Jak to vlastně bylo?
Již ve starověku se projevovaly první známky dnešního pozdravu potřesením rukou. Vznikl v podstatě jako projev mírového ubezpečení a „čistých“ rukou beze zbraní. Tento neverbální pozdrav prošel evolučním procesem až k dnešnímu gentlemanskému a elegantnímu pozdravu.
Zdravíme se dnes a denně
Podání ruky je vlastně součástí našeho všedního života. Ať už se jedná o pracovní schůzky, představení nového kolegy, nebo jen přátelské potřesení rukou na projev poděkování. Každodenní chléb, který ač se zdá být téměř triviálním, se může stát noční můrou. Mnozí s tímto gestem mají dost velký problém. Pojďme si ve stručnosti představit zásadní pravidla.
Jelikož se většinou jedná o prvotní kontakt s druhou osobou, i dojem, který učiníte, je priorita. Vězte, že i „zarytí“ leváci se zde musí přetransformovat a spolehnout na svou pravou ruku. Ta má při této nejrozšířenější formě pozdravu vždy přednost.
Čtěme mezi řádky…
Podáním ruky vyjadřujeme nejen pozdrav, ale používáme stisk k poděkování, gratulaci, představení se, při loučení, nabídce na tykání, nebo při uzavření (dohody) smlouvy.
Neverbální pozdrav nám pomůže zjistit o dotyčném spoustu informací. Proto si dejte pozor na správné zásady tohoto úkonu. Již podáním ruky dáváte najevo tomu druhému, že ho respektujete a jste odhodlaní s ním komunikovat. Dívejte se zpříma do očí, neuhýbejte. Stůjte rovně, jakákoliv pasivita může být vnímána za nezdvořilost a neochota pro komunikaci. Pozor na dostatečný stisk dlaně, styl á la leklá ryba skutečně nikoho neohromí. Dlouhé třesení rukou není na místě, formální pozdrav ustojí 1 až 3 vteřiny. Více není nutné.
Dalším „parametrem“ tohoto pozdravu je nabídnutí čisté neupocené ruce. Pro „stresaře“ se nabízí pár tipů:
- pokud čekáte nezadržitelné podání ruky a Vaše dlaně roní krůpěje potu, neostýchejte se a omluvte se, že si na chvilku odskočíte. Lepší se zdržet a využít toalety k opláchnutí rukou, než nabídnout nebohému obchodnímu partnerovi potem zmáčenou dlaň,
- jestliže není úniku, použijte k rychlému vysušení rukou čistý kapesník,
- dalším řešením je využití moderní medicíny, která s těmito komplikacemi „zatočí“.
Společenské zásady pozdravu z pohledu postavení
- pokud Vás čeká setkání s výše postavenou osobou (nadřízený), vyčkejte na podání jeho ruky,
- starší osoba jako první podává ruku mladší osobě,
- pokud se setkají osoby různého pohlaví, je to žena, která nabídne ruku k pozdravu,
- v případě, kdy není jasný věkový rozdíl, záleží na všech zúčastněných, kdo nabídne ruku k pozdravu jako první,
- hostitel vždy vítá a podává ruku jako první své návštěvě.
Nepřípustné dle etikety
- nepodávejte ruku druhé osobě například přes stůl, nebo křížem, pokud je Vás v místnosti více,
- příliš silný stisk, při kterém druhé osobě téměř drtíme ruku,
- podání nečisté ruky je velmi nespolečenské,
- příliš dlouhý a nepříjemný stisk,
- odmítnutí pozdravu, nepřijetí podávané ruky.
ČTĚTE TAKÉ: Neverbální komunikace: Jak ji využít ve svůj prospěch