Dnes se podíváme na vztahy k penězům a také si přiblížíme situaci nazvanou “stále nemám dost”! Po přečtení řádků níže nejspíše zjistíte, že máte víc než dost, ale jenom se svým majetkem nevhodně zacházíte.
Peníze jako součást života
Peníze jsou v dnešní době považovány za symbol svobody. Díky penězům si můžeme dovolit přesně takový životní styl, po kterém toužíme. Existuje však celá škála důvodů, proč jich nemáme dost nebo si jenom myslíme, že jich nemáme dost.
Co jsme dosud o penězích slyšeli?
- Bohatí lidé jsou zloději.
- Bohatých už je dost, ty už bohatý být nemůžeš.
- Abys byl bohatý, musíš mít na účtě miliony.
- Peníze nejsou důležité.
Jaká je naše realita?
Velikost našeho majetku ovlivňuje hned několik faktorů.
- Zaměstnání či způsob obživy
- Schopnost s penězi správně nakládat
- Předsudky v naší hlavě
Abych to vysvětlila, uvedu pár krátkých příkladů. Budeme-li pracovat jako dělníci v továrně, pravděpodobně se vysokými sumami pyšnit nebudeme. Neumíme-li správně investovat a šetřit, také si vysoké obnosy neudržíme. Nejspíše všechno utratíme. Předsudky nás naopak od hromadění financí odrazují. Budeme-li jim věřit, vysokých částech si příliš neužijeme.
Čím se živím?
Ano, to je podstatná otázka. Milí pánové! Nenabádám vás tu, abyste okamžitě sekli se svou prací. Ale zamysleme se. Naplňuje mě moje práce a jsem za ni dostatečně finančně ohodnocen? Nebo tam chodím každý den proto, abych mohl zaplatit účty? Doplním jeden detal: Ještě nikdy se nestalo, aby zaměstnanec jezdil lepším autem, než jeho šéf. Toužíme-li po vyšším zisku, nezapomínejme na tuto větu.
Nezapomeňte si přečíst také článek Ušetřete! Nebankovní služby, které pomohou nejen v zahraničí. Také vám vřele doporučuji Platby kartou v zahraničí; naučte se být neztrátoví.
Nakládejme s penězi správně!
Jak nakládáme se svým ziskem či výplatou? Necháme peníze ležet na účtu a jen odsud strháváme povinné či nepovinné výdaje a úpěnlivě šetříme na rodinnou dovolenou? Pak možná zjistíme, že až tak vysoké obnosy nemáme. Osobně doporučuji návštěvu banky. Tam si nechme představit jejich produkty a vyberme si spoření a investice. Nejen, že se měsíčně už dále nemusíme starat o úschovu peněz, ale také víme, že v nouzi nejvyšší někde další finanční obnos máme. Co víc, dále se rozrůstá.
Pozor na rozhazování a nadměrném šetření
Bohužel se často potýkáme se dvěma extrémy. Ani jeden nevede ke spokojenému a bohatému životu. V prvním případě “roztočíme” každou korunu, protože si chceme užít života, dokud peníze máme, ve druhém případě všechno ušetříme a nic si nedopřejeme. “Škudlení” je však na úkor naplněného života, protože z potřeby ušetřit každý halíř si nedopřejeme ani jídlo v restauraci, ani nezajdeme na koncert či si nekoupíme nové oblečení.
Jak na předsudky?
Výše uvedené věty pronesené o bohatství a penězích lze snadno rozšířit o další, které jsme doposud slyšeli. Klidně si je tam doplňme. Nesmíme zapomínat, že tato rčení nejsou pravdivá a jedná se o zrádné předsudky. Proč zrádné? Negativně ovlivňují náš vztah k penězům a následnou výši obnosu, kterou jsme schopni přijmout. Proto, jakmile si příště něco podobného pomyslíme, zastavme se. A řekněme si: ”Opravdu s tímto souhlasím i dnes?” Pokud ne, nastavme si nová rčení!
Jaký je náš vysněný životní styl?
Každý si přejeme něco jiného. Jeden chce cestovat po celém světě s batohem na zádech a užívat si života, jiný chce trávit své dny na golfu se svými přáteli a dalšímu postačí malý domek se zahrádkou a šťastnou zdravou rodinou. K těmto cílům by naše kroky měly směřovat! Ostatně, žijeme jen jednou, jak se říká. Proto se snažme co nejvíce přizpůsobit svou finanční situaci k vyplnění svého snu.
Tak jak jste na tom vy pánové? Jak vypadá váš vztah k penězům? Je zdravý? A jste spokojeni s vyšší svého majetku? Příště se podíváme na metody rozšiřování svých peněz a naučíme se s nimi správně zacházet.