Většina z nás má sedavé zaměstnání, které vyžaduje, že většinu pracovní doby jednoduše prosedíme za počítačem. Když takovou práci vykonáváte léta, je jasné, že se to nějak podepíše na vašem zdraví. Trpět mohou oči, ale zejména pak záda a celý pohybový aparát, který se své podstaty není stavěný na to, aby byl celý den v této jedné poloze. Je možné situaci zlepšit? Ano – řešením může být třeba právě polohovací stůl, který vám umožní pracovat nejen v sedě, ale klidně i vestoje. Když budete polohy střídat, jistě se vám vaše tělo poděkuje.
Jak vybrat polohovací stůl
Nabídka je dnes již daleko širší, než byla třeba před pár lety, ale pořád je potřeba vše pečlivě zvážit a přeměřit. Měli byste zvážit nejen rozměr pracovní desky, ale také promyslet, kolik chcete do stolu investovat. Volit můžete mezi mechanicky ovládanými stoly na kliku nebo s písty, ale také si můžete pořídit moderní, elektricky ovládané stoly s motorem.
Proč pracovat ve stoje?
Nic se nemá přehánět a platí to také o práci ve stoje. Řešením není sezení úplně zrušit a celé dny kolem počítače stepovat. Nevyhnuli byste se zvýšené únavě, bolesti nohou a chodidel, ale třeba také křečovým žilám. Je tedy ideální střídat sezení a stání v pravidelných intervalech, aby si tělo postupně na změnu navyklo. I při stání je třeba myslet na zásady správného stání – držte záda rovně, hlavu tlačte spíše dozadu a snažte se aktivovat svaly středu těla. Aby nebyla přetěžována hlava, je nutné pořídit také držáky na monitor.
Jak si po práci ulevit?
Po práci ať už vsedě nebo vestoje, je vhodné celému tělu ulevit a protáhnout jej. Tomu může pomoci třeba sezení na míči při sledovaní oblíbeného seriálu. Zase zapojíte jiné svaly, můžete se příjemně uvolnit, a i při odpočinku budete stále aktivovat ty správné svaly, které vám pomohou mít vhodné držení těla a vyhnout se bolestem zad.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay