fbpx

Cenotvorba: Jak si určit hodinovou sazbu, která vám bude vydělávat?

Podnikáte na volné noze a svým klientům účtujete cenu na základě hodinové sazby? A jste si jistý, že ji máte nastavenou správně? Stanovit si cenu tak, aby vyhovovala vám i vašim klientům, není vždy jednoduché. Přečtěte si naše tipy, díky kterým odhalíte tajemství úspěšné cenotvorby!

Podle Roberta Vlacha, autora knihy Na volné noze, je právě cenotvorba mezi podnikateli nejvíce podceňovanou dovedností. I podle nás patří nesprávná práce s cenou mezi nejčastější chyby, kterých se podnikatelé dopouští. S našimi tipy už se vám ale nestane, že byste si za svou práci řekli málo peněz!



Hodinová sazba aneb Když čas jsou peníze

Hodinová sazba je nejrozšířenějším způsobem naceňování práce mezi freelancery. Ti tak mají jistotu, že za odpracovaný čas dostanou přiměřeně zaplaceno, a klienti zase dobře vědí, za co konkrétně platí a můžou si stanovit nějaké rozumné hranice. Teď už jen zbývá zjistit, jak si svůj odpracovaný čas správně nacenit. 

Spočítejte všechny své náklady

Vezměte si k ruce kalkulačku a spočítejte vše, co musíte každý měsíc zaplatit. Sociální a zdravotní pojištění, telefon, internetové připojení, nájem kanceláře, benzín ale také papír do tiskárny nebo psací potřeby. Nezapomeňte ani na soukromé výdaje – za bydlení, jídlo, oblečení a své koníčky. Započítejte také roční položky, jako jsou účetní služby nebo dovolená. Práce s cenou pro vás bude jednodušší, jen co si uvědomíte, na co všechno potřebujete vydělat.

Kolik hodin chcete pracovat?

Ujasněte si, kolik hodin denně a kolik dní v týdnu chcete pracovat. Jako podnikatel na volné noze máte v tomto naprostou svobodu. Budete se práci věnovat od pondělí do pátku 5 hodin denně? V tom případě se dostáváte na 25 hodin týdně, které můžete svým klientům vyúčtovat, měsíčně to činí 100 účtovatelných hodin. Společně s vyčíslením vašich celkových nákladů vám právě toto rozhodnutí pomůže určit si svou minimální hodinovou sazbu.

Svobodné nakládání s časem je jenom jeden z rozdílů mezi podnikatelem a zaměstnancem. Jaké jsou ty další se dočtete v článku Podnikatel kontra zaměstnance.



Spočítejte si minimální hodinovou sazbu

Jakmile znáte své celkové měsíční náklady a počet účtovatelných hodin v měsíci, obě čísla mezi sebou vydělte. Získáte minimální cenu, za kterou musíte prodat hodinu svého času, abyste byl schopný pokrýt veškeré své náklady. 

Pokud jsou vaše měsíční náklady 30 000,- a klientům máte možnost naúčtovat 100 odpracovaných hodin, pak byste s cenou za hodinu nikdy neměl jít pod 300,-. 

Výpočet vám mohou ulehčit online kalkulačky. Některé z nich ale automaticky počítají se 17 pracovními dny v měsíci, což je průměrný počet pracovních dnů po odečtení víkendů, svátků a rezervy na dny, kdy vám není dobře, nebo se potřebujete věnovat soukromým záležitostem.

Nechte si platit i za rychlovky

Teď, když už víte, jaká je vaše minimální hodinová sazba, nebojte se ji náležitě použít. Co to znamená? Pokud je to jen trochu možné, usilujte o to, aby vám klient zaplatil veškerou práci, kterou pro něj odvádíte. A když říkáme veškerou, máme na mysli i desetiminutový telefonát, e-mailovou komunikaci nebo pracovní schůzku. Jednoduše řešeno veškerý čas, který byste mohl strávit něčím docela jiným. 

Začínáte se v práci s cenou orientovat? Gratulujeme! Nezapomeňte ale, že cenotvorba není jednorázová záležitost, ale kontinuální proces, během kterého je neustále zapotřebí optimalizovat svou cenovou nabídku. Pochlubte se nám do komentářů, jak jste na tom s cenotvorbou vy.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články