Zima je obdobím, které přímo vybízí k tomu, aby se člověk dobře prospal, ovšem mnoho z nás má se spánkem v zimě problémy. Není se čemu divit, náš organismus reaguje na podněty jako je změna času, kratší dny, méně slunce a také chlad, který v zimě pociťujeme všichni. Existuje však hned několik způsobů, kterými si zajistíte kvalitní spánek.
Proč je člověk v zimním období tolik unavený?
Ze všeho nejdříve je nutno podotknout, že je naprosto normální, když v zimě tolik nehýříme energií, jako v létě. Je to především kvůli nedostatku slunečního světla, kdy je ovlivněn cirkadiánní rytmus, který je pro spánek důležitý. V zimě si naše tělo zkrátka myslí, že se musí na spánek připravit mnohem dříve než v letních dnech. V praxi to znamená, že si lehnete už v 7 hodin večer, ale vzbudíte se mnohem dříve, což způsobí, že energie vám kvůli tomuto brzkému vstávání prostě ubude.
Optimálně teplota v ložnici
Je obecně známo, že ideální teplota pro kvalitní spánek by se měla pohybovat kolem 18 stupňů. Držte se tedy této hranice, jakmile ji překročíte, váš spánek bude narušovat buď velmi nízká teplota, nebo naopak, teplota vysoká – u obou možností se budete neustále budit nepohodlím. Kromě toho by ložnice měla být místem klidu, měla by mít příjemné hřejivé tóny, které vás nabudí ke spánku.
Vystavujte se co nejvíce dennímu světlu
Jak jsme již zmínili v předchozích řádcích, nedostatek denního světla výrazně ovlivňuje spánkový cyklus a tělesné bdění, protože hladina melatoninu se mění. Snažte se přes zimu vyhledávat co nejvíce denního světla – vychutnejte si ranní snídani u okna, pokud můžete, jděte do práce pěšky, abyste si dopřáli ranní světlo.
Přes den se nespí
Abyste si zajistili lepší a kvalitnější spánek, vyhněte se šlofíkům uprostřed dne. Ve většině případů docílíte toho, že večer nebudete moct usnout a místo spánku budete ponocovat. Ráno se budete cítit, jako byste propařili někde celou noc, i přesto, že jste se v posteli „jen“ převalovali.
Tělo vyžaduje pohyb
Jakákoliv pravidelná aktivita má výrazně pozitivní vliv na kvalitu spánku a s nespavostí rázem zatočí. Pokud máte sedavé zaměstnání, dbejte na to, abyste alespoň půl hodiny denně svému tělu dopřáli pohyb – můžete jít třeba na procházku, zajděte si do fitka nebo si domů pořiďte trenažér, na kterém si zacvičte. Váš organismus potřebuje totiž i nějakou fyzickou zátěž, která kvalitní spánek jenom podpoří.
Pozor na to, co jíte
Také ve stravovacích návycích může být „zakopaný pes“. Jistě jste na sobě zpozorovali, že když se pořádně nadlábnete, nejraději byste se natáhli a nějakou tu hodinku se prospali. Během dne se snažte nepřejídat, dopřejte pestrý jídelníček, který vám zajistí přísun energie. Večeře by také měla být střídmá, s těžkým žaludkem se špatně spí.
Pořiďte si kvalitní ložní prádlo
Spánek v zimě je také ovlivněn ložním prádlem, pod kterým spíte. Lůžkoviny by měly být příjemné, froté povlečení můžete v zimě vyměnit za povlečení z plyše, které je v poslední době tolik oblíbené. Také přikrývky by měly být „tak akorát“ – neměly by být ani moc tenké, ani těžké. A hlavně, lůžkoviny by vás měly zahřát, ale tak, abyste v noci nepropotili pyžamo.
A zase ten telefon
Největším strašákem kvalitního spánku – a to jak v zimě, tak v létě – je váš mobilní telefon. Ten byste měli naposledy vidět hodinu před spaním. Jeho modré světlo negativně ovlivňuje právě kvalitní spánek. Spousta z nás je také zvyklá, že po probuzení jako první bere do ruky telefon. I to je velká chyba, kterou bychom se měli odnaučit. Telefon zkontrolujte až půl hodiny po probuzení.
A jak se v zimě spí vám?
Zdroj foto: www.freepik.com