Taky se vždycky děsíte, když vás čeká online hovor s dotyčnou osobou? Už předem totiž víte, že přijde pozdě, že má nekvalitní mikrofon a není jí rozumět, že jí neustále zvoní mobil, který si nikdy neztlumí. Že za pár minut přiletí ukřičené děti, které celé setkání narušují, že váš meeting obohatí o nějaké to jídlo, které vám ukazuje během mluvení. Že se tohle po půl roce online meetingů už nestává? To byste se divili! Podívejte se na nejčastější online prohřešky, kterými děsíte své okolí.
Nekvalitní mikrofon
Možná namítnete, že ho skoro nepoužíváte, a já vám rozumím. Ale upřímně, hovor s člověkem, který vám neustále vypadává a kterého neslyšíte, je opravdu k vzteku. Nepotřebujete speciální mikrofon na podcasty. Stačí takový, který opravdu funguje a jednoduše mu nastavíte citlivost. Ušetříte si plno trápení a druhá strana se na vás bude hned více těšit.
Pozdě, ale přece
Je to i vaše heslo, kterým se řídíte? Radši si ho ze svého slovníku vymažte. Nezáleží, zda je schůzka osobní či online. Stále jde o setkání s dalšími lidmi. Tak buďte dochvilní. Nikdo nemá čas čekat půl hodiny, než si uvaříte čaj, vyvenčíte psa nebo dojíte oběd. Jednou je čas domluvený, tak se jím řiďte. Ideálně dorazte o pět minut dříve.
Za kamerou mě nikdo nevidí
Omyl. Plno lidí si často neuvědomuje, že sedí před kamerou, kde je druhá strana dokonale vidí. Každou vteřinu. Lehce tak zapadnete do domnění, že jste doma a máte svoji pohodu. Bez ostychu se tak škrábete v různých partiích, loupete si nehty nebo protáčíte panenky. Jenomže druhá strana všechno vidí. Pamatujte na to, až příště zasednete za kameru. Ušetříte si plno trapasů.
Mikrofon snímá, i když mlčíte
Lidé často zapomínají i na mikrofon. I když mlčíte, mikrofon snímá zvuky okolo vás. Vaši kolegové z meetingu tak slyší vaše ječící děti, psaní na klávesnici, zvonění mobilního telefonu nebo štěkání psa. Všechny tyto zvuky jsou rušivé a druhou stranu obtěžují. Ztlumte si mikrofon, pokud nemluvíte, nebo alespoň snižte jeho citlivost.
Podívejte se na internetovou etiketu v praxi. Víte, jak správně komunikovat na sítích?
Jezte, pokud to umíte
Menší svačinku či zapomenutý oběd vám kdekdo odpustí i během pracovního meetingu. Stačí se slušně optat. Problém nastává v okamžiku, kdy jíst neumíte. Omáčka ze špaget lítá až na monitor, polévka vám odkapává z brady a ještě u toho srkáte. Tím byste své kolegy opravdu nepotěšili. Dovolte si jíst na online meetingu pouze v případě, že to opravdu umíte.
A co vy, pánové? S jakými prohřešky se nejčastěji setkáváte vy?