Dlouho očekávané divadelní vystoupení, na které se těšíme už měsíce. Sehnat lístky byla dřina! To nejhorší, co se teď může přihodit jsou lidé neznalí etikety, kteří do divadla vstoupí s námi. Jak se chovat, abychom nebyli jedni z nich?
Oděv
Ještě před odchodem z domu je nutností vhodně se obléknout. Ve velkoměstských divadlech je samozřejmostí oblek, vhodná kravata a také obuv na úrovni. Vstoupit do sálu v tričku a mikině je absolutní neurvalost. Vysloužíme si jen pohrdavé pohledy ostatních hostů. Nedej bůh, abychom na nohou měli ošoupané tenisky od bláta! Oděv do divadla je společenský, čistý a vhodně sladěný. V maloměstských divadlech nám projdou tmavé džíny s košilí a sakem. Ale nic míň!
Osobně jsem potkala v divadle desítky mužů, již si hrdě navlékli děravé džíny, zablácené tenisky a mikinu načichlou hospodským odérem. Prosím, nedělejte to.
Příchod
Při vstupu do divadla se chováme zdvořile. Nestrkáme do lidí, čekáme, až na nás přijde řada. Předem si zjistíme, kde sedíme. Je naprosto nevhodné přijít na poslední chvíli, jsou-li naše sedadla uprostřed řady. Přicházíme s dostatečnou časovou rezervou, abychom si odskočili na toaletu a stihli odložit kabát do šatny – nevěsíme jej přes opěradlo sedadla! Až poté se svým doprovodem míříme ke dveřím sálu, kde předložíme lístky. Pokud byste nevěděli, kam s nimi, sako obsahuje speciální kapsu pro takové účely.
První do sálu, následně do řady, vchází vždy muž! Muž uvádí ženu. Proto žena někdy sedí po mužově levici, jindy po jeho pravici. Záleží, z které strany vcházíme do sálu.
Výjimku tvoří situace, kdy před ženou sedí příliš vysoký člověk nebo osoba vedle ní je silně nesympatická. V takovém případě si muž, gentleman, vymění se svým doprovodem místo.
Ulička
Někdy je však nutné, abychom se ke svému místu dostali okolo dalších lidí, kteří svá místa obsadili před námi. Zbytečně se nezdržujeme, osoby oslovujeme: “Dovolíte? Děkuji. Jste laskav.” Procházíme čelem k osazenstvu a zády k jevišti. Pokud někdo prochází okolo nás, vstaneme a s úsměvem člověku umožníme projít.
Představení
Během představení se nebavíme se svým doprovodem, ruší to ostatní návštěvníky. Mobilní telefon necháváme doma, nebo vypnutý. Rozhodně neodpovídáme na zprávy a emaily v jevišti. Je to neuctivé vůči partnerce i vůči ostatním lidem, kterým může jas displeje vadit. Uprostřed představení se netleská! Tleskáme pouze na konci představení a před vyhlášením pauzy. Nejsme roztržití prvňáci, abychom tleskali při každém proneseném vtipu herců.
Pauza
Vyhlášení pauzy můžeme využít ke krátkému nadechnutí na čerstvém vzduchu, konverzaci či procházce s partnerkou. Nezapomínejme však, že po zaznění gongu se do sálu vrací mnoho dalších lidí. Buďme dochvilní a předvídaví. Přijít několik minut po zahájení vystoupení je vyslovené hulvátství. Správně byste měli počkat až do konce představení, případně do další přestávky.
Vyhněme se kouření během pauzy. Následně načichlé oblečení může pohoršit naše okolí.
Odchod
Po ukončení vystoupení se herci chodí několikrát klanět. Dopřejme jim tento okamžik slávy a uznání a tleskejme s ostatními. Pokud si to situace a naše emoce žádají, neváhejme tleskat ve stoje. Vyhněme se však výskání a pískání. To se v divadle nesluší. V sále můžeme následně několik minut setrvat, protože se chodby a šatny zaplní hosty. Pokud se rozhodneme vyjít ven rovnou, jsme trpěliví. Nenadáváme, nestrkáme do ostatních lidí, ani se je nesnažíme předběhnout. Tento čas využíváme ke konverzaci. Až si ze šatny odebereme svůj kabát, neprodleně opouštíme divadlo, abychom neblokovali volný průchod ostatních hostů. Nezapomeneme si hlídat svou partnerku, aby se nám v davu neztratila.
Jak jste na tom s etiketou vy, gentlemani? Jste v divadle jako doma nebo se mu naopak vyhýbáte obloukem?