fbpx

Etiketa pro řidiče: Jak být gentlemanem i na silnici

Jak se na silnici pozná opravdový řidič gentleman? Jeho hlavními ctnostmi jsou zejména přirozená inteligence a elegance, ale existuje i řada nepsaných pravidel, kterými se dobře vychovaný gentleman za volantem řídí. Dodržováním těchto zásad může každý řidič ještě povýšit své řidičské schopnosti a i za jízdy zůstat elegánem na úrovni. 

Koncept řidičské etikety spontánně vznikl už v raném 19. století, kdy se na silnicích ještě pohybovaly zejména vozy a spřežení tažené koňmi. O století později se řidičský bonton vyvinul spolu s technologiemi a přizpůsobil se prostředí, zvykům a potřebám řidičů v různých zemích. Některá z pravidel jsou však nadčasová a univerzální. Pokud dle nich budete jednat a řídit i dnes, neprohloupíte a naopak na silnici uděláte dojem. Zde jsou některé z nich:

 

  1. Gentleman nepřejíždí z pruhu do pruhu v pomalu se pohybující dopravě. Buďte solidární, ostatní se chtějí dostat do cíle stejně jako vy.

 

  1. Předjíždění vždy přináší uspokojení, nebuďte však agresivní. Předjížděnému řidiči zlehka mávněte a tím mu poděkujte. 

 

  1. Gentleman přebírá zodpovědnost za své činy. Pokud při řízení uděláte chybu, například poškrábete na parkovišti někomu zrcátko, neutíkejte od problému obrazně a už vůbec ne doslovně. Omluvte se, domluvte se na vhodném řešení, případně kompenzaci. 

 

  1. Žádný milovník vozidel, zejména těch klasických s choulostivým interiérem, by si nedovolil kouřit v autě, a už vůbec ne v přítomnosti pasažérů. Kouření je vhodné pouze v kabrioletu se staženou střechou.

 

  1. Gentleman vypíná dálková světla s dostatečným předstihem tak, aby neoslepil a neohrozil protijedoucí vozidla. Zazařte raději vzájemným respektem a citem pro bezpečnost.

 

  1. Gentleman ví jak okolo sebe vytvořit klidnou a příjemnou atmosféru i v autě. Ke svým spolupasažérům se chová zdvořile a konverzuje. Pokud se chce soustředit pouze na jízdu, je lepší, aby na silnici vyrazil sám.

 

  1. Umění ohleduplného řízení a dobré znalosti silničního provozu vyžaduje také to, abyste při jízdě nezabírali střed vozovky, udržujte vůz ve svém jízdním pruhu a vyhněte se nepříjemnostem.

 

  1. Gentleman řídí jen a pouze za střízliva. Toto pravidlo snad ani nemusíme zdůrazňovat. Řízením pod vlivem alkoholu nebo omamných látek ohrožuje nejen sebe, ale také okolí.

 

  1. Před tím než gentleman vyrazí na cestu, zapne si pás a zkontroluje, zda i ostatní pasažéři mají pás zapnutý. Nastaví si také zrcátka a zapne denní světla.

 

  1. Gentleman přijíždějícím vozidlům vždy umožní zařadit se do pomalu se pohybující dopravy.

 

  1. Opravdový gentleman nikdy nikdy nikdy nepouští hlasitou muziku se staženými okénky. Nikdy. Jde o projev nevyzrálosti, který obtěžuje okolí.

 

  1. Pravý gentleman otevře při nástupu do vozidla dámě dveře a podá jí pomocnou ruku také při vystupování. V dnešní době vzácný ovšem příjemný zvyk, který byl ještě před dvěma stoletími při vystupování z vozu normou.

 

  1. Interiér vozidla má gentleman vždy čistý. Vyleštěná palubní deska, žádné povalující se papíry v přihrádkách nebo na sedadlech, žádné chlupy, špína, ani drobky.

 

  1. Gentleman při parkování nestojí na čáře, neparkuje šikmo, jednoduše nezabírá více než jedno parkovací místo. V žádném případě neparkuje na místech určených pro vozíčkáře. Snaží se být ohleduplný a nezastavuje na místech, kde by mohl způsobit omezení dopravy.

 

  1. Na závěr, gentleman má své vozidlo vždy v perfektním technickém stavu. Nevynechává žádné kontroly a dokumenty k vozidlu má v přehledně připravené v pouzdře.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články