fbpx

Průvodce meditací pro zaneprázdněné muže

O meditaci jste toho už určitě slyšeli mnoho – o tom, jak bojuje proti stresu, zlepšuje imunitu a spánek, posiluje paměť a soustředění. Možná si myslíte, že je to hlavně ženská disciplína. Opak je ale pravdou, spousta úspěšných mužů medituje. Patří mezi ně například Kobe Bryant, Novak Djokovic nebo Jerry Seinfeld.

Vsadíme se, že většina z našich čtenářů meditaci nikdy nezkoušela. Pojďme společně zjistit, o co přesně jde a jak na to. Na konci si možná uvědomíte, že by to mohlo být vhodné i pro vás.

Co je a není meditace?

Pojďme si na úplný začátek říct, co meditace není. Rozhodně si kvůli ní nemusíte pořizovat speciální nástroje, vonné tyčinky, zvonečky, ani si od partnerky půjčovat legíny na jógu. Nebudete při ní plout na obláčku s duhovými jednorožci, ani nijak nesouvisí s jakoukoliv náboženskou vírou.

Meditace by se dala přirovnat spíše k návštěvě mentální posilovny. Měli byste při ní cítit námahu a pokud vám bude připadat příliš snadná, něco děláte špatně. Na začátku bude náročná, postupně ale začnete vnímat benefity, které z ní plynou. „Meditace je jednoduchá, ale ne snadná,“ říká Lodro Rinzler, učitel meditace a zakladatel meditačního studia

Jak na to?

Meditace je jednoduchá, protože pro začátek potřebujete splnit pouze 3 základní kroky:

  • Pohodlně se posaďte. Můžete sedět na zemi nebo na židli, jakkoliv vám to bude příjemné.
  • Začněte se soustředit na svůj dech. Vnímejte nádechy, výdechy, teplotu vdechovaného vzduchu a další maličkosti.
  • Snažte se na svůj dech soustředit bez toho, aby mysl odbíhala k myšlenkám na to, co se dělo v práci nebo jaké máte dnes ještě povinnosti. Pokud mysl zabloudí k jiným myšlenkám, vraťte pozornost zpět k dechu.

Je téměř nemožné vyprázdnit mysl úplně a soustředit se pouze na dech. Postupem času si ale budete všímat, že vaše mysl se toulá čím dál méně často a dokážete ji mnohem lépe ovládat. Hlavním cílem je si všimnout každého narušení soustředění a opět navrátit pozornost k dechu. Znovu, znovu a znovu. Jako by byl mozek sval a vy ho posilovali. Tak jako cvičíte bicepsy v posilovně.

Když si všimnete, že myslíte na něco jiného, nebuďte na sebe naštvaní, pochvalte se za to, že jste si toho všimli a vraťte se k dechu. 

Je meditace pro mě?

Opakování tohoto cvičení vás přivede k hlubšímu vnímání přítomnosti, nebudete myslet na to, co se stalo nebo co se stane. Tím vám meditace pomůže k intenzivnějšímu vnímání, nebudete se tolik stresovat tím, co vás čeká a nebudete přemýšlet nad tím, co jste udělali, nebo neudělali v minulosti. Budete pociťovat větší klid a méně úzkosti.

Mnoho lidí také hovoří o pozitivním vlivu na jejich mezilidské vztahy. Díky meditaci dokážeme reagovat na stresové situace s větším nadhledem. Pomáhá nám také pracovat se vztekem a dalšími negativními emocemi.

Možná si říkáte, že vaše neklidná mysl vám nikdy nedovolí se zklidnit natolik, abyste opravdu dokázali meditovat. Právě pro vás možná meditace bude tím správným nástrojem k tomu, abyste zvolnili a snížili hladinu stresu. Nepotřebujete roky praxe. Dle studie provedené v Harvardu stačí 8 týdnů každodenní meditace, aby se na neuronální úrovni objevily výsledky. 

Stačí si během dne vyhradit chvilku, kdy budete mít prostor ke zklidnění a věnovat meditaci pár minut. Na začátku to možná bude jen minuta nebo dvě, později zjistíte, že meditujete 30 minut a ani jste si to neuvědomili. Dle odborníků je ideální délka meditace 10 minut. 

Na internetu je také ke stažení množství aplikací, které vám meditaci každý den připomenou nebo vás ní provedou. 

Za zkoušku to stojí, nemáte co ztratit. Pokud se vám meditace nebude líbit, zůstane vše při starém, pokud se ale rozhodnete ji provádět pravidelně, získáte jen pozitivní výsledky. Zlepšíte svoji paměť, mezilidské vztahy a posílíte mozek.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru




Partneři

Máte zájem o propagaci vašeho odkazu v této sekci? Kontaktujte nás na inzerce@esmond.cz

Další zajímavé články