fbpx

Jak vybrat péřovou bundu?

tmavě modrá bunda

Byly doby, kdy bundy s umělým vláknem byly na výsluní. Peří se dalo najít akorát ve starých peřinách, které všichni odmítali. Nenechte se mýlit. Po čase se ukázalo, že peří je neocenitelným materiálem, který si oblíbil nejeden horal. Dnes se peří hojně používá do městských, lyžařský i turistických bund, ale najdete ho také jako výplň ve spacácích.

Výhody péřových bund

Pokud patříte mezi „zmrzliny”, péřové bundy se stanou vaším největším parťákem v zimě i v létě. Kromě klasických super teplých zimních bund si můžete pořídit i ultralehké tenké péřové bundy, které oceníte v teplejším i chladnějším počasí. Jaké výhody tyto bundy mají?

1.    Izolační vlastnosti

Rychle zapomeňte na zažité dogma, že peří hřeje. Ve skutečnosti nehřeje, ale má skvělé izolační vlastnosti. Co to znamená? Pokud ráno vyleze do mrazivého dne a oblečete si péřovou bundu, nečekejte, že vás zahřeje. Nejprve se budete muset projít nebo proběhnout. Tím se vaše tělo zahřeje a vytvoří okolo sebe teplý vzduch, který bude vaše péřová bunda izolovat od okolí. Díky tomu zůstanete v teple i několik hodin bez potřeby dalších několika vrstev oblečení.

2.    Nízká hmotnost a dobrá sbalitelnost

Velkou výhodou je nízká hmotnost péřových bund, kterou oceníte při každé vycházce do hor. Oproti syntetice (dutému vláknu) je peří velmi lehké a snadno sbalitelné.

3.    Odolnost a vysoká životnost

Opakovaným stlačování syntetická vlákna praskají, čímž ztrácí své vlastnosti. Naproti tomu peří díky své struktuře nemění svůj tvar a nevytváří žádné sklady. Peří je velmi jemné, ale zároveň odolné. Pokud se o péřové bundy budete dobře starat, vydržím vám velmi dlouho. Mnohdy je to dvakrát tolik co klasické zimní bundy.

Jak poznat kvalitní péřovou bundu?

Velmi často uslyšíte o rozdílu mezi husím a kachním peřím. Oba typy peří mají dobré izolační vlastnosti. Říká se, že husí peří je lepší než kachní. To se častokrát projeví i v ceně za péřovou bundu.

kvalitní sportovní bunda

Husí peří má větší hodnoty plnivosti (označuje se jako cuin). Plnivost je hodnota, která udává množství izolační náplně po plném nafouknutí. Rychleji se tedy nafukuje, získává svůj původní tvar a přizpůsobí se tělu. Plnivost je jeden z nejdůležitějších parametrů, které musíte při výběru sledovat. Čím vyšší plnivost, tím lépe vás bunda v chladném počasí dokáže ochránit.

Na bundách najdete označení například 90/10. Toto označení udává množství prachového peří a malých pírek. V tomto případě nám hodnoty říkají, že bunda obsahuje 90 % prachového peří a 10 % malých pírek. Plnivost outdoorových bund se pohybuje v rozmezí od 600 do 900 cuin. Ty nejkvalitnější bundy mají hodnoty 100/0, kde je plnivost více než 900 cuin.

Jak se starat o péřovou bundu?

Péče o péřovou bundu bývá pro mnohé velkým strašákem. Lidé se bojí, že se peří příliš pomačká a ztratí svůj tvar. Při nesprávné péči se to může docela snadno stát. Péřové bundy byste měli prát ve speciálním pracím prostředku. Ten se dá sehnat i v obchodě se sportovním zbožím – k peří šetrnější než běžné prostředky a obnovuje objem. Bundy perte na stupně uváděné na cedulce u bundy, nikdy však ne více jak na 40 °C. Bundy neždímejte ani příliš nemáchejte. Doporučujeme do pračky dát několik tenisových balónků, které peří v průběhu praní načechrají.

Po vyprání bundu nedávejte do sušičky, ale nechte uschnout na sušáku. Na sušák ji dejte tak, aby bylo peří rozložené. V průběhu sušení ji sem tam protřepejte, aby peří nevytvořilo uvnitř bundy chuchvalce. Určitě nesušte bundu pověšenou na věšáku.

Péřovou bundu skladujte rozbalenou i mimo sezónu. Nenechávejte ji v obalu a ani ji nijak nestlačujte. Peří by mělo mít prostor „dýchat”.

lyžování

Péřová bunda na lyže – ano nebo ne?

V posledních letech se stávají péřové bundy zejména mezi ženami oblíbené i na lyžování. Ne každému však tato bunda může vyhovovat. Lyžařské péřové bundy jsou dobré pro rekreační lyžaře nebo děti, kteří často promrzají, ale zároveň moc nelyžují ve špatném počasí. Péřové bundy však mají horší vlastnosti, co se týká prodyšnosti i voděodolnosti. Mohou rychleji promoknout, a poté ztrácí i své izolační vlastnosti. Peří špatně schne, což může být nepříjemné i pro následující lyžařské dny.

Zdroj obrázků: shopkilpi.cz

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články