Že jsou látkové kapesníky dávno passé? Jejich vzezření bývá spíše nevzhledné až odpudivé? To je bohužel častý omyl dnešní doby. My si dnes prozradíme, že kapesník patří do kapsy každého gentlemana a má celou řadu využití!
Zmačkané, posmrkané a fuj?
Pohled většiny lidí na látkové kapesníky je prostý: Zmačkané, posmrkané a opatlané cosi čnějící z naší kapsy. Ačkoli tento fakt nemusí být pravda, ukážeme si, jak předsudkům předcházet. Pravdou totiž zůstává, že vytáhneme-li kouli bavlny, opravdu to nepůsobí dobře. Naučme se během smrkání kapesník zase skládat. Vkládejme ho do kapsy v elegantním čtverci či obdélníčku i po jeho použití. Při dalším vyndání tak neznechutíme své okolí.
Co praví etiketa?
Pravidla slušného chování mluví jasně. Do kapsy každého správného gentlemana patří dva nažehlené a úhledně složené bavlněné kapesníky. Proč dva? Jeden pro vlastní potřebu a druhý pro potřebu dámy, která by svůj mohla nechat doma. Nikdy nikomu nenabízíme použitý kapesník! A to ani v případu nouze.
Do saka nikoli, do kapsy ano
Možná vás, milí pánové, právě napadlo, že bavlněný kapesník je vlastně skvělá náhražka obvyklého kapesníčku do saka. Není. Bavlněný kapesník do saka rozhodně nepatří.
Jaký kapesník patří do saka?
Kapesník, který se vkládá do kapsy u saka, má mnohem honosnější vzezření. Obvykle se vyrábí z hedvábí, vlny nebo polyesteru. Méně obvyklý je len. Proto se péče o takový doplněk svěřuje zpravidla odborníkům v čistírnách. Stejně tak i pořizovací cena bývá vyšší a kvality kapesníku zcela odlišné.
- Bavlněný kapesník se mačká, hedvábný nikoli.
- Bavlněný kapesník vypereme v pračce, hedvábný ne.
- Hedvábné kapesníčky jsou elegantnější.
- Hedvábné kapesníčky lépe kontrastují se sakem a celkový vzhled je uhlazenější.
Praktické využití kapesníku
Kapesník naštěstí neslouží jen pro účely smrkání, ale hodí se i pro celou řádku jiných událostí. A někdy nám dokonce může zachránit reputaci. O jaké situace jde? Na to se záhy podíváme.
Zpocená ruka? To je trapas!
Možná nastal čas představování a nám se zpotí dlaně. Není nic horšího, než protějšku podat oteklou, mokrou a rudou dlaň, která se lepí na všechno kolem sebe. Těsně před podáním ruky ji nenápadně zasuneme do kapsy a otřeme o kapesník.
Nehoda u jídelního stolu
Ať se jedná o rodinné posezení nebo firemní večírek, stačí okamžik, a potřísníme se omáčkou nebo vínem. V takovém případě neděláme zbytečný rozruch, nýbrž vytáhneme kapesník, přiložíme jej na postižené místo a odejdeme se upravit na toaletu.
Poranění
Ačkoli situace nebývá tolik častá, čistý látkový kapesník může zachránit i lidský život. Připomeneme-li si v paměti základy, zjistíme, že k zastavení krvácení je látkový kapesník skvělý pomocník.
Pro někoho jiného
Jak už jsme zmínili výše, látkový kapesník se hodí i v případě, že někdo jiný potřebuje smrkat nebo pláče. Zde pak platí, že jakkoli použitý kapesník zpět nežádáme. Vyčkáme, až ho druhá osoba vypere a vrátí nám ho.
Ekologický pohled na věc
Je také na místě pohlédnout na ekologickou stránku věci. realita je totiž taková, že zatímco látkový kapesník s námi může zůstat i několik desetiletí, papírový kapesník je na jedno použití. Na jeho výrobu připadlo až nekřesťanské množství vody a dalších látek, které během pár vteřin odhodíme do koše. Bohužel, papírové kapesníky z hygienických důvodů nelze recyklovat, proto končí okamžitě na skládce. Používáním látkovým kapesníků se prezentujeme nejen jako getlemani, ale také chráníme přírodu a životní prostředí.
A co vy, pánové? Nosíte jako správný gentleman kapesníky dva – pečlivě nažehlené? Nebo si raději vystačíte s balíčkem papírových ubrousků?