Čeká vás obchodní schůzka s klientem? Zaměřte se nejen na to, co říká, ale také, jak přitom vystupujete. Neverbální komunikace je totiž dle mnoha studií důležitější než ta verbální. S našimi tipy ji budete schopen využít ve svůj prospěch!
Proč je neverbální komunikace důležitá?
Znáte pravidlo 7 % – 38 % – 55 %? Na základě výzkumu ho stanovil profesor psychologie Albert Mehrabian. Podle něj se během komunikace přikládá pouze 7 % důležitosti verbální komunikace neboli tomu, co konkrétně druhá osoba sděluje. Naproti tomu tón a hlas mluvčího jsou významné z 38 % a zcela rozhodující (55 %) je pak vizuální dojem řečníka. O celých 93 % výsledného dojmu tak rozhoduje váš neverbální projev.
Buďte autentičtí
Jestliže říkáte něco jiného, než si myslíte, může se tento rozpor navenek projevit nedůvěryhodnými gesty nebo mimikou. V takovém případě může druhá strana nabýt oprávněného dojmu, že svádíte vnitřní boj nebo se před ní snažíte něco skrývat.
Využijte neverbální komunikaci ve svůj prospěch
V průběhu vaší schůzky s klientem se snažte působit uvolněně, ale přesto sebevědomě. Dodáte tak svým slovům váhu a získáte si klientovu důvěru. Jak na to?
- Udělejte dobrý dojem už při pozdravu, který by mělo doprovázet podání ruky. Stisk by měl být pevný (drtit ruku svému klientovi ale nemusíte) a krátký.
- Pokud při jednání stojíte, stůjte zpříma, nohy mějte pevně položené na zemi a přirozeně pohybujte horní polovinou těla. Jestliže sedíte, mějte obě chodidla na podlaze a ruce viditelně před sebou.
- Udržujte oční kontakt, ale nesnažte se svého klienta uhranout pohledem. Pokud je v místnosti více lidí, rozdělte mezi ně svou pozornost rovnoměrně.
- Snažte se působit pozitivně a usmívejte se.
- Mluvte dostatečně nahlas, srozumitelně, ne příliš pomalu ani zbytečně rychle.
- Svůj projev se nebojte doplnit gesty, která by neměla být příliš okázalá, ale měla by přirozeně podtrhnout význam vašich slov.
Trénujte si aktivní poslech
V neposlední řadě je dobré naučit se také druhé straně naslouchat. Že nevíte, co byste se na tom měli učit? Takzvaný aktivní poslech znamená, že druhému nejen nasloucháte, ale také na jeho slova reagujete. Samozřejmostí je udržování očního kontaktu, vhodné je také čas od času klienta podpořit například přikývnutím nebo krátkým souhlasem.
Jak raději ne?
Jakých projevů neverbální komunikace se při schůzce raději vyvarovat?
- Poklepávání prsty o stůl nebo nohou o podlahu, cvakání propiskou nebo neustálé uhlazování vlasů. Tyto nevědomé zlozvyky dávají najevo vaši nervozitu a ubírají vám plusové body.
- Vyvarujte se neustálého sledování hodinek a kontrolování mobilního telefonu. Za žádných okolností by váš klient neměl nabýt dojmu, že na něj nemáte dostatek času nebo vás nezajímá jeho pohled na věc.
- Sklopené oči a příliš tichý či nesrozumitelný projev prozrazují, že si nejste příliš jistý tím, co svému klientovi nabízíte.
- Zkřížené ruce na hrudníku jsou obranným reflexem, který prozrazuje vaše obavy a zároveň neochotu naslouchat.
Součástí neverbální komunikace je i to, jak vypadáte
Nezapomeňte, že nejen vaše gesta a mimika, ale také oblečení a doplňky o vás mnohé vypovídají. Proto se na schůzku vhodně oblékněte a zvolte ty správné doplňky. Co se naopak považuje za přešlap, je příliš těžký a okázalý parfém.
Naučit se správně komunikovat nejen slovy, ale i pomocí neverbálních signálů, je klíčem k vašemu úspěchu. Zdokonalovat se v tomto umění můžete dennodenně – stačí vědomě vnímat své tělo a mít svůj projev pod kontrolou. Pochlubte se do komentářů, jak jste na tom s neverbální komunikací vy? A myslíte si, že ji dokážete využít ve svůj prospěch?
ČTĚTE TAKÉ: Neverbální pozdrav, který „mluví“ za vše