fbpx

Jak posílit mozek během spánku?

Přemýšleli jste někdy, jak se stát chytřejším během spánku? Tuto otázku si zřejmě klade tolik lidí, že se jí už zabývala i věda. V současnosti na toto téma existuje několik studií, a dokonce i Bill Gates hovořil o spojení mezi lepším spánkem a zvýšenou produktivitou. Nechte se inspirovat tipy, které za vyzkoušení stojí.

Dostatek spánku

Aby náš mozek fungoval tak, jak má, během noci potřebujeme dostatečné množství spánku. Dostatek spánku pomáhá lépe se soustředit a být druhý den ve střehu. Spánek pomáhá mozku vytvářet nová nervová spojení a upevňovat vzpomínky. Jinými slovy, dostatek spánku vás téměř automaticky činí chytřejšími.

Růžový šum

Slovní spojení bílý šum už asi znáte, ale slyšeli jste někdy o růžovém šumu?  Jde o nízkofrekvenční zvuky, které jsou silnější a stimulují mozek. Poslouchání růžového šumu zlepšuje hluboký spánek, což má pozitivní účinky na paměť a výkon. Růžový šum může mít schopnost specificky generovat vzory mozkových vln, které zlepšují spánek.

Aromaterapie

Čich je velmi silný, dokáže vyvolat vzpomínky, emoce a mnoho dalšího a správná vůně v ložnici udělá své. Čichový systém totiž aktivuje vzpomínky v hipokampu a usnadňuje tak ukládání nových informací.

Vypijte sklenku vína

Důraz je zde kladen na „jednu sklenici“. Pití malého množství vína, zejména před spaním, může posílit kognitivní procesy v mozku. Navíc se posílí paměť a vzpomínky se dají lépe ukládat. Ale pozor, příliš mnoho alkoholu může narušit váš spánkový režim a zabránit vám v kvalitním spánku.

Učte se před spaním

Pokud chcete, aby vám něco zůstalo v hlavě, měli byste se to naučit před spaním. Mozek dokáže během spánku zakódovat nové informace a dlouhodobě je ukládat. Proto se doporučuje dostatečně spát a před spaním si zopakovat, co chcete umět. Samozřejmostí je, že si nebudete opakovat nové materiály v době, kdy se vám už klíží oči, ale o několik hodin dříve.

Vyhněte se půlnočnímu občerstvení

Studie z roku 2015 publikovaná v Neuroscience dokazuje, že když se do jídla pustíte o půlnoci, ovlivníte jak váš cirkadiánní rytmus, tak hippocampus, část mozku zodpovědnou za paměť. Studie uvádí, že pocit hladu uprostřed noci může být známkou toho, že jste měli jít spát dříve.

Zdroj foto: pixabay.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články