fbpx

Se zelení to jde líp! 3 nenáročné rostliny pro váš byt či kancelář

V současnosti si jen stěží odpočinete jinde než doma nebo venku na procházce. Vzhledem k častým lijákům to však není zrovna ideální. Řešení je snadnější, než byste čekali. Vytvořte si zelenou oázu klidu přímo u sebe kanceláři a nezapomeňte, že k vytvoření naprosto dokonalé oázi bude vhodná kombinace i s kvalitním nábytkem do kanceláře.



Rostlinky pozitivně ovlivňují vaše zdraví, dobrou náladu i kvalitu bydlení

Nevěřili byste, co takové rostlinky v interiéru všechno dokážou. Rostliny zbavují ovzduší škodlivin a těkavých látek. Věděli jste, že lidé svým bytím vytvářejí aceton a methanol? Zelená barva je uklidňující a blízký kontakt s přírodou zlepšuje náladu. Rostliny snižují únavu až o 20 % a bolest hlavy dokonce o 30 %.

Zvládnete to také

Možná celé roky pokukujete po těch zelených kráskách, ale bojíte se, že se o ně nepostaráte. Existuje řada rostlin, které nevyžadují žádnou péči. Hravě se o ně postaráte, i když jste úplná začátečník. Rostliny jsou živé organismy a po čase se přizpůsobí všem možným podmínkám.

Tip

Vybírejte spíše rostlinky, které nekvetou. Důvod je prostý. Pěstitelé často podlehnou honu za krásnými květy. Ale tím péče zdaleka nekončí. Květiny jsou po rozkvětu háklivé na průvan i výkyvy teplot. Těžce získané květy tak lehce opadají. Na druhou stranu, neočekávaný rozkvět je příjemné překvapení.



Řasokoule zelená

Akvaristi ji často dávají do akvárek rybkám. Věděli jste, že ji můžete pěstovat i samostatně? Řasokoule pochází ze dna horských jezer na Islandu, v Rakousku i v Japonsku.

Ve vodě je jako doma

Pro pěstování řasoukolí vám stačí průhledná skleněná nádoba se studenou vodou. Řasokoule vyroste maximálně o 1 centimetr ročně.

Jak na ni?

Až si řasokouli přinesete domů, jednoduše ji vybalte a vložte do nového domova.

  • Každý týden až dva vodu v nádobce vyměňte a řasokouli opláchněte.
  • Pracujte se studenou vodou. Teplá voda řasokouli zabije.
  • Nikdy řasokoule nedávejte na slunce. Jsou spokojené v polostínu i úplné tmě.

Tip

Aby řasokoule zůstala kulatá, občas ji vyndejte a poňuchnějte ji mezi dlaněmi. Stačí tu a tam poválet. Ale nemačkejte ji. Mohla by se rozpadnout na menší částečky.



Chamaedorea sličná

Tahle sympatická palma roste jako divá. Počítejte s tím, že může mít až 150 centimetrů.

Jak na ni?

  • Má ráda vlhký vzduch. Neznamená to ale, že musíte žít v pralese. Prostě ji tu a tam oroste.
  • Nesnáší přímé slunce.
  • Jednou za týden ji zalijte vodou v pokojové teplotě. Nepohrdne ani dešťovkou. Objem zálivky přizpůsobte velikosti květináče.

Ozve se sama, když strádá

Chamaredorea má obrovskou výhodu. Je odolná a včas si řekne, když strádá. Díky tomu ji prostě nemůžete zahubit.

  • hnědé konce listů – O nic nejde, máte jen suchý vzduch. Rostlinku poroste a hnědé špičky klidně odstřihněte. Pokud vám nevadí, nechte je tam.
  • hnědé seschlé listy nebo celé stonky – To je běžný jev a nemusíte se bát. Moje palma takto po přinesení domů obměnila většinu původních větviček. Brzy jí narostly zcela nové a kvalitnější. Staré větvičky ustřihněte nůžkami. Čím déle s vámi rostlina bude, tím méně se to bude stávat.

Kaktus

Kaktusů existuje celá řada a o každém se dočtete něco jiného. Já za 18 let pěstování kaktusů zjistila pár věcí. Moje kaktusy sice nekvetou, ale zato jsou krásně tmavě zelené a zdravé. A rostou. Opravdu rychle.

Jak na ně?

Nehledě na typ kaktusu…

  • Zalévám kaktusy jako běžné rostliny jednou za týden v parném létě, jednou za dva týdny v sezóně. Pokud je při příštím zalévání hlína stále mokrá, nezalévejte.
  • Nebojte se vlhkého vzduchu, kaktusy si s ním poradí. Příliš suchý vzduch mi domů přilákal svilušky a pro jeden kaktus to skončilo úhynem.
  • Dopřejte jim slunce.

Jste nadšenými pěstiteli, nebo se s některými rostlinkami zdráhavě seznamujete?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články