeme se dohodnout a hrozí, že druhá osoba začne brzy křičet? Zvolme umírněné řešení, které zklidní vlny a dovede obě strany ke spokojenosti.
Ovládněte umění vyjednávání
Pravým opakem předchozího bodu jsou dovednosti z knih Chrise Vosse, který říká: “Nikdy nedělejte kompromis!” Tvrdí, že ovládnutí tvrdých i měkkých dovedností nám vždy přinese to, po čem toužíme. Ale pozor. Pokud tuto metodu začneme zneužívat, pravděpodobně se nestaneme nejoblíbenějšími společníky.
Získejte si protějšek
Lidé často reagují vstřícněji, zvolíme-li správné oslovení. Trefíme-li se druhému do noty a sedneme si, takříkajíc, na stejnou vlnu, máme zpola vyhráno. Správné oslovení patří k úspěšnému začátku navázání kontaktu. K lepší představě o volbě oslovení vám poslouží článek Vhodná oslovení pro každou příležitost.
Negentleman na obzoru
Ano, bohužel se nám tu a tam stane, že musíme jednat s někým, kdo si na gentlemanském chování příliš nepotrpí. Představme si, že na nás někdo křičí, skáče nám do řeči a neváhá zvolit ani agresivní gesta. Opravdová zkouška naší trpělivosti a slušnosti.
Jak vyjít s negentlemanem?
Tím hlavním je zachovat klid a držet si odstup. Zůstaňme u tématu a pokud je to možné, navrhněme odklad schůzky. Protějšek tak získá čas, aby se uklidnil a na další setkání lépe připravil. Rozhodně neklesejme na úroveň jednání druhé strany a držme se pravidel bontonu.
A co vy pánové? Jak řešíte podobně nepříjemné situace? Máte tu zkušenost například s klientem?