Dnes, ve světě sociálních sítí, počítačů a elektroniky je mnohem těžší než kdy jindy „donutit“ dítě k pohybu. Pokud vaše dítě neprojevuje sportovního ducha, není to tím, že nemá pro sport vlohy, jen je potřeba ho v něm prostě objevit. A kdo jiný by mu v tom mělo pomoct než vy samotní.
1. Sledujte společně inspirativní filmy, které ovlivní jeho osobnost
Televize, internet a vše kolem nás ovlivňuje jak negativně, tak pozitivně. Umožněte svému dítěti sledovat smysluplné filmy, které ho inspirují. Právě díky nim může pochopit skutečnou hodnotu férového sportovního chování.
2. Pomozte jim najít jejich sportovní vzor
Každý jsme měli a někteří stále máme svůj životní vzor. Díky předchozímu bodu tak může vaše dítě objevit sportovce, který mu naprosto změní celý pohled na sport. Ať už je to smyšlený Rocky Balboa nebo slavný Christiano Ronaldo, důležité je, že se dítě v někom vidí.
3. Pomozte jim objevit to, v čem jsou skutečně dobří a co je baví
Je obecně známo, že pro budování sebevědomí je nutná pochvala a pozitivní přístup, především u malých dětí. Objevte v nich to, v čem jsou dobří. Pamatujte však na to, že z vašeho syna nemusí být nutně ten nejlepší fotbalista a z vaší dcery skvělá lyžařka.
4. Buďte na své děti hrdí, i když ve sportu moc nevynikají
Děti mají často zafixovaný fakt, že jakmile vyhrají například nějaký zápas nebo dojedou do cílové rovinky mezi těmi nejlepšími, rodiče na ně budou hrdí a budou je mít ještě víc rádi. Jenže to je jedna velká a fatální chyba, kterou lásku ke sportu u dítěte rodiče spíše ničí. Dokažte jim, že je máte stejně rádi, i když mezi těmi nejlepšími nebudou. Jak?
- Po náročném tréninku by si mělo dítě odpočinout, zapojte se k nim.
- Je dobré jim připomínat, že je zbožňujete pro jejich osobnost, pro to, jakými lidmi skutečně jsou.
- Pochvalte je za jejich dobrosrdečnost a férovost.
- Čas od času jim prostě řekněte, že s nimi rádi trávíte čas.
- Rodinné obědy a večeře jsou skvělou dobou, kdy si můžete všichni povyprávět o celém dni, o tom, co se povedlo a co se nepovedlo. Rozhodně je neshazujte a nekomentujte jejich neúspěch nevhodnými poznámkami typu „Ty nikdy nebudeš tak dobrý jako ……“.
Jak děti naučit sportovnímu chování?
Jestliže jste svému dítěti pomohli vybudovat zdravé sebevědomí a lásku ke sportu, na řadu přichází naučit je spravedlivému sportovnímu chování, které jim dá nejen do sportu, ale také do života mnoho.
1. Respekt
Základem hry je respekt protihráčů, tudíž potřesení rukou na konci hry, zápasu je samozřejmostí. Kromě toho je také naučit je dívat se hráčům do očí a za jakýkoliv kompliment poděkovat.
2. Pozitivní přístup ke hře
Samotná hra by měla vaše děti bavit. Jejich radost ze hry podpoříte také pořádným potleskem. Jejich každé vítězství s nimi oslavte.
3. Buďte jim podporou
Děti by si měli také uvědomit kvality soupeře. Proto s nimi veďte po zápase debatu o tom, v čem se vám protivník zdál lepší, vyjmenujte jeho konkrétní kvality – dítě se tak naučí pochválit svého protihráče.
4. Dítě by se mělo z každého úspěchu i neúspěchu poučit
Po soutěži či zápasu své dítě požádejte, aby vám zodpovědělo otázky, zda se během zápasu bavilo, co se naučilo, co se mu na celé hře líbilo, jak se například váš syn cítil, když vyhlašovali výsledky soutěže apod. Dítě si tak uvědomí kvalit a nedostatků, na kterých by mělo zapracovat.
I když vaše dítě ve sportu nevyniká, důležité je, že ho sport baví. Nikdy, ale nikdy ho za neúspěch netrestejte, pouze ho naveďte na správnou cestu.
Zdroj foto: www.freepik.com