Pandemie koronaviru sužuje stále více států. Samozřejmě se celosvětová krize podepíše zejména na stavu ekonomiky. Někteří hlásají do světa, že přichází neodkladný pád. Druzí naopak věří v pozitivní účinky, které může koronavirus přinést. Jak na tom jsme jako národ?
Není žádným tajemstvím, že nejvíce trpí menší podnikatelé. Nemyslím to samozřejmě do čísel ztrát, ovšem právě oni balancují na nejtenčí niti. Spoustě podnikatelů se totiž důsledkem krize začínají prohlubovat červená čísla. Ta jsou způsobená zejména pozastavením prodeje, které bylo nařízené vládou. Mnozí tak platí platy zaměstnanců i přes nulové tržby.
Zní to strašidelně, celý problém bychom ale měli sledovat s nadhledem. Na výzvy vládních představitelů totiž začali majitelé nemovitostí odpouštět podnikatelům nájmy. Častá je tak situace, že platí pouze zálohy za vodu, odpady či internetové připojení. Navíc přijdou i podpory od státu, doufejme. Podnikatelé vyhlíží slibovaná procenta platu (80%), která by sice ztráty úplně nevynulovala, ale celou situaci výrazně vylepšila. Pomalu se objevují také otázky na možné řešení ztrát. K těm se ale zatím nikdo příliš nevyjádřil.
Další alespoň z malé části pozitivní rozhodnutí bylo pozastavení povinných plateb zdravotního a sociálního pojištění. Právě skrz ně totiž spousta živnostníků začala své živnosti masově pozastavovat nebo úplně rušit. Na úřadech tak museli za den řešit i desítky žádostí, které po vydání zprávy výrazně ubyly a spousta živnostníků začala své živnosti rozbíhat zpět.
Ochutnávka pravdy formou výzkumu
Celou situaci můžeme s přehledem shrnout v procentech. Podle výzkumu jen 49% českých podnikatelů zatím nemá problém platit dodavatelům včas. Celá pětina pak uznala, že zaplatit účty do splatnosti nemá šanci. Zajímavý je i pohled na situaci ohledně potravin. Většina zaměstnanců (zastoupená 24% ve výzkumu) totiž potvrdila, jaký problém tvoří nedostatek lékařského materiálu k ochraně. Z toho trochu mrazí, nemám slov…
Co je jistě zajímavé, je i fakt, že 30% z dotázaných podnikatelů kontaktovalo příslušná ministerstva za účelem nalezení odpovědí na spousty otázek. Spokojena byla s reakcí ale jen necelá polovina z tazatelů. Z tohoto důvodu žádají o lepší možnost orientace v celé situaci, která je, řekněme upřímně, stále poměrně zmatečná.
Mohly by být půjčky řešením svízelných problémů?
Pro mě osobně byla překvapením reakce Velké Británie, kde vláda vytvořila možnost půjček nejen pro menší podniky. Navíc bankám pohrozila i pokutami, pokud půjčky budou chtít poskytovat na základě majetku, schopnosti splácet či zisku společnosti. Tuto šanci však dosud využil jen malinký zlomek britských podnikatelů. Zajímalo by mne, jak by si tento návrh a řešení stálo u nás. Brali byste si půjčku na vskutku nejistou situaci?
Co se děje kolem? To je… neuvěřitelné!
Situace se pro podnikatele nevyvíjí příznivě, musíme být realisté. Na druhou stranu mě nepřestává fascinovat vynalézavost lidí okolo. V klidu domova můžeme nákupem podpořit podniky v širokém okolí – třeba si koupit pivo a zachránit minipivovary. Zároveň se stále více a více rozprostírá možnost podpory i dalších trpících projektů. Můžete již teď posílat zálohy a platby a zboží si vyzvednete hned, jak to bude možné. Za příspěvky streamují hudebníci své koncerty, divadla hrají představení a spousta z nich si ani nebere honorář. Peníze obratem zasílají k pomoci druhým. Pánové, opravdu takto vypadá situace okolo nás. Slzy dojetí jsou na místě…
S chutí jsem vyhledal i další optimistickou myšlenku, kterou bych chtěl tento článek ukončit. Vyslovil ji Tomáš Sedláček potom, co si vzpomněl na hodinu biologie svého třináctiletého syna. Probírali kraby a jejich exoskelet, tedy podpůrnou tvrdou strukturu, která nahrazuje vnitřní kostru. Řekl následující:
„Lidstvo si vyvinulo jakýsi exoskelet: svou etiku jsme vložili do externích institucí. Nemusíme se starat o starší lidi, máme důchodové systémy, které převzaly naši morální odpovědnost. Nemusíme vzdělávat své děti, protože máme školy, které to převzaly. Tento exoskelet má mnoho výhod a chrání nás jako štít.”
Smysl? Přijde totiž chvíle, kdy krab vyroste a jeho exoskelet se stane příliš malým. Musí se vyplížit ven a na chvíli se stává velice zranitelným. Až pak si vytvoří exoskelet nový a větší. Lidstvo si dle pana Sedláčka prochází absolutně stejným procesem, který nás má posílit:
„Budeme lepší jako společnost. Budeme mluvit rozumněji a lépe se starat o své okolí. Staneme se lepší civilizací, která se zotaví. Naštěstí je naše ekonomika natolik bohatá, aby tuto ráno vydržela…”
V Děčíně se narodilo mládě vzácného takina indického. Brno vyčlenilo nové lokality pro ubytování lidí bez domova. ZOO Praha nabízí školám vzdělávací materiály…