Pracovní pohovor: Otázky, na které je lepší se neptat
Pracovní pohovory jsou často velmi stresující, protože jsou klíčem k vysněnému zaměstnání. Úspěšné zvládnutí pohovoru závisí na důkladné přípravě, se kterou vám rádi pomůžeme. Vyhněte se na pohovoru těmto nevhodným otázkám, úspěch bude zase o kousek blíž.
1. Čím se zabývá vaše společnost?
Tato otázka vám možná přijde jako zcela nevinná, ovšem jakmile ji položíte svému potenciálnímu zaměstnavateli, okamžitě si pod sebou podříznete větev. Před jakýmkoliv pohovorem si společnost, firmu dobře prostudujte, zjistěte, čím se zabývá, kdo jsou její majitelé, jaké má produkty nebo jaké nabízí služby. Jestliže předvedete, že o společnosti víte mnoho informací, připíšete si tak velké plus.
2. Na kolik dní dovolené mám nárok?
Je naprosto přirozené a normální, že vás zajímá, na kolik dní dovolené budete mít nárok a jaké jsou i jiné benefity. Ovšem s touto otázkou vážně vyčkejte. Jestliže byste se na dovolenou zeptal během pohovoru, mohl byste vypadat jako někdo, koho zajímá spíše každé volno než samotná práce. Na tuto otázku žádejte odpověď až tehdy, pokud vám práce bude nabídnuta.
3. Jaká bude má mzda?
Troufalá může být také otázka týkající se vaší mzdy. Během pohovoru ji raději vynechejte a počkejte s ní až na konec pohovoru. Právě konečná fáze je určena pro doplňující informace, navíc dáte tak prostor i zaměstnavateli, aby on sám vás informoval o nabízeném platovém rozpětí.
4. Jsou u vás časté kontroly, prověřujete si své zaměstnance?
Na otázky tohoto typu jednou provždy zapomeňte. Pokud je totiž vyslovíte, vzbudíte v zaměstnavateli nedůvěru, kterou už zpátky jen tak nezískáte. Kromě toho, pokud si vás zaměstnavatel bude chtít prověřit, vy s tím nic neuděláte, nijak tomu nezabráníte.
5. Jak se mám obléct do práce?
Mezi nevhodné otázky patří také ty, které se týkají dress codu ve firmě. Na pohovor se oblékněte profesionálně, zapomeňte na pohodlné tepláky, rifle a vytahané tričko. Slušné kalhoty, košile a společenská obuv jsou základem. Jestliže má firma své pravidla oblékání, dozvíte se o nich ještě během pohovoru. Pokud nikdo nic nezmíní, na dress code se ptejte, až jakmile vám místo nabídnou.
6. Vy si nejste se mnou jistý, že?
Nepokládejte otázky, které uvedou zaměstnavatele do rozpaků a nejistoty, začne se cítit nepříjemně a s tímto pocitem také bude rozhodovat, zda místo získáte či nikoliv. I když sami vycítíte, že zaměstnavatel si vámi není zcela jistý, neptejte se ho na to, místo toho se zaměřte na své silné stránky, mluvte o své kvalifikaci a pracovních zkušenostech.
7. Vynechejte politická a náboženská témata
Ačkoliv jste zapáleným politickým či náboženským fanouškem, rozhodně tato kontroverzní témata, jsou naprosto nevhodné, i když vám bude nabídnutý prostor pro vaše otázky.
Proč se zaměřit na své silné stránky a na co se připravit?
Nebojte se během pohovoru mluvit o svých silných stránkách, vyhnete se tak nevhodným otázkám, které mohou být tím, co celý pohovor pokazí. Na pohovor se připravte předem, začněte tím, že si zjistíte důležité informace o firmě, projevte své nadšení a zájem o práci, nebojte se ptát i vy. Ovšem pozor, na co konkrétně se ptáte. Mnoho zaměstnavatelů také ocení upřímnost a komunikativnost.
Na pracovním pohovoru záleží na prvním dojmu
Pracovní pohovor je příležitost, kdy můžete představit jak sebe, tak své přednosti, dovednosti a kvalifikaci. Vyhněte se nevhodným otázkám, zaměřte se na to důležité, získáte tím tam vyšší šanci na získání své vysněné práce. Pamatujte, že první dojem je v tomto případě na prvním místě.
Tip: Mezi nejčastější dotazy zaměstnavatelů jsou především:
- „Proč si myslíte, že bych měl přijmout zrovna vás?“
- „Co můžete naší firmě přinést, čím ji obohatíte?“
- „Jaký plat si představujete?“
Nyní máte dost času se na pohovor připravit.
Zdroj foto: pixabay.com