Peněženka je v dnešní době nepostradatelným doplňkem. Existuje v celé škále provedení, používají se rozličné materiály a střihy. Jaká peněženka je ta pravá gentlemanská? Na to se společně dneska podíváme!
Co o nás peněženka prozradí?
V první řadě to, jak dbáme o svůj vzhled a záleží nám na sobě samém. Představte si, že někdo před vámi vyloví z kapsy odrbanou starou peněženku, která už má nejlepší dávno za sebou. Co si o takovém člověku pomyslíte? Peněženka dokáže prozradit, čím se zabýváme. Například muž, velký sportovec, který často pobývá v terénu, bude pravděpodobně vlastnit látkovou skládací peněženku na řetízku. U gentlemana naopak najdeme koženou, případně koženkovou.
Jaký materiál je nejlepší?
Již jsme nakousli ony nejčastější materiály.
- tkanina
- koženka
- kůže
Podívejme na výhody a nevýhody všech materiálů. Jaký preferujete vy, pánové?
Tkanina
Látkové peněženky mají poměrně dlouhou životnost – zejména zvnějšku. Kvalita vnitřní části už pak závisí spíše na stylu výroby. Problémem bývá suchý zip, který selhává jako první. Peněženka zároveň nepůsobí nijak luxusně, ani zajímavě. Ačkoli může být značková, stále si zachovává punc jakési tuctovosti.
Koženka
Koženka je skvělá pro krátkodobé používání. V podstatě vypadá jako kůže a navíc je odolná vůči vodě. Neztvrdne, nepopraská. Lze ji omýt vodou i mýdlem. Ale! Po delším čase se začne loupat a trhat. Nemůžeme ji opravit krémem na kůži, ani ničím podobným. Tím značně klesá její životnost.
Kůže
Kůže patří mezi ty nejlepší materiály. Má dlouhou životnost, krásně voní a na první pohled má úroveň. Kožené peněženky však vyžadují jistou péči. Nejsou kamarádky s vodou, či různými chemikáliemi a čisticími prostředky. Pokud svou malou společnici tu a tam naolejujete, také tím nic nezkazíte. Kůže zvláční a získá lesk. Zároveň se stane odolnější vůči vlhkosti.
Co říkají o peněženkách Číňané?
Dle tradičního čínského umění platí, že pro přirozený růst peněz a hojnosti se musí dodržovat některá pravidla.
- Ideální barvou pro peněženku je hnědá, červená nebo černá. Dalšími barvami značící bohatství je pak zlatá (Ovšem gentlemana se zlatou peněženkou jsem dosud nepotkala, tak nevím, nevím).
- Vhodným materiálem je kůže a peněženka musí být vždy v perfektním stavu.
- Do peněženky nepatří účtenky, jízdenky, stvrzenky a další zbytečné záležitosti.
- Na členské kartičky a kreditky si pořiďte speciální pouzdro.
Ačkoli tato opatření mají přinést hojnost, nezdá se vám, že mají i ledacos společného s gentlemanstvím? Jak to s peněženkou vypadat nemá jsme zmínili v článku Chyby v oblékání.
Kolik kapes potřebujeme?
V dnešní době na trhu najdeme celou škálu peněženek. Plno z nich má hned několik vyklápěcích kapes, kam můžeme uskladnit další a další kartičky. Ale pozor! Jak jsme již zmínili, na kartičky je třeba speciální pouzdro. Peněženka je úzce spjatá s našimi financemi a plnit ji věcmi, které s penězi až tak nesouvisí, není vhodné. Zároveň byste se brzy setkali s pořádně tlustou a přeplněnou peněženkou. Raději vsaďte na jednoduchý design s menším počtem kapes, které uspokojí vaše potřeby.
S jakými druhy peněženek se setkáme?
Dolarovky
Ty nejjednodušší obsahují kapsu na kartu a háček na bankovky. Některé mají kapsičku na mince, zpravidla pak z vnější strany.
Mincovky
Jak název napovídá, slouží především k uskladnění mincí. Seženeme je například ve tvaru podkovy. Nemají žádné kapsy na bankovky ani karty.
Kasírky
Typické v pohostinství. Mohutné peněženky obsahující značné množství kapes pro oddělení bankovek různé hodnoty.
Klasické peněženky
O nich jsme se dnes bavili.
A co vy pánové? Jak je na tom vaše peněženka? V jakém stavu se právě nachází?