Chybovat je lidské – přísloví, které slyšíme z každého rohu. Jeho pravý význam si ale dokáže vyložit jen málokdo. Nezasekněte se v růstu. Nezapomínejte, že odpovědnost z vás dělá člověka, kterým chcete být. Přestaňte uhýbat. Proč?
Myslím, že příklad z praxe známe každý. Když se přijde na nějakou chybu, problém nebo nedokonalost, viník se ne a ne přihlásit. Tento scénář je jen předehrou ke svalování viny na ostatní. Dotyčný jedinec zkrátka nic nepřizná, bojí se důsledků a raději se sveřepě snaží obvinit své okolí. Stává se z něj jakási oběť, tedy alespoň takovým způsobem chce působit. Možná podobného člověka ve svém okolí znáte, možná jste jím vy. Proč se tento způsob chování nevyplácí?
Odpovědnost z nás dělá dospělé
Jako děti odpovědnost za své činy příliš nevnímáme. Respektive jen ve velmi malých dávkách. Ani škola velmi často nedokáže odpovědnost v člověku vyvinout na takovou úroveň, aby stačila na budoucí život. Dost často tak záleží na výchově, na vzorech i na přístupu. Každý z těchto aspektů totiž může výrazně vnímání odpovědnosti ovlivnit.
Řekněme si upřímně, že odpovědný za své chování by měl být ideálně každý dospělý. Za sebe myslím, že být schopen naplno brát důsledky svého jednání je mnohem větší zkouška dospělosti než třeba maturita. Zní to šíleně, že ano? Jenže i v dnešním světě existuje stále nepřeberné množství lidí, kteří raději žijí v převleku oběti, než aby přijali důsledky svých chyb. Ono tohle falešné jednání může na první pohled perfektně fungovat, jenže oblek nemusí držet věčně…
Víte, moji milí, je velmi obtížné definovat zralost, ale přišel jsem na jednu docela dobrou definici: Zralost je, když už nikoho neobviňujete. Neobviňujete ostatní, neobviňujete sami sebe. Chápete, v čem je chyba, a jste připraveni ji odstranit.
– Anthony de Mello –
Svalování viny jako cesta k upevnění moci
Dá se říct, že vysoké pozice prakticky vyžadují odpovědné jedince. Jenže ne vždy tomu tak doopravdy je. Mnohdy totiž právě vysoká řídící pozice vyvolá i v doposud odpovědném člověku choutky obléct kabát oběti. Důvodů je hned několik. Cesta na často vysněnou pozici trvá velmi dlouho a daný jedinec si ji nechce nechat vzít v důsledku hloupé chyby. Raději proto obviní někoho jiného, udrží se v čele a jede se dál. Jenže opravdu chcete být takovým člověkem?
Všechno netrvá věčně. Nebudu to natahovat. Bez odpovědnosti dříve nebo později vyhoříte. Poznají to podřízení, kolegové, rodina, zkrátka celé okolí si uvědomí, jak špatné je být ve vašem okolí. Na život bez problémů, který si dopřejete svalováním viny na ostatní, si lze jednoduše zvyknout. Dopady často bývají ale až nepředstavitelné. Tato negativní vlastnost ovlivní vztahy s lidmi – Kdo by se postavil vedle člověka, který každou chybu hodí jinam?
Jak kouzelné je poučit se
Chyby zkrátka v životě přijdou. Bude jich hodně, věřte mi. Jedna větší než druhá. Někdy budou třeba tak velké, že se opravdu podepíší i na vaší kariéře. Tedy alespoň je tak budete vnímat. Pamatujete na přísloví chybovat je lidské? Vždyť ho znají úplně všichni!
Chyby jsou vždy odpustitelné, když má daná osoba odvahu je přiznat
– Bruce Lee –
Raději než svádět vinu okolo se proto zamyslete. Proč se to či ono událo? Jak tomu šlo předejít? Co jsem udělal špatně? Odpovězte si na každou otázku a začněte problém řešit. Čím začít? OMLUVTE SE. Není nic mocnějšího než upřímné uznání vlastní mýlky. Dost často tímto způsobem naprosto odrovnáte i veškeré hatery. Uznáte-li totiž, že jste udělal chybu, kterou se co nejdříve pokusíte napravit, ukazujete svou úroveň. Úroveň odpovědnosti, která se bohužel dnes už tolik nevidí. I o tom je chování gentlemana – není nic špatného nebo slabého na tom, uznat vlastní chybu. Zapište si to.
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za vaše konání.
– Dalajláma –
Jste dost odpovědní za své činy a nebojíte se vzít důsledky? Přiznejte se v komentářích.