fbpx

Nechte dítě podnikat! Proč?

Nechte dítě podnikat! Proč?

Přemýšlíte nad zajímavým programem, který by mohl vyplnit volný čas dětem? Pomozte mu rozjet jeho vlastní podnikaní. I malá firma dokáže vaše dítě velice pozitivně ovlivnit do budoucího nejen kariérního života. Dopřejete mu tím nejlepší možný osobní rozvoj. Proč?



Řekněme si na rovinu, nejvíce spásných nápadů a snů jsme měli jako malí. Jejich realizací jsme se příliš nezabývali – prioritní byla přece škola a okolní záliby. Vše nás táhlo spíše cestou od nich, zapomněli jsme na ně a zůstaly tak jen roztomilé skici někde hluboko uložené v rodinných albech. Doba se ale nezadržitelně mění. Dnes může hodnotný byznys klidně vést i ještě nedospělé dítě. Na úspěchu, byť o něj v této filozofii úplně nejde, mu to nějak nesebere, možná bych i řekl, že přesně naopak…

TIP: Kniha jako zdroj pohody, po kterých letos sáhnout?

Co mě na takovou názorovou bombu přivedlo? Chtělo to jen otevřít oči. Žijete-li v Praze, pravděpodobně vám bohatě k potvrzení mé předchozí teze stačí jedna kartička v peněžence. Máte Lítačku s grafikou linek městské dopravy? Že ano? Pak držíte produkt šestnáctiletého Matěje. Podobných příkladů mám na stole ještě několik, nechám si je ale pro pokračování série.



Jak se zkušenost v podnikání na dítěti projeví v praxi?

Celá myšlenka podnikání mladých je postavena na jednom pevném základu. Tím je samozřejmě tvorba zkušeností. Brát dětský byznys jakožto zdroj vesmírných příjmů je totální hovadina, řekněme si to na rovinu. Hraničí to totiž až s využíváním a to přece nechcete. Váš záměr by měl být jasný – vytvořit dítěti smysluplný koníček, který ho posune v životě dál a připraví na reálný život více než školní lavice.

Podnikání v útlém věku učí děti přebírat za věci odpovědnost, zvyšuje jim sebevědomí a je také základem finanční gramotnosti.

V tomto ohledu se mi líbí věta – děti chtějí být dětmi, ale zároveň i dospělými. No jen si vzpomeňte, jak jste vy sami opakovali spoustu věcí po dospělých…

Není třeba budovat impérium…

Jestli si myslíte, že pozitivní vliv bude mít podnikání na vaše dítě jen v případě, že půjde o něco vskutku originálního a velkého, jste na omylu. Tato filozofie není postavená na velikosti ani kreativitě. Byť s nimi úzce spolupracuje. Řekl bych spíš, že jde o jakýsi test odvahy. Máte s vaším potomkem dost odvahy na to pustit se do něčeho vlastního? Moment, já vlastně ještě neuvedl příklady…



Dítě může prodávat limonádu ve škole stejně jako řídit online byznys

Konečně asi nejinspirativnější část článku. Už jsem zmínil, že rozhodně nejde čistě o velikost byznysu jako takového. Přece jen, začátky by neměly být přepálené. Zkuste se svým dítětem proto například něco z tohoto listu:

  • stánek s limonádou na nějaké kulturní akci
  • babysitting
  • prodej vlastních sušenek (velice zajímavý tip – naučí dítě počítat náklady i zisk)
  • výtvarné práce (nechte dítě růst v oboru)
  • venčení psů (stále více a více lidí nestíhá vyvenčit své mazlíčky)
  • mytí aut (vždy bylo a bude potřeba, zajímavý nápad na první byznys)
  • YouTube kanál (rozhodně nezatracovat ani nové trendy, ostatně se zeptejte, kolik youtuberů váš potomek zná…)
  • podcast od dítěte pro děti (kreativní a s potenciálem)
  • a další…

Primárně miřte na radost svého potomka, učte ho prakticky zvládat těžké chvíle a tužte v něm jeho sebevědomí. Tak dosáhnete úspěch, který má tahle filozofie přinést. Ještě jednou zopakuji, nechte finance financemi. Pokud váš potomek začne něco vydělávat, začněte ho učit investovat. Ostatně co se v mládí naučíš…

TIP: Počítačové hry jako zdroj osobního rozvoje.

Příště do této tématiky zabrousím ještě hlouběji. Respektive proberu vše, co vám pomůže rozjet plně legální byznys se svým synem nebo dcerou. Pokud nad otestováním této teorie v praxi uvažujete, rozhodně půjde o něco, bez čeho se neobejdete…

 

Dali jste svému dítěti někdy okusit podnikání? Jak na něj zapůsobilo?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články