fbpx

Proč má šálek podšálek aneb Na tohle se zapomíná

etikety Proč má šálek podšálek aneb Na tohle se zapomíná

Protože se dlouho neozval můj vnitřní mravokárce, rozhodla jsem se to napravit právě dnes. Podíváme se na detaily, které jsou součástí etikety, ale možná tlakem dnešní doby upadly v zapomnění. A přitom zásadně ovlivňují náš dojem!



Zapomenutá zdvořilost

Oproti předchozím létům se plno věcí stalo zcela běžnými a samozřejmými. Bohužel nedošlo ke změně k lepšímu, ale naopak. K potížím a samozřejmému porušování etikety dochází především v případě stolování, oblékání, manipulaci s mobilním telefonem nebo kouření. Podrobně se podíváme na detaily, které se přehlížejí, a jejich porušení je  ve slušné společnosti zcela neodpustitelné.  

Proč má šálek podšálek?

Pointu si odhalíme hned na začátku. Málokdo totiž ví, k čemu skutečně podšálek slouží a jak ho používat. Je totiž obrovský rozdíl, sedíme-li s kávou na pohovce nebo u stolu. Sedíme-li na pohovce a chceme se napít, bereme šálek i s podšálkem. Nikdy nepijeme se lžičkou uvnitř hrnečku! Vyndáme ji a položíme na podšálek. Lžičku nikdy neolizujeme. Sedíme-li u stolu, pozvedneme k ústům pouze šálek. Talířek se lžičkou zůstávají ležet na stole.



“Proč mi voláš ve dvě ráno?!”

V digitální uspěchané době leží mobilní telefon snad v kapse každého z nás. S tímto také přichází potlačení etikety, jaká panovala ještě před několika lety. Že je druhá osoba “na drátě” ve dne v noci očekáváme téměř všichni. Padá jakýkoliv respekt k soukromí druhých lidí a dost často se ještě rozzlobíme, když náš hovor nepřijmou. Jenže to je špatný přístup. Jak by to mělo vypadat?

Kdy je vhodné telefonovat?

Obecně nikdy nikomu netelefonujeme před osmou hodinou ranní a zároveň snahu o kontakt přerušujeme v deset hodin večer. Respektujme také pracovní dobu úředníků a jiných zaměstnanců. Nikomu nevoláme minutu před koncem pracovní doby, ani nikoho neobtěžujeme pár vteřin po jejím začátku. Nechceme-li být rušeni, telefon si vypněme. A naučme se to respektovat!



Takhle by to opravdu nešlo!

  • Nikdy netelefonujeme v hromadné dopravě. Je to otravné a trapné. Naše potíže opravdu nikoho nezajímají.
  • Ve všech institucích se vzdáme kontaktu se světem. Jakékoliv zazvonění je nepřípustné.
  • Nikdy neodkládáme telefon na stůl během jídla. Ať doma nebo v restauraci.
  • Při telefonátu s cizím člověkem se vždy představíme celým jménem, případně uvedeme i název firmy. Zapomeňme na typické české: “Haloooo. Slyším! Nooo?” A další podobné perly.

Vystupte si, prosím

I gentleman se může svést autobusem nebo vlakem. Stejná pravidla však platí třeba i v letadle! O co jde? Především o úctu k pravidlům v daném dopravním prostředku. V současnosti je módní hlasitě telefonovat, překřikovat se se svými známými nebo hlasitě poslouchat hudbu. Přitom jde o ty největší prohřešky! Rozhodně nikoho neomezujeme svými sklopenými sedadly, a vždy se přeptáme osoby sedící za námi, zda jí to nebude vadit. Uvolňování místa ženám a starším osobám by mělo být naprostou samozřejmostí.



“Chceš vstoupit do dějin? Očisti si boty!”

Díváte se na obuv kolemjdoucích nebo svých spolucestujících? Já ano. A ten pohled je smutný. Okopané, zaprášené, zablácené, špinavé a nevábně vyhlížející tenisky nosí kde kdo. A to i k obleku. Stejně jako ženy, i pánové by měli vlastnit více druhů obuvi, kterou přizpůsobí dané situaci. Boty jsou vždy čisté a upravené! Rozlepenou či jinak rozbitou obuv neprodleně vyhoďme. Vykartáčovat nebo otřít své botky hadříkem trvá pár chvil a rozdíl je přesto obrovský. Nepodceňujme ho.

Pár drobností na závěr

  • U stolu nikdy nesmrkáme.
  • Nedopalky cigaret na zem rozhodně nepatří.
  • Cigarety u ostatních lidí nikdy neloudíme. Pokud nemáme vlastní a nedostaneme nabídku, máme smůlu.

 

A co vy pánové? Nechali jste se strhnout dobou nebo respektujete i detaily v etiketě?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články