Stejně jako každý rok se k nám i letos vrátila plesová sezóna. Doba, kdy spousta lidí šokovaně zjišťuje, že se jim zmenšil oblek. Boty dost často také již nesedí a košile už také není to, co bývala. Nastává tak situace, kterou skromně nazývám hon za oblekem. Závod, ve kterém jde o jediné – získat co nejrychleji oblek, který padne, vyhovuje etiketě a jeho úprava se stihne ještě před plesem, který často již bývá slíben přítelkyni potažmo manželce.
Proč prezentuji shon, který každý muž zná velice dobře z vlastní zkušenosti? Jednoduše proto, že se opět vrací doba rychlého uvazování kravaty. Každý muž v tomto ohledu musí uznat, že byť nejde o nic složitého, vždy se jako na potvoru léta zkušeností hodinu před plesem vytratí. Co pak? Například já osobně okamžitě vyrážím zkoumat vlny internetu a často použiji hned první návod, který mi ukáže Google. Co si budem, pak to taky tak vypadá…
S ohledem na tuto skutečnost se mi dostalo úžasného nápadu. V tomto článku společně totiž uvážeme pár základních, respektive těch jednodušších uzlů. Co je na nich nejlepší? Vypadají pěkně, dají se jednoduše zapamatovat a jen stěží pokazit. Z praktického hlediska tak asi to nejlepší, co můžete hodinu před plesem začít zkoumat.
1. Orientální (jednoduchý) uzel
Zajímá-li vás, který uzel je tím opravdu nejjednodušším, pak není sporu. Uzel se jmény jako Kent nebo Pratt je opravdu to nejčastější, s čím se můžete potkat například právě v Google obrázcích. Má to svůj smysl. Je opravdu velice jednoduchý, rychlý a pokud ho dobře uvážete, nevypadá ani tak špatně. Dalo by se říct, že pokud se bavíme o uzlu na kravatu, dosti lidem se vybaví právě tento.
- Výhody: Malý uzel, který uvážete opravdu jednoduše; stavěný na menší límce
- Nevýhody: Uzel se naklání na stranu, což se může například milovníkům asymetrie zamlouvat, spousta lidí ale kvůli tomu váže jinak.
Jak uvázat kravatu tímto uzlem?
- Obtočte si kravatu okolo krku tak, abyste měli širší konec po pravé straně se švem směrem ven. Úzký konec by měl v tomto případě končit kousek nad pupíkem, záleží však na délce kravaty.
- Širší konec nyní veďte pod užším doleva
- Přes užší konec pokračujte doprava
- Protáhněte širší konec pod límcovou částí
- Provlékněte širší konec uzlem, který vnikl protažením v kroku 4
- Zatáhněte za širší konec směrem dolů a utáhněte
- Nyní už jen přidržením užšího konce uzel dotáhněte ke krku a náležitě upravte
2. Uzel Four in Hand
Dalším poměrně velmi jednoduchým uzlem je i Four in Hand. Co je na tomto uzlu ovšem ještě zajímavější je jeho stáří. Říká se totiž, že jde o nejstarší způsob vázání kravaty vůbec. Vynalézt ho měli britští žokejové. Zatímco v jedné ruce drželi otěže čtyř koní, druhou rukou s ledovým klidem anglických gentlemanů vázali. Proč bychom to tedy nezvládli i my, pravděpodobně bez koňské asistence?
- Výhody: Jednoduchý a rychlý uzel, který je na rozdíl od předchozího poměrně symetrický; nevyžaduje příliš dlouhou kravatu; vhodný zejména pro vyšší postavy
Jak uvázat kravatu tímto uzlem?
- Začneme s širším koncem vpravo a celou kravatou otočenou lícem ven
- Širší konec přetáhneme doleva přes užší a protáhneme pod ním zpět doprava
- Nyní konec opět přetáhneme doleva přes užší, následně jej však protahujeme již límcovou částí zleva a doprava jej nevracíme
- Vzniká rovný uzel, kterým shora protáhneme široký konec a utáhneme
- Nyní zbývá jen poupravit
3. Uzel Half Windsor
Dalším uzlem slavným z Anglie je i Half Windsor. Stále ještě poměrně jednoduchý uzel, který patří k těm menším. Hodí se především ke košilím se širokým italským límečkem a vynikne takřka na všech společenských akcích i v práci.
- Výhody: Jednoduchý luxusní uzel stavěný zejména pro širší kravaty
- Nevýhody: Na užších kravatách nevynikne a ztrácí význam jej vázat
Jak uvázat kravatu tímto uzlem?
- Začínáme s kravatou otočenou lícem nahoru a širším koncem vpravo
- Širší konec přetáhneme nalevo přes užší
- Protáhneme širší konec límcovou částí vlevo
- Širší konec vracíme dolů nalevo
- Širší konec nyní protáhneme pod vázankou zpět na pravou stranu
- Opakujeme krok číslo 2 a následně krok číslo 3
- Nyní již vracíme dolů širší konec vzniklou skulinkou z kroku 6
- Utáhneme a upravíme uzel
4. Uzel Full Windsor
Nejnáročnější z jednoduchých. Přesně tak by se dal popsat uzel Full Windsor nebo Double Windsor, jak chcete. Vyniká hlavně svým krásně symetrickým tvarem a je perfektní pro muže se širším krkem.
- Výhody: Poutavý symetrický tvar
- Nevýhody: Nutnost použití delší kravaty (u vysokých mužů může dělat potíže), trochu vyšší náročnost od ostatních dříve zmíněných
Jak uvázat kravatu tímto uzlem?
- Začínáme se širším koncem vpravo a kravatou lícem nahoru
- Širší konec vedeme přes užší doleva a pod límcovou částí nahoru
- Dolů širší konec vracíme opět doleva a pod vázankou protáhneme napravo
- Nyní širší konec táhneme přes límcovou část nahoru
- Dolů širší konec vracíme pod límcovou částí zpět doprava
- Širší konec přetáhneme nad vázankou doleva
- Protáhneme jej pod límcovou částí, stejně jako v kroku 2
- Vracíme širší konec prostorem vytvořeným v kroku 7
- Utáhneme a upravíme
Jaký uzel využíváte na vázání kravaty vy? Spoléháte na jednoduchost nebo si potrpíte na složitosti?
ČTĚTE TAKÉ: Jak uvázat kravatu se složitějšími uzly