Láká vás poznávání podmořského světa a neděsí vás ponor bez dýchacího přístroje? To jste pak jistě již někdy slyšeli o vodním sportu zvaném freediving, nebo jak se mu česky říká volné potápění či potápění na jeden nádech. Co byste o tomto sportu měli vědět předtím, než se ho rozhodnete vyzkoušet na vlastní kůži?
Je freediving nebezpečný?
Freediving, apnea diving či nádechové potápění se řadí k vodním sportům, které jsou širokou veřejností považovány za adrenalinový, ale jeho příznivci o něm říkají, že je bezpečný a pokud se dodržují veškeré zásady, není se čeho bát. Jak to tedy je? Když budete dodržovat všechna pravidla a zásady a pustíte se do toho ve společnosti odborníka, riziko je skutečně minimální. Tragické nehody se při potápění na jeden nádech stávají nejčastěji právě tehdy, kdy dojde k zanedbání, ignorování či hrubému porušení bezpečnostních doporučení.
Zásada číslo jedna: Spoléhejte na svého parťáka a nikdy se nepotápějte na vlastní pěst
První zásada, kterou musíte mít před jakýmkoliv ponorem na paměti, je snadná: Nikdy se nepotápějte bez parťáka. Toto pravidlo dodržují a ctí i ti nejlepší freediveři na světě, protože si plně uvědomují možná rizika. Zároveň je nutné zcela pochopit buddy system, jenž tkví v tom, že partneři se nikdy nepotápějí najednou, ale postupně a to alespoň s 30 vteřinovým rozestupem po vynoření toho druhého.
Zásada číslo dvě: Nikdy nepřeceňujte své síly a uvědomte si své limity
U každé aktivity je důležité znát své limity a nepřeceňovat své síly. U freedivingu to platí dvojnásob. Začátečníkům chvíli trvá, než si osvojí techniku správného dýchání a jejich ponory na jeden nádech netrvají tak dlouho jako ponory profesionálů. To je ale zcela normální a k volnému potápění je nutné přistupovat s respektem a pokračovat po malých krůčcích. V krajních případech, kdy během potápění ztratíte vědomí či se u vás vyskytne jiný problém, okamžitě s dalšími ponory přestaňte.
Zásada číslo tři: Nepřestávejte se nikdy vzdělávat a trénujte si techniku
Ani zkušení freediveři by nikdy neměli usnout na vavřínech. Jakmile se do volného potápění jednou pustíte, nepřestávejte se sebevzdělávat a pravidelně si opakujte naučené techniky. Dechová cvičení oceníte i v každodenním životě a pomohou vám se zklidněním mysli. Čím usilovnější budete dechové praktiky trénovat, tím delší dobu pod vodou vydržíte.
Absolvujte freedivingový kurz pro začátečníky
Myslíte si, že freediving je koníček přesně pro vás? Abyste do tohoto sportu skutečně pronikli, začněte tím, že se podíváte na nabídku kurzů potápění na jeden nádech ve vašem okolí a na jeden z nich se přihlásíte. Na tomto začátečnickém výcviku se dozvíte více informací o teorii, naučíte se správně pracovat se svým dechem a také si samozřejmě vyzkoušíte ponor ve vodě. Kromě osvojení základů vás mimo jiné čeká i seznámení se všemi bezpečnostními pokyny a zásadami, jež je nutné při potápění dodržovat.
Než se pustíte do volného potápění
Abyste měli jistotu, že u vás potápění nevyvolá nějaké zdravotní komplikace, neváhejte před samotným zápisem do kurzu navštívit svého praktického lékaře a objednat se na preventivní vyšetření. Jedině tehdy, kdy budete skutečně znát svůj zdravotní stav, můžete do potápění na jeden nádech skočit rovnýma nohama.
Poznejte podvodní svět zblízka a zažijte ten pocit bezstarostnosti, kdy se bez dýchacího přístroje objevíte pod hladinou a spoléháte se sami na sebe a kapacitu svých plic. Freediving je pohodový vodní sport, který má spoustu příznivců a při dodržování zásad a bezpečnostních doporučení se nemusíte bát žádných životně nebezpečných nehod.
TIP: Jedno z nejkrásnějších míst na potápění, šnorchlování i freediving je v Mexiku v oblasti Tulumu. Podívejte se na naše tipy, co všechno můžete v Tulumu podniknout.
Zdroj foto: www.freepik.com