fbpx

Jak se žije s alopecií? Nepříjemné onemocnění, které ovlivňuje kvalitu života se může objevit kdykoliv

S přibývajícím věkem je úbytek vlasů zcela běžný. Jaké to ale je, když vás vypadávání vlasů potká mnohem dříve a je u vás diagnostikována alopecie?

Co je to alopecie?

Alopecie je onemocnění, které se projevuje vypadáváním vlasů, řas, obočí a dalšího ochlupení. U zdravého člověka dochází k neustálé obnově vlasů a je zcela běžné, že denně vypadají stovky vlasů, které následně opět dorostou. Ale u lidí, kteří trpí alopecií, dochází pouze k jejich vypadávání, ale vlasy již znovu nedorůstají. Právě tato nedobrovolná ztráta vlasů a ochlupení se může negativně podepsat na psychickém zdraví a častými doprovodnými jevy nemoci jsou také úzkosti a deprese.

Důvody vzniku alopecie

Co vlastně nadměrné vypadávání vlasů způsobuje? Příčin existuje celá řada. Někdy může být na vině genetika, jindy stres, ale také hormonální změny či nadměrné namáhání vlasů, které je typické zejména pro ženy. V některých případech může být spouštěčem také nezdravý životní styl.

Jak léčit vypadávání vlasů? Změnou životního stylu, klidovým režimem i změnou vlasové kosmetiky

Jak se zachovat v případě, že si u sebe povšimnete nadměrného vypadávání vlasů?

  • Rozhodně se k nim začít chovat šetrně.
  • Zaměřte se na zdravý jídelníček a věnujte zvýšenou pozornost také výběru vhodné vlasové kosmetiky.
  • Procházíte právě psychicky náročným obdobím a jste neustále vystaveni stresu? Snažte se najít si čas jenom pro sebe a věnovat se svým koníčkům a dostatečně odpočívat.
  • Pomoci mohou také vhodně zvolené doplňky stravy.
  • Jakmile ale začnou být patrná holá místa a padání vlasů se neustále zhoršuje, neváhejte s návštěvou svého praktického lékaře. Čím dříve se totiž stanoví diagnóza, tím dříve se může přijít na to, jak si s nemocí co nejlépe poradit.

Dobrou zprávou také je to, že lékaři nedávno přišli s novým lékem, jež by mohl nejenom zabránit nadměrnému vypadávání vlasů, ale také podpořit růst nových.

Alopecie si nevybírá

Nepříjemná ztráta vlasů a ochlupení si nevybírá a může se projevit opravdu u kohokoliv. Příkladem jsou slavné osobnosti, které se o svém onemocnění nebáli promluvit a ukázali tak ostatním, že jejich život není vždy tak růžový, jak by se mohlo zdát. Které celebrity se k alopecii veřejně přihlásili a na kom byste to rozhodně nepoznali?

Slavné ženy, které šly s kůží na trh

Začněme u slavných žen, které se nebály jít s kůží na trh. Pokud si pamatujete incident s Willem Smithem, určitě si vybavíte i to, že právě jeho manželka, Jada Pinkett Smith, se nebála veřejně přiznat, že se u ní alopecie objevila a preventivně si oholila hlavu. Ani supermodelky nemají na růžích ustláno a Naomi Campbell se nebála veřejně přiznat, že ji byla diagnostikována trakční alopecie. Tedy vypadávání vlasů z důvodu častého utahování vlasů, například z neustálého nošení vlasů v culíku.

Slavní muži, u kterých byla diagnostikována alopecie

Ani někteří slavní muži si své bujné kštice nemohou užívat tak, jak by chtěli. Například Jordan Haj přiznal, že vypadávání vlasů se odrazilo i na jeho psychickém zdraví, a dokonce došlo až na antidepresiva. Ještě vážnější případ alopecie, takzvané universalis, se objevil u moderátora ČT Tomáše Drahoňovského. Tomu totiž nevypadaly pouze vlasy, ale i veškeré další ochlupení. Nezapomínat bychom neměli ani na Elona Muska. Ten si s nemocí poradil tak, že podstoupil transplantaci vlasů.

Vypadávání vlasů z důvodu nemoci se může negativně odrazit také na psychickém zdraví. Vše se ale dá nějak vyřešit a s podporou od blízkých a přátel je možné žít také s alopecií. Vezměte si příklad z Elona Muska, u kterého není po plešatění ani památky.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články